אתר משרד הקליטה בלתי נגיש ליוצאי אתיופיה

משרד הקליטה נבחר למשרד המצטיין במסירת מידע לאזרח. אם הוא לא ממוצא אתיופי, כנראה

נירית בן-ארי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית בן-ארי

באגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה לא ידעו אם לצחוק או לבכות. שליש מיוצאי אתיופיה בישראל אינם מדברים עברית. למרות זאת, האתר הרשמי של המשרד, הכלי המרכזי של הנגשת המידע, נותן מידע בעברית, אנגלית, רוסית, ספרדית וצרפתית - אך לא באמהרית וטיגרית.

האגודה גם מזכירה כי עם קבלת תוכנית החומש לקידום האוכלוסייה האתיופית בתחומי הדיור, התעסוקה והחינוך, שהממשלה אישרה ב-2008 בתקציב של כ-700 מיליון שקל לחמש שנים, הוקצבו למשרד הקליטה כ-200 אלף שקל לשם "הסברה והנגשה של התוכנית לעולים". חלק מההסברה המתוכננת כללה הוצאת דו"חות על התקדמות התוכנית מדי שלושה חודשים. אולם מאז תחילת 2008 יצא רק דו"ח אחד.

בשנתיים האחרונות גם מנסה האגודה לדלות ממשרד הקליטה כל מידע אפשרי על גובה המענקים והמשכנתאות לעולים. האגודה פנתה לחביב קצב, מנהל אגף בכיר לדיור במשרד, בבקשה לקבל מידע על מענקים מ-2000 עד 2010. קצב ענה כי הנתונים אינם מצויים בידיו. כיום מחזיקה האגודה רק את הנתונים ל-2010.

ובאפריל האחרון, במסגרת תחקיר על קליטת העולים מאתיופיה, נודע לי שמשרד הקליטה שילם 82 אלף שקל עבור מחקר על רצח נשים בקהילה האתיופית. המחקר נערך על ידי ד"ר שלווה וייל, חוקרת מהאוניברסיטה העברית שפירסמה ב-95' מאמר אקדמי שבו כתבה שהאתיופים הם "אמנים ברמייה", ה"מחפשים ללא הרף לשלוט באחרים", וכי "הורים אתיופים יכולים 'לשכוח' (במודע או שלא במודע) את מספר הילדים שמתו". פניתי למשרד בבקשה לעיין במחקר, אולם למרות שמסקנות המחקר הוצגו לשרת הקליטה סופיה לנדבר על ידי ד"ר וייל ומנהלת שירות הרווחה במשרד הקליטה, שרה כהן - נאמר לי שהמחקר חסוי.

בנוגע לתדירות דו"ח תוכנית החומש נמסר מהמשרד לקליטת עלייה, כי החודש מתפרסם דו"ח נוסף, המעודכן למארס 2010; בעניין מענקי הדיור לעולים נמסר, שהממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד קיבל פנייה אחת בלבד, באוגוסט 2009 מהחברה לצדק חלוקתי, שזכתה להתייחסות; ולגבי המחקר, המשרד קובע כי פרסומו עשוי להוביל לפגיעה בפרטיותם של אנשים, ואף בשלומם, ומדובר במידע על מדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב. "המשרד רואה בשקיפות ובהנגשה של מידע מטרה עליונה בפעילותו השוטפת, והוא מפרסם סרטים, עלונים, מכתבים ויומנים בשפה האמהרית, לצד הסברה בעל פה", נמסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ