רויטל חובל
רויטל חובל

במבט מן הצד כנס ויקיפדיה הבינלאומי שנפתח ביום חמישי בחיפה נראה כמו כנס חנונים שממשיכים להתלהב מכוחו המופלא של האינטרנט בעידן המהפכה הדיגיטילית. כ-400 צעירים, לא מעונבים, חמושים בלפטופים, מכל רחבי העולם הגיעו לחיפה וצבעו את הכרמל בקשת רחבה של שפות זרות. הם מרושלים, נטולי מניירות וגינונים, משהו כמו מפגש גיקים עם אור בעיניים שרוצים לשנות את העולם, רק בלי מעבדות ומבחנות, אלא באמצעות המילה הכתובה.

סו גרדנר. "לצחוק על ויקיפדיה זה כל כך 2007". תצלום: חגי פריד

"אני ישן בכרמל, ממש בטיילת שמשקיפה לבהאיים ואני צופה בכל הנוף הזה שיש לכם, יש לכם גן עדן", אומר לי אייזק מקניה, עורך ויקיפדיה בסוואהילית, מאושר מהזדמנות שנפלה לידיו לבקר בישראל לראשונה. החיוך מרוח על פניו בהתלהבות של ילד, אך כשאני משוחחת איתו על הצלחתה של ויקיפדיה בסוהילית, הוא נעצב. לדבריו, רק רבע מהערכים באנגלית מתורגמים לסוואהילית, והם הבסיסיים ביותר. כדוגמה לערך בסיסי הוא נותן את ה-HIV, שמתורגם לדבריו בשלושה משפטים לקוניים.

גאנש, מפתח תוכנה בהודו, מתאכסן בעיר התחתית של חיפה. כמי שגר בהודו הנחשלת, הוא דווקא מחמיא לתחבורה הציבורית השנויה במחלוקת בעיר. מצאנו אותו כשהוא משוחח עם רובן מבוליביה, שחובש כובע מקסיקני. השניים החליפו ביניהם תקווה על שיפור הנגישות לאינטרנט במולדותיהם. רובן מתרגם את הערכים בויקיפדיה לאיימרה, שפה אותם דוברים 5 מיליון איש בעולם וגאנש, גם הוא עורך בויקיפדיה, בהודית.

ויקיפדיה מסתכלת מעבר לאינטרנט

שני יעדים מרכזיים הציבה לעצמה קרן ויקימדיה העולמית לשנה הקרובה. האחד, עלייה במספר העורכים והשני, העברת התכנים בויקיפדיה גם לסלולר. בנוסף, הבטיחו למנות עורך ויזואלי לעמודי הוויקיפדיה החד גווניים. על פי היעדים שמנתה סו גרדנר, מנהלת קרן ויקימדיה, עד שנת 2010 תגיע תצמח ויקיפדיה מ-400 מיליון קוראים ביום, למיליארד, תגדל משלושה מיליון ערכים באנגלית ל 50 מיליון ערכים באנגלית, כאשר לפחות 25% מהם יהיו מבוקרים על ידי פרופסורים ועורכים.

אך למרות ההבטחות להפוך את ויקיפדיה לברת סמכא, הביקורת בעניין זה ממשיכה לרחף מעל הכנס. "לצחוק על ויקיפדיה זה כל כך 2007", אמרה גרדנר למלעיזים נגדה, אבל כעבור חצי שעה נעמד סטודנט מגרמניה שסיפר שהמרצים באוניברסיטה בו הוא לומד אוסרים עליהם להשתמש בויקיפדיה. "אתם מנסים לשכנע אותם אחרת?", שאל בתמימות ונענה בהבטחה כי המצב ישתפר.

נקודת ביקורת נוספת נגד ויקיפדיה שחגגה עשור בשנה שעברה, היא הרצון שלה להפוך לרשת חברתית שתתחרה מול פייסבוק על תשומת לב הגולשים. לאחרונה השיקה ויקפדיה את הויקילאב, כפתור קטן בצורת לב שמאפשר לתת חיזוקים חיוביים לעורכים. "אנחנו לא נהפוך לפייסבוק", ענה ג'ימי ווילס לביקורת ועל הדרך תקף את הפייסבוק. "אנחנו חושבים שפיתוח משחקים ברשת נועדו לאנשים שאין להם רעיון". מנגד, אמר וויילס, ויקיפדיה רוצה להישאר על המפה ומבינה שזאת כנראה הדרך.

מייסד ויקיפדיה, ג'ימי וויילס, בביקור בישראל. תצלום: מיכל פתאל

מארגני הכנס לא האמינו שהכנס השנתי יתקיים בישראל ומניחים שחיפה נבחרה על פני ניו-יורק, מונטריאול, טורונטו, טוקיו וברצלונה בשל הדו קיום הלאומי המאפיין אותה. על פי המארגנים, הבחירה בישראל גבתה מחיר קטן בלבד, כאשר תושב גרמניה ממוצא איראני סורב כניסה לישראל.

הפוליטיקאים הישראלים הדירו את רגליהם מהכנס. היחיד שהגיע היה יו"ר ועדת המדע בכנסת, ח"כ מאיר שטרית (קדימה), שעלה על הבמה ונשא נאום פוליטי באנגלית מצוחצחת שכוון בעיקר לקהל הישראלי. הכנס התקיים באודיטוריום בחיפה כאשר מחוצה לו שוכן המאהל החיפאי ובו שלטים בארבע שפות נגד מחירי הדיור ונגד הטייקונים. שטרית ניצל את הבמה לדבר גם אליהם. "צריך להוריד את המחירים של האינטרנט. כשאנשים חדשים רצו להיכנס לתחום התקשורת וליצור תחרות, הם נדרשו לשלם ערבויות גבוהות. אני בטוח כי נחזור לממשלה ואני אדאג לזה באופן אישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ