ישראל אישרה לגוגל לצלם אותנו ברחוב

שירות Street View עורר באירופה חשש מפגיעה בפרטיות, ואף הוביל לתביעות משפטיות. עתה קיבלה גוגל אישור להפעילו בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים (רמו"ט) התירה בסוף השבוע לחברת גוגל להפעיל במרחב הציבורי בישראל את שירות גוגל Street View.

הרשות התירה לגוגל להפעיל במרחב הציבורי את ניידות הצילום המיוחדות, המצלמות את סביבתן ב-360 מעלות, ובנוסף הותר להעלות את התמונות לשירות המפות של גוגל. כל זאת תחת הדרישה של הרשות מגוגל לדאוג לפרטיות המשתמשים.

ניידת של גוגל Street View. תצלום: בלומברג

עם זאת הבהירו ברשות כי האישור כפוף לכמה תנאים - ראשית גוגל תסמיך את גוגל ישראל לקבל כתבי דין בישראל, כך שהליכים משפטיים אזרחיים המתנהלים נגד החברה יתקיימו בארץ. כמו כן, גוגל התחייבה שלא לטעון כי לרשות אין סמכות לנהל נגדה הליכים פליליים בארץ.

מפחדים לפגוש את גוגל ברחוב? דברו על זה בפייסבוק

שירות גוגל Street View ספג ביקורת חריפה במדינות שונות, לאחר שהתברר כי לא די שהניידות צילמו פרצופים ולוחיות זיהוי - דבר שהוביל לדרישה לטשטושן - אלא הן גם אספו מידע אישי כשמיפו רשתות WiFi. במקומות שונים באירופה אף חסמו תושבים את הרחובות ומנעו את כניסת הניידות ליישוביהם.

חלק ממדינות העולם הערימו קשיים על גוגל במשימתה: כך, למשל, בגרמניה ביקשו הרשויות לאפשר לאזרחים לטשטש פרטים מזהים של בתי מגורים, עוד לפני שהצילומים עולים לאתר, והדבר יצר קשיים ביישום הפרוייקט.

בשווייץ, העלו הרשויות דרישות נוקשות ביחס לטשטוש קפדני של פרטים כמו פנים או לוחות רישוי, גם מעבר לטשטוש האוטומאטי שמציע גוגל. בנוסף ביקשו השוויצרים הקפדה מיוחדת ביחס לטשטוש בני אדם, סמוך מקומות כמו בתי חולים ובתי משפט.

יצויין כי גוגל עצמה מפעילה מנגנון אוטומטי לטשטוש פרטים כמו פנים או לוחיות זיהוי, שבדרך כלל מאפשר טשטוש מירבי של פרטים, אולם לא באופן מושלם.

משרד המשפטים התייחס גם לבעיית הפרטיות, כשקבע כי האתר המציג תמונות שצולמו בישראל, יציע לציבור מנגנון מקוון יעיל ואמין לבקש טשטוש נוסף של דמויות, לוחיות רישוי ובתי מגורים לאחר פרסומם, במקרים של תקלות או ביצוע לא מספק של הטשטוש האוטומטי, המיושם על התמונות בטרם פרסומן באינטרנט. בנוסף, נדרשת גוגל לפרסם הסבר מלא על השירות, זכויות האזרחים ועל המסלול המתוכנן של ניידות הצילום של החברה.

מגוגל נמסר בתגובה: "אנו שמחים על כך שהרשות למשפט טכנולוגיה ומידע אישרה את הפעלת שרות Street View בישראל, ואנו מקווים לעדכן על תוכניותנו בעתיד הקרוב".

הדיונים לאישור Street View, היו אחת הפעמים הראשונות בהן פנתה הממשלה לציבור כדי לשמוע הסתייגויות והערות לפרוייקט באמצעות האינטרנט, בדומה לאתר ועדת טרכטנברג שהוקם בשבוע שעבר. 1400 איש העבירו בחודשים האחרונים את הערותיהם לפרוייקט, בין היתר בנוגע לחשש מפני פגיעה בצנעת הפרט וחשיפה של אתרים בטחוניים רגישים בישראל. ההסתיגויות כולן הועברו לצוות ממשלתי שעסק בנושא, קודם לאישור שהעביר משרד המשפטים אתמול.

המשא ומתן עם גוגל התנהל מול הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, שבראשו עומד יורם הכהן ונמשך כשלושה חודשים.

גוגל Street View מגיע לנהר האמזונס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ