הבלקברי וטוויטר בשירות המתפרעים בלונדון

משטרת בריטניה מזהירה כי הרשתות החברתיות כמו פייסבוק טוויטר ושירות ההודעות של הטלפון הפופולרי שימשו להסית ולארגן את המהומות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

המתפרעים בבריטניה סמכו על שירות ההודעות המוצפן והמאובטח של הבלקברי שיגן עליהם, אולם ריסרץ' אין מושן (RIM) יצרנית הבלקברי הודיעה כי תשתף פעולה עם משטרת בריטניה בחקירה של הטענות כי השירות שימש את המתפרעים. המשטרה הודיעה כי תעצור מפגינים שהעלו הודעות "מאוד מסיתות, ולא מדויקות" לשירות הפופולרי של RIM, כמו גם לפייסבוק ולטוויטר.

פטריק ספנס, המנהל האזורי לשיווק ב-RIM, אישר כי החברה יצרה קשר עם המשטרה במטרה לשתף פעולה בחקירה. "אנו משתתפים בצערם של אלה שנפגעו מהמהומות בלונדון. יצרנו קשר עם הרשויות כדי לסייע ככל שנוכל", אמר. הוא הוסיף כי RIM פשוט ממלאת אחר הוראות החוק הבריטי ומשתפת פעולה עם משרד הפנים.

הבלקברי מסנג'ר (BBM) הפך לכלי פופולרי בארגון המהומות שהתפשטו בלונדון מאז יום שבת, ומשם גם הגיעו למקומות אחרים בבריטניה. שלא כמו הודעות SMS או טוויטר, BBM משתמש בהודעות מוצפנות, שמקשות על השלטונות לעקוב אחריהן.

הרשויות בבריטניה יכולות להגיש צו הדורש מ-RIM למסור את פרטי המשתמשים, ואכן ההודעה עוררה חששות בקרב משתמשים כי הודעותיהם הפרטיות יועברו לידי המשטרה. אולם סביר להניח כי החברה הקנדית תתנגד לכך, והתוכן של ההודעות יישאר מוצפן. החברה טענה בעבר כי אפילו היא לא יכולה לפצח את ההצפנה של ההודעות.

למרות שטוויטר ופייסבוק שיחקו גם הן תפקיד חשוב בארגון המהומות שהחלו בטוטנהם, הן נחשבות למהומות הראשונות שהשירות של בלקברי שיחק בהן תפקיד כה חשוב.

ה"שידורים" שנשלחים בשירות מאדם אחד למשתמשים רבים אחרים זוכים לתפוצה בעזרתם של משתמשים אחרים שחוזרים ומפיצים את אותן הודעות - בדיוק כמו בפייסבוק או בטוויטר.

אחת ההודעות קראה לבוזזים לצאת לסטרטפורד שבמזרח לונדון. "אם אתם רוצים לעשות כסף, אנחנו הולכים להכות חזק במזרח לונדון הלילה, כן הלילה!!", נכתב בהודעה. "לא אכפת לי מאיפה אתם, אנחנו מזמינים אתכם אישית לבוא ולקחת. המשטרה רמסה אותנו יותר מדי זמן, והאמת היא שאני לא יודע למה לקח לנו כל כך הרבה זמן לגרום לזה לקרות. אנחנו צריכים לפחות 200 אנשים רעבים. אנחנו לא מרוששים, אבל מי אומר לא לדברים בחינם. לא משנה אם המשטרה תגיע, כי אנחנו פשוט נגרש אותם".

סטיב קוונו, סגן נציב במשטרת לונדון, האשים את ההודעות בטוויטר ובפייסבוק במהומות. "רשתות חברתיות ושיטות אחרות שימשו לארגן את הרמות הללו של תאוות בצע ופשיעה", אמר במסיבת עיתונאים ביום שני. הוא הוסיף כי מי שעומד מאחורי ההודעות ייעצר.

דף הפייסבוק המרכזי לזכרו של מארק דוגן, תושב טוטנהם שמותו מידי השוטרים הצית את המהומות, ביקש להרחיק את עצמו מהמהומות. בדף הועלתה בשבת קריאה להעלות תמונות של מכוניות משטרה ואוטובוס שרוף, "כדי לשלוח מסר שיסביר למה זה הפך למהומה". ביום שני הגישה שלו כבר השתנתה. "אם לאנשים אכפת מדף הזיכרון הזה הם יפסיקו לשרוף ולבזוז. לאלה שמעודדים את זה, ובכן, אתם צריכים להתבגר. משפחתו של מארק לא צריכה את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ