שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

2,000 שנה לאחר שנכתבו על עור עז, המגילות הגנוזות הועלו לאינטרנט

יותר מ-60 שנה מאז נמצאו בים המלח, המגילות הגנוזות יהיו זמינות מעתה לציבור ברשת, בזכות שיתוף פעולה בין גוגל למוזיאון ישראל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

מוזיאון ישראל וענקית האינטרנט גוגל השיקו אתמול את פרויקט הדיגיטציה של המגילות הגנוזות מים המלח שיאפשר גישה אליהן באינטרנט לחוקרים וסקרנים מכל העולם.  יאפשר לא רק לקרוא את חמש המגילות השלמות ביותר שנמצאו, אלא גם לתרגם אותן לאנגלית ובעתיד אף לסינית וכן לערוך בהן חיפוש לפי מלים שמופיעות בטקסט הקדום.

המגילות הגנוזות, שרבים מחשיבים אותן לאחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים אי פעם, נכתבו בין המאה ה-3 לפני הספירה למאה ה-1 לספירה על ידי קהילה שחיה לחופי ים המלח באזור קומראן. המגילות התגלו בין השנים 1947 ל-1956 ונמצאות היום ברשות מוזיאון ישראל ורשות העתיקות. המגילות נחשבות לאחד הפריטים החשובים שברשות המוזיאון ולכבודן הוקם היכל הספר שהפך לאחד מסמליו. אולם, מלבד קטעים קטנים שמוצגים לקהל, שמורות המגילות כולן בכספת מאובטחת היטב ובתנאי אור ואקלים קפדניים במעמקי היכל הספר.

לפני כחצי שנה החליט המוזיאון בשיתוף גוגל ישראל לצלם את המגילות ולהעלות אותן לאתר. בשלב זה הועלו לאתר חמש המגילות השלמות ביותר: מגילת ישעיהו השלמה, המכילה את כתב היד הקדום ביותר לספר ישעיהו המקראי; מגילת סרך המלחמה (המתארת את המלחמה המיתית בין בני האור לבני החושך); מגילת המקדש העוסקת בחפצי בית המקדש ובתוכנית לבית המקדש השלישי; מגילת סרך היחד שעוסקת בחיי היומיום של קהילת קומראן; ומגילת פשר חבקוק, המכילה פרשנות לשני הפרקים הראשונים בספר חבקוק.

את המגילות צילם ארדון בר-חמא, המתמחה בצילום דיגיטלי ברזולוציה גבוהה של מסמכים היסטוריים. בעבר צילם בין היתר את משנה תורה לרמב"ם בספרייה הלאומית בירושלים ובאוקספורד. הצילום נעשה בתוך הכספת ובאמצעות מבזק מיוחד שאינו פולט קרינת UV כדי שלא לפגוע במגילות. הרזולוציה של התמונות מגיעה ל-1,200 מגה פיקסל, כמעט פי 200 מאשר במצלמה ביתית, כך שהתמקדות בחלקי המגילה תגלה לא רק את הכתוב אלא גם אותיות שלא נראות בעין בלתי מזוינת, וכן את הסדקים והכתמים שמאפיינים את המגילות העתיקות.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
צילום: רשות העתיקות
2 מתוך 10 |
צילום: רשות העתיקות

עיבוד התמונות והעריכה שלהן לתמונה רציפה נעשו על ידי גוגל והיא מאפשרת גלילה של המגילות או חיפוש על פי מלה. האתר אף מאפשר לצרף קטעים מהמגילות לרשתות החברתיות השונות.

"למגילות יש כוח מיסטי על אנשים בכל העולם", אמר מנכ"ל המוזיאון ג'יימס שניידר בטקס השקת האתר. "בעבורנו המגילות הן כמו המונה ליזה. מה שהמונה ליזה מסמלת בעבור עולם האמנות המגילות מסמלות בעבור העולם המונותיאיסטי, ואנחנו מתמודדים עם אותו אתגר של הלובר כיצד לתת למגילות את הקונטקסט העכשווי. עתה יש הזדמנות לאנשים בכל העולם לחקור ולנסות להעריך מה משמעות המסמכים האלו".

במקביל עורכת גם רשות העתיקות, שברשותה מאות מגילות גנוזות ועשרות אלפי חלקי מגילות, פרויקט דיגיטציה משלה, בעל אופי מדעי, גם כן בשיתוף גוגל. הפרויקט של רשות העתיקות יאפשר בעתיד לא רק לצפות במגילות אלא גם לנסות ולחבר דיגיטלית בין מקטעי המגילות הקרועות. עד היום סרקה רשות העתיקות כ-250 קטעים ועד סוף השנה יעלה גם האתר שלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ