הצעה: בית המשפט יוכל להורות לספקית אינטרנט לחשוף את פרטיו של גולש

משרד המשפטים פרסם תזכיר חוק שצפוי לשנות את כללי המשחק של הגולשים ברשת, לאחר שבפסיקה קודמת נמנע בית המשפט העליון מפרסום פרטי טוקבקיסט

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

האם מתקרב סופן של השמצות הטוקבקיסטים? משרד המשפטים פרסם היום (שלישי) תזכיר חוק שצפוי לשנות את כללי המשחק ברשת האינטרנט. אם התזכיר יבשיל להצעת חוק שתעבור בכנסת, בתי המשפט יוכלו להורות לספקיות האינטרנט לחשוף את זהותו ופרטיו של משתמש ברשת לצורך הגשת תביעות נזיקין או תביעות על הפרת קניין רוחני.

על פי התזכיר, שהופץ היום לתגובות, מוצע כי יתקיים הליך טרם משפטי שיאפשר למנוי להסכים לפניה של ספקית האינטרנט אליו, לחשיפת פרטיו - וזאת ללא הליך משפטי של בקשת חשיפת פרטי מידע. במידה שהוא יסרב לחשוף את שמו, יכול מי שסבור שבוצעה כלפיו עוולה או הופרה זכות הקניין שלו לפנות לבית המשפט בבקשה שיורה לספק השירות לחשוף הפרטים שבידיו.

על המנוי להודיע לבית המשפט בתוך 20 יום על הסכמתו או התנגדותו, ובית המשפט ידון בבקשה ויהיה רשאי להיעתר לבקשת החשיפה אם הוכח, בין השאר, כי קיים חשש ממשי, בהתבסס על ראיות שהציג המבקש, שהתוכן מהווה הפרה או עוולה וקיימים סיכויים שהתביעה העיקרית, אם תוגש, תוכרע לטובת המבקש.

בשנה שעברה הכריע בית המשפט העליון בתיק במסגרתו התבקשה חשיפת שמו של משמיץ בטוקבקים, לאחר שספקית האינטרנט סירבה לחשפו. בית המשפט העליון קבע אז בפסק דין ראשון בעניין, כי אין על פי החקיקה אפשרות לפנות לבית המשפט בבקשה שיורה לצד שלישי לחשוף את זהותו של גולש אנונימי באינטרנט ולכך נדרשת הסדרה חקיקתית מפורשת. מנגד הדגישו השופטים את חשיבות הזכות להתבטאות אנונימית, המגלמת בתוכה שתי זכויות יסוד חשובות: הזכות לחופש ביטוי והזכות לפרטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ