ממרתפי הגנזך לאינטרנט: תצלומים לשימוש הציבור

בשבוע האחרון העלה גנזך המדינה תצלומים היסטוריים, כמו זה של הנציב העליון הרברט סמואל נוהג בקטר, לאתר לשיתוף תמונות "פיקיוויקי", המחזיק 4,300 תצלומים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

את היתד האחרונה במסילה נעץ הנציב העליון הרברט סמואל, סיפר כתב הניו יורק טיימס. מיד אחר כך לבש הנציב סרבל נהגים מגושם מעל לחליפתו ההדורה, עלה לקטר ונהג בקטע המסילה בין לוד לבין יפו.

האירוע הזה מתועד היטב בסדרת תמונות שצולמו, ככל הנראה, בידי צלם רשמי מטעם הנציב העליון. חלק מהתמונות האלו הועלו בשבוע האחרון על ידי גנזך המדינה, לאתר שיתוף התמונות פיקיוויקי.

האתר, שמופעל בידי שלושה גופים - עמותת מטח, איגוד האינטרנט הישראלי וויקמדיה ישראל - נועד לשמש זירה לשימור, תיעוד ושיתוף תצלומים בעלי חשיבות בהיסטוריה של ישראל. אזרחים פרטיים וארכיונים מעלים לאתר תצלומים, והשימוש בהם מותר באופן חופשי. עד היום נצברו באתר 4,300 תצלומים.

לאחרונה החליטו בגנזך לצרף תמונות שלהם למיזם. "אנחנו מוסד ציבורי שהתפקיד שלו לשרת את הציבור, אנחנו לא אספן פרטי שמנסה לשמור את החומר לעצמו. הרעיון הוא לפתוח את זה לציבור", מסבירה סגנית הגנז הראשי, ימימה רוזנטל. ארכיונים אחרים שהעלו תמונות לאתר הם ארכיון השומר הצעיר, אוניברסיטת חיפה, מכון ז'בוטינסקי ועשרות אחרים.

בינתיים הועלו לאתר רק שמונה תמונות מגנזך המדינה. חמש מהן עוסקות באירוע שתואר בידיעה בניו יורק טיימס. התמונות נתרמו לגנזך בידי בנו של הנציב הרברט סמואל, אדווין. באחת מהתמונות נראה הנציב העליון כשהוא מחזיק זר פרחים בתחנת הביניים בתל אביב, "הפרבר היהודי של יפו", כדברי כתב הניו יורק הטיימס, "שם קהל רב הציף את הקטר בפרחים". בנאומו בתחנה הסופית ביפו, הבטיח הנציב סמואל שהפסים הם רק השלב הראשון בדרך להפוך את נמל יפו לנמל הגדול ביותר במזרח התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ