פייסבוק שילמה 65 מיליון דולר פיצויים לחבריו של צוקרברג

הסכום נותר סודי עד שעורכי דינם של חבריו ללימודים של צוקרברג, שטענו כי הוא גנב מהם את הרעיון, הודיעו על הסכום בניוזלטר

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

שלושה חברים ללימודים של מארק צוקרברג, מייסד פייסבוק, טענו כי שכרו את שירותיו אך הוא גנב את הרעיון וחלקים מהקוד של הרשת החברתית שהם הקימו - Harvard Connection. כעת השלושה מנהלים רשת חברתית בשם ConnectU.

מייסדי ConnectU - האחים קמרון וטיילר וינקלווס ודיוויה נארנדרה - הגישו תביעה נגד פייסבוק בבוסטון, ובתגובה הגישה פייסבוק תביעה נגדית בקליפורניה, בטענה כי ConnectU מנצלת מהלכים עסקיים בלתי הוגנים. שופט בית המשפט בקליפורניה הורה ב-2007 לצדדים לפתוח בהליך גישור.

ההסכם בין הצדדים היה אמור להישאר סודי ועורכי הדין של שניהם אף ביקשו שהדיון יתקיים בדלתיים סגורות ללא נוכחות עיתונאים. אולם, חברת עורכי הדין שמייצגת את יוצרי ConnectU, "קווין, עמנואל, אורקוהארט, אוליבר והדג'ס" הכריזה בניוזלטר כי זכתה ב"65 מיליון בעסקת טיעון מול פייסבוק". משם הגיע הדיווח ל-Recorder, כתב עת משפטי בסן פרנסיסקו.

הסכום עשוי להיראות מעט פעוט לנוכח השווי שמיקרוסופט הצמידה לפייסבוק בדיונים על קניית חלק ברשת. ענקית המחשבים הציעה לרכוש נתח בחברה לפי מחיר של 35.90 למניה - מה שהצמיד לרשת שווי כולל של 15 מיליארד דולר. עם זאת, פייסבוק עצמה מעולם לא טענה שהיא שווה יותר מ-3.7 מיליארד דולר. כריס סקוט גרהם, עורך דין המתמחה בענייני זכויות יוצרים אמר ל-Recorder כי מדובר בסכום משמעותי "ובהחלט יותר מסכום הההוצאות המשפטיות".

הצרות המשפטיות של ConnectU לא הסתיימו בכך. בשנה שעברה היא פיטרה את חברת עורכי הדין וכעת מנהלות השתיים מאבק על השכר הראוי לעורכי הדין, שדורשים 13 מיליון דולר כחלק מההסכם.

השלושה הם לא הטוענים היחידים לנתח מהעוגה של פייסבוק. אהרון גרינספן, גם הוא בוגר הרווארד, טוען בספר אוטוביוגרפי, שעדיין לא פירסם, כי הוא ולא הארבעה הגה בראשונה את הרעיון להקים רשת חברתית אוניברסיטאית כדוגמת פייסבוק וכי הוא מחזיק בתכתובות אי-מייל המוכיחות טענות אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ