סטיבן שפילברג של המחתרות

"אני רוצה לראיין, לצלם ולהנציח את אנשי המחתרות של ההגנה, האצ"ל והלח"י", מספר אריה הליבני, יוצרו של אתר הנצחה חדש ללוחמי 1948

יוסי מלמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן

הפרויקט של ליבני נקרא "תולדות ישראל", WWW.TOLDOTYISRAEL.ORG. "אני רוצה לראיין, לצלם ולהנציח את אנשי המחתרות של ההגנה, האצ"ל והלח"י, המוסד לעלייה ב' ואת לוחמי מלחמת העצמאות", סיפר. את שם המיזם נטל מהשורה האחרונה בשירו של נתן אלתרמן "מגש הכסף".

"באמצעות צילומי הווידאו", הוא מסביר, "מטרתי היא לשמר את סיפורם האישי של הלוחמים מאותה תקופה למען הדורות הבאים. הכוונה היא להקים ארכיון של תיעוד היסטורי בעל פה, ללא התערבות של עריכה".

הליבני נולד באוהיו שבארה"ב, למד ב"ישיבה יוניברסיטי" בניו יורק והיה מדריך ורכז בבני עקיבא ארה"ב. לפני שבע שנים עלה לישראל והתיישב בגוש עציון. שפילברג השקיע בפרויקט ההנצחה כ-50 מיליון דולרים מכספו ותוך כחמש שנים צילמו אנשיו 52 אלף ניצולים. כשהחל לגלגל את רעיון המיזם קיווה הליבני לגייס כעשרה מיליון דולרים, שהיו מספיקים לו לתעד כ-10% מ-120 אלף בני דור תש"ח - 20 אלף צברים ו-100 אלף עולים חדשים - שעדיין חיים. בתהליך המסובך מסייעים לו פלג לוי מ"יד ושם" ומודי שניר, מדריך טיולים של "בעקבות לוחמים".

"דיברתי עם כמה מוסדות וארכיונים גדולים בישראל, כמו הסוכנות היהודית, יד בן צבי והספריה הלאומית", סיפר הליבני, "כולם התלהבו, אך טענו שאין להם כסף. אמרו לי ?תגייס את התקציב הדרוש ונשמח לשתף פעולה'".

בעזרת חברים, בני משפחה וסיוע של כמה קרנות פרטיות הצליח לגייס לפי שעה כמה עשרות אלפי דולרים, שהספיקו לו לתעד כ-100 עדים. בין המרואיינים אפשר למצוא גם את הנשיא לשעבר יצחק נבון, שהיה ממפקדי שירות הידיעות של ההגנה, מפקד האצ"ל בירושלים, יצחק אבינועם ואחד מראשוני חיל המדע, אוריאל בכרך.

אף שהמיזם נתקל כעת בקשיים, הליבני בן ה-36 אינו אומר נואש. "אני אופטימי שאצליח לקדם את הרעיון", הוא אומר. היעד שלו צנוע יחסית: לראיין 5,000 עדים בני אותו הדור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ