הפסיפס של אביב העמים הערבי

מחקר חדש מתחקה אחרי זרמי הציוצים מהמהפכות במצרים ובתוניסיה ומגלה שהעיתונאי הבודד לעתים חשוב מהארגון שעומד מאחוריו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

בלוגרים שיחקו תפקיד משמעותי בהפצת המידע על המהפכה בתוניסיה, כך קבעו חוקרי מדיה חברתית במאמר חדש, שזכה להצגה ייחודית בדמות .

החוקרים דנה בויד ומייק אנאני ממיקרוסופט, גלעד לוטן מ-SocialFlow וארהרדט גרף, דווין גפני ואיאן פירס מ-Web Ecology Project, בחנו את ה"זרמים" - הודעות זהות או כמעט זהות שחזרו על עצמן יותר מפעמיים בטוויטר בנושא המהפכות במשך שבוע. בתוניסיה הבדיקה נערכה בין ה-12 ל-19 בינואר, ובמצרים בין ה-24 ל-29 בינואר.

החוקרים כתבו כי מהמחקר עולה שהחדשות בטוויטר נוצרות במשותף על ידי בלוגרים ופעילים לצד העיתונאים. זה מאשר את התפיסה שגם העיתונאות בעידן המדיה החברתית הפכה לשיחה, ואינה רק זרימת מידע חד כיוונית מהתקשורת להמונים. "במיוחד באירועים חדשותיים גדולים כמו אסון טבע או ההתקוממיות במצרים ותוניסיה, השיחות הללו משלבות שלל גורמים מעורבים", כותבים החוקרים, שמסבירים כי הגורמים נחלקים לכמה גורמים עיקריים - ובהם אנשים שקשורים ישירות לאירועים, ארגוני מדיה מסורתית שרוצים ללמוד על ההתפתחויות בשטח כדי שיוכלו לספק כיסוי בכל הערוצים וקוראים שרוצים להתעדכן.

צילום: צילום מסך

"החדשות לא מגיעות ממספר קבוע של מקורות קבועים, אלא מרשתות מידע דינמיות שהמבנה וההשפעה שלהם משתנים בהתאם להתנהגות של מגוון שחקנים", הם כותבים. את מאמרם הם מסכמים באמירה כי "הממצאים שלנו מעלים שאלות לגבי המשמעות של אובייקטיביות בעיתונות בת זמננו. אם באופן היסטורי אובייקטיביות מייצגת אידיאל שלפיו סיפור, או פיסת מידע, עומדת בזכות עצמה בלי קשר לזהות הכתב, מהמידע שלנו עולה כי בתוך אותן רשתות טוויטר, עיתונאים יחידים הם לפעמים יותר יעילים מארגוני מדיה בהפצת מידע".

ואחרי כל זה, קחו לכם שנייה להסתכל על הדרך המרשימה של הצגת של המידע. כל לחיצה על אייקון חושפת מידע נוסף על זרם המידע, והזרמים ניתנים לחלוקה לפי סוגי השחקנים, ולפי מיקום האירועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ