תוך שבוע: מיליון כניסות לאתר המגילות הגנוזות

הגולשים הגיעו מכל רחבי העולם ובין היתר גם כמעט מכל מדינות ערב והמדינות המוסלמיות

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

למעלה ממיליון מבקרים נכנסו בתוך פחות משבוע לאתר המגילות הגנוזות, שעלה ביוזמת מוזיאון ישראל וענקית האינטרנט גוגל. האתר עלה לאוויר ביום שני שעבר, והוא כולל סריקה דיגיטלית ברזולוציה גבוהה של חמש המגילות השלמות ביותר מתוך מגילות ים המלח, שנמצאו בקומראן לפני כ-60 שנה. פילוח המבקרים באתר מצביע על ההתעניינות חוצת הגבולות במגילות ים המלח, שנחשבות לאחד מהממצאים הארכיאולוגיים החשובים ביותר. באתר ביקרו גולשים כמעט מכל מדינה על פני הגלובוס, כולל איראן, עיראק, פקיסטאן וסוריה.

במוזיאון הניחו שתהיה התעניינות עולמית במיזם אך הופתעו ממספר המבקרים. על פי נתונים שנאספו על ידי גוגל באתר ביקרו, מאז יום שני ועד אתמול בבוקר, לא פחות מ-1,042,104. בחודשים הקרובים יועלה אתר נוסף עם המגילות שנמצאות ברשות העתיקות ונסרקות בימים אלו בשיטות דיגיטליות מתקדמות.

ההתעניינות הגדולה ביותר באתר המגילות נרשמה על ידי גולשים מארה"ב. כמעט 400 אלף איש נכנסו לאתר וקראו במגילות. התעניינות גדולה נרשמה גם ביפאן (58 אלף), קנדה (48 אלף), הולנד, קרואטיה, אנגליה, וברזיל (כ-35 אלף גולשים מכל מדינה).

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
צילום: רשות העתיקות
2 מתוך 10 |
צילום: רשות העתיקות

ברשימת המדינות בהן ביקרו באתר ניתן למצוא גם כמעט את כל מדינות ערב והמדינות המוסלמיות ובהן: ערב הסעודית, מצרים וטורקיה, שמהן גלשו כמה מאות גולשים בשבוע האחרון. עשרות מבקרים נרשמו גם מאיראן, אפגניסטאן ועיראק.

פרויקט הדיגיטציה וההנגשה של המגילות הגנוזות נעשה בשיתוף פעולה בין המוזיאון לבין חברת גוגל ישראל. המגילות, ששוכנות בהיכל הספר בירושלים, צולמו לשם העלאתן לרשת, על ידי הצלם ארדון בר חמא בתוך הכספת בה הן שמורות במצלמה ייעודית ובמבזק מיוחד, שלא יגרום נזק למגילות העדינות.

האתר מאפשר לא רק קריאה קרובה של הטקסט העברי בן 2000 השנים בחמש המגילות, אלא גם תרגום שלו לאנגלית וחיפוש בתוך הטקסט או גזירתו ושליחה שלו במייל או ברשתות החברתיות. בעתיד יאפשר האתר גם תרגום של הטקסט לסינית. האתר נגיש דרך דף הבית של מוזיאון ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ