תשובות עורכי אתר "הארץ" לשאלות הגולשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צוות אתר "הארץ" הזמין אתכם הגולשים לדיון בפייסבוק לשמוע את דעתכם ושאלותיכם בנוגע לאתר "הארץ" החדש. ראש חטיבת הדיגיטל, ליאור קודנר, עורך האתר, אבי שרף, וסגן עורך האתר, יואב שגב ענו על שאלות הגולשים בדיון שנערך היום (שני).

כרמלה שאלה: איך מתמצאים באתר החדש, ולפי מה מחולק התוכן?

שלום כרמלה, קודם כל תודה על הפנייה ואני מאוד שמח שאת נהנית מהתכנים של הארץ. כל אתר חדש מוביל לאין סוף תהיות. לאן נעלם הכפתור הזה? ואיפה מופיעה הפינה ההיא. באתר החדש ניסינו לתת מענה גדול ככל הניתן לצרכי הגולשים מבלי לבלבל אותם. כנראה שהצלחנו עם חלק ועם חלק לא.

דף הבית מסודר בצורה זו: בראש הדף תמצאי תמיד שתי הפניות שלדעתנו מעניינות את הגולשים ולא תמיד נמצאות בראש החדשות. מתחת לכותרת הראשית תמצאי את הסיפורים החדשותיים המלאים מהשעות האחרונות, ובלחיצה על הכפתורים כל הכותרות והכותרות הראשיות ניתן להתעדכן בסיפורים קודמים. מתחת לדעות מרוכזים כל מדורי הארץ – המרקר, גלריה, הקפטן ועוד. מצד שמאל, בדומה לאתר הקודם, מופיעות כתבות מגזין בולטות, ובתחתית הדף תמצאי כתבות בולטות שפורסמו בימים האחרונים. מקווה שזה עוזר.

מיכל שאלה: האם אפשר להחזיר את הגלגל לאחור?

שלום מיכל, כמו בתשובה לכרמלה, כל אתר חדש דורש הסתגלות. לעצם השאלה, קבוצת הארץ החליטה לעבור לפלטפורמת תוכן חדשה כדי לייעל את תהליכי העבודה של העורכים ולפשט את פרסום התכנים באתרים הארץ ודה-מרקר. כחלק מהתהליך, החלטנו גם לעצב ולעדכן את האתרים, שלא עברו מתיחת פנים תקופה ארוכה. לפיכך, אין לנו אפשרות להחזיר את הגלגל לאחור, אבל אנחנו בהחלט קשובים לגולשים ובשבועות הקרובים נכניס תיקונים רבים ושינויים שישפרו את חווית הגלישה.

נועם ורון שאלו: היכן ניתן למצוא באתר את תכני המוספים של סוף השבוע?

נועם ורון שלום, תכני סוף השבוע של "הארץ" - המוסף והארץ השבוע - מועלים לאתר בהדרגה לאורך כל סוף השבוע ומופיעים החל מיום שישי בבוקר באזור מיוחד בדף הבית וכן במדור סוף השבוע שאליו ניתן להגיע דרך סרגל הניווט , מצורף הלינק http://www.haaretz.co.il/magazine אל מדור סוף שבוע ניתן להגיע לאורך כל השבוע והוא מרכז את כל כתבות המוספים.

סיון שדמון ונועה שיידלינגר שאלו, ברפרוז קל: איך אפשר להתעדכן בשלוש שניות בהלך הרוח החדשותי באמצעות האתר?

ובכן: האתר החדש מציג בגלילה אחת או שתיים את החדשות המרכזיות של היום. 5 הראשיות, 3 נוספות בארץ ושלוש נוספות בעולם. בנוסף, בטור השמאלי – ממש מתחת למבזקים - אנחנו משתדלים לתת מבט רחב יותר על הסיפור המרכזי של היום. לדוגמא – הצתת המסגד בטובא זנגרייה, וכל הכתבות הקשורות לנושא זה. כתבות מגזיניות והרחבות מעניינות ניתן לאתר בטור "המגזין" – הטור השמאלי מתחת לבלוק הדעות החוצה את המסך.

משה ביקש להבליט תגובות מוצלחות ולהרחיב את תוכן המבזקים

שלום משה, טוקבקים הם כלי פופולארי מאוד באתרי חדשות וכחלק ממהותו זהו כלי דמוקרטי מאוד, שאנחנו רוצים למזער את ההתערבות בו. כל גולש באתר יכול לבחור את התגובות המועדפות עליו ולסמן אותן באמצעות כפתור ה"בוהן למעלה". באזור התגובות תוכל למיין תגובות פופולאריות או כאלה שזכו למספר ההצבעות הרב ביותר.

מתחת לחלון המבזקים תוכל למצוא את הקישור "לכל המבזקים". לחיצה עליו תוביל לדף שמרכז את כל מבזקי היום. בשלב זה, בחרנו שלא להרחיב על כל מבזק ומבזק מעבר לכותרת. סיפור חשוב יזכה להבלטה באזור החדשותי כעבור כמה דקות.

אמיר שאל: האם ישנו עמוד המרכז את כל הכתבות העיקריות שהופיעו באתר?

אמיר שלום, מתחת לידיעה הראשית באתר ישנם שני לינקים: לחיצה על הלינק הכחול - "הכותרות הראשיות" תציג בפניך את כל הכתבות שהופיעו במשך היום ככותרת ראשית באתר. לחיצה על אחת הכתבות שברשימה, תוביל אותך אליה. הלינק השני "לכל כותרות היום", יעביר אותך לעמוד ובו כל הכתבות שעלו לאתר באותו היום. בעמוד זה תוכל גם לדפדף אחורה ולצפות בכל הכותרות שעלו לאתר בימים קודמים.

אריאל שאל: למה טורי הדעות ירדו לאמצע הדף הראשי?

שלום אריאל, שאלות של עיצוב תמיד שנויות במחלוקת. כשניגשנו לתכנן את האתר החדש, רצינו להבליט את אזור הדעות. באתר הישן היו ממוקמות הדעות בטור השמאלי ולא זכו לכל טיפול גרפי. האזור החדש של הדעות מדגיש את הכותבים, את מאמר המערכת והקריקטורה. עמודי המאמרים גם זכו לדף מרכז מיוחד, שהפך מאוד מצליח בימים האחרונים - אנחנו נעדכן לו את העיצוב ונשפר אותו עוד בימים הקרובים.

מרים זינגר ביקשה שנשקיע יותר בהגהות ובניסוחים באתר, וציינה כי היא מחפשת אתר חדשותי בסגנון הניו יורק טיימס, ולא ynet ו-nrg – ובקיצור – יותר טקסט, פחות תמונות. כמו כן היא שאלה, מדוע אין שתי ראשיות באתר?

מרים, תודה על הברכות ועל ההערות. ייחודו של אתר הארץ בכך שמאחוריו עומדת כל מערכת העיתון: צוות כותבים מעולים, צלמים חרוצים, עורכים ומפיקים אשר מייצרים מדי יום את התכנים הטובים ביותר בעברית. האתר עולה בבוקר עם תכנים בלעדיים אלה, ובמהלך היום מתעדכן עם התפתחות האירועים החדשותיים.

סביר להניח שהקו המערכתי שתמצאי אצלנו שונה מהאתרים שהזכרת – והוא כולל הרבה יותר פרשנויות, חדשות מהעולם, ומתחומי המדע, התרבות והמגזין.
צוות האתר גדל כל הזמן, ועימו כמות התכנים ואיכותם. לגבי שתי ראשיות – אחת עם תמונה ושנייה בלי – כמו בטיימס ובגרדיאן, ובכן אנחנו בהחלט שוקלים גם אפשרות זאת.

אמיר שאל השעה בכותרות הראשיות לא תואמת את השעה בידיעה הראשית ?

שלום אמיר, תודה רבה על הפנייה. אני שמח לשמוע שאתה אוהב את האתר. לא היינו מודעים לבאג הקטן הזה, והוא הועבר למחלקת הטכנולוגיה של קבוצת הארץ. לכל ידיעה יש כמה זמני טיפול – השעה שבה היא הועברה למערכת, השעה שבה היא נערכה, השעה שבה היא פורסמה ולבסוף השעה שבה היא פורסמה ככותרת ראשית. השעונים שלנו כנראה לא מספיק מסונכרנים ונטפל בבעיה.

איפה השעון שהיה בקודם? מדוע שעת עדכון האתר לא מופיע בראש העמוד?

לבקשת הקהל השעון יוחזר בימים הקרובים. נוכחנו לדעת שהוא משמש גולשים רבים בחו"ל. בניגוד לאתר הקודם, נדאג לכך שהשעון גם יהיה מדויק הפעם.

אלעד שאל: כיצד ניתן לעדכן את האתר בסקופים חדשותיים?

אלעד שלום, בנוגע לשאלתך, בעמוד הבית מתחת לקוביית המבזקים, ישנה הפנייה לדואר האדום של אתר הארץ. אם נתקלת בסקופ חדשותי, צילמת תמונה בלעדית או נתקלת בדבר מה שנראה לך שעשוי לעניין אותנו, ניתן ללחוץ עליו למלא את פרטיך (לא חייב...) ואת תוכן הידיעה החדשותית שברצונך להעביר. אפשר כמובן לצרף גם תמונה.

צוות האתר עובר כל העת על המייל האדום ובמידה והוא נתקל בידיעה מעניינת, מיד מתחילה העבודה העיתונאית במטרה להעלותה כמה שיותר מהר לאתר.

איפה אפשר למצוא כתבות ישנות שכבר הספקתם להסיר?

כתבות ממש טובות שחבל שתפספסו מיקמנו בתחתית ההומפייז' (קו 300, סיפור קצר של עמוס עוז ועוד). מעבר לכך, בסרגל הניווט למעלה תוכל למצוא את כל כתבות סוף השבוע, או לפי המדורים המתאימים (גלריה, בריאות, בעולם). בצד שמאל למעלה יש את שורת החיפוש: ארכיון של כל מה שפורסם אי פעם באתר הארץ, לפי מילות חיפוש או שם כתב. זה עובד מעולה!

הלל שאל: מדוע הוא לא מצליח לפתוח תגובות בפיירפוקס ?

שלום הלל, עם עליית האתר זיהינו בעיה בכתבות עם מספר גבוה של תגובות. חלק מהבעיות טופלו (בדפדפנים מסוימים) וחלק יטופלו בשבועות הקרובים.

ניר נון נווה מעדיף שהתכנים של הארץ – גלריה, קפטן אינטרנט – יופיעו גבוה יותר מאתרי הקבוצה (דה מרקר, עכבר העיר)

ניר תודה על הברכות. לאחר חודש באוויר, אנו שוקלים מחדש את מיקום התכנים באתר ובהחלט ייתכן שנשנה את העימוד של התיבות השונות. לשאלתך השנייה: אתר הארץ שם דגש מיוחד על חדשות מן העולם, ונראה שבקרוב ייקבל מיקום מיוחד בהומפייז, אשר יכלול תכנים רבים יותר.

דניאל וחן שאלו כיצד ניתן לקרוא תכנים מהאתר הישן?

דניאל וחן שלום, האתר הישן שהיה פעיל מאז 2001 ועד ספטמבר האחרון, הכיל למעלה ממיליון כתבות. לקראת עליית האתר, בוצע הליך טכני שבאמצעותו הועברו כל הכתבות מהפורמט של האתר הישן לזה של האתר החדש, ובכלל זה שיוכן למדורים החדשים באתר. מטבע הדברים, כאשר מדובר בכמויות תוכן כה רבות כמו במקרה זה, ייתכן שמיעוט מהכתבות לא עבר. במידה וחיפוש הכתבה דרך מנועי החיפוש באינטרנט לא מוביל אתכם לכתבה המבוקשת, אני ממליץ בחום לעשות שימוש במנוע החיפוש החדש באתר, על מנת לאתר תכנים אלו.

יועד שאל: כיצד ניתן להוסיף תגובה לקריקטורה היומית והיכן ניתן למצוא את ביקורת הטלוויזיה היומית?

יועד שלום,על מנת להוסיף תגובה לקריקטורה המופיעה במדור דעות, יש ראשית ללחוץ עליה. בעמוד הכתבה שייפתח ניתן להוסיף תגובות כמו בכל דף כתבה אחר באתר.
ביקורת הטלוויזיה מופיעה מדי יום במדור גלריה, הן בעמוד הראשי של המדור והן בתת-המדור טלוויזיה, שאליו ניתן להגיע דרך קוביות הניווט בצד שמאל או דרך הלינק הבא:

http://www.haaretz.co.il/gallery/television

אלעזר ויעקב שאלו: מדוע לא מועלה העיתון אחד-לאחד לאתר ?

אנחנו מתייחסים לאתר ולעיתון כשני מוצרים שונים, אך משלימים. גם מבחינה תוכנית, גולשי האתר מתעניינים בתכנים שונים מאלה של מנויי העיתון. רוב תכני העיתון מועלים במשך היום לאתר, אך קוראים שמעוניינים בעיתון המלא מוזמנים לפנות אלינו כדי לעשות מנוי.
כחלק מהאסטרטגיה הדיגיטלית של הארץ אנו בוחנים את האפשרות להציג את תכני העיתון במלואם אך בתשלום.

דוריה הציעה להוסיף מתחת לכותרת המאמר עמוד הדעות כמה שורות מכל מאמר

דוריה שלום, על מקרים כמו אלו נהוג לומר "חבל שלא דיברתי על מיליון דולר". בעקבות פניות רבות של גולשים, הכנסנו שיפורים לעמוד הדעות וכבר בימים הקרובים תעלה גרסה מתוקנת ובה יופיעו מתחת לכל כותרת מאמר, שתי השורות הראשונות שלו.
תוספת זו, כפי שציינת בעצמך, תוכל לאפשר לכם הגולשים לקבל טעימה מהמאמרים המעמיקים של כותבי הארץ.

ריטה וגולשים אחרים התלוננו על כך שהארץ הוא לא עיתון ציוני וסיקורו אינו אובייקטיבי

טענות מסוג זה אכן נשמעות כלפי הארץ, אך העיתון מקפיד על סיקור אובייקטיבי, מקצועי ומעמיק. מו"ל הארץ, עמוס שוקן, התייחס באחרונה לקו המערכתי של הקבוצה. לדבריו, "הארץ" הוא עיתון ציוני שתומך בישראל יהודית ודמוקרטית. "העיתון גם תומך בהשגת שלום עם השכנים במדינות ערב, תומך בחופש הביטוי ושואף שישראל תהיה מדינה מתקדמת".

ארז התלונן על תמונות גדולות, גלילה ארוכה מדי ופרסום מופרז

שלום ארז, הארץ תמיד שאף להביא תמונות איכותיות והעסיק מספר גדול של צלמים מובילים. יחד עם זאת, בכל הקשור ליחס בין תמונות לטקסט, תמיד היתה ידו של הטקסט על העליונה. לצערי, הצילומים לא באו לידי ביטוי באתר הישן ורצינו להדגיש אותם במתכונת החדשה. בעיני, הארץ שונה במהותו מאתרי חדשות אחרים בישראל. אנו נותנים לגולשים את שדרת הדעות, את הכותבים הטובים בישראל, פרשנויות, כתבות מגזין מעמיקות וצילומים איכותיים. באתרים אחרים תוכל למצוא לרוב רק דיווחי חדשות יבשים ונסה להיזכר בשם של כותב אחד שאתה מכיר באתרים מתחרים.

לגבי פרסום, לצערי, מודל ההכנסות של אתרי אינטרנט בישראל מבוסס על הכנסות מפרסום. אנחנו מקבלים תשלום על כל הקלקה שגולשים מבצעים. עם השנים, הגולשים הקליקו פחות, והפרסומות הפכו להיות יותר אגרסיביות. אני מקווה שבשנים הקרובות יימצא מודל מסחרי אחר, שיאפשר לנו להביא לך תוכן איכותי ולכסות את עלויות הפקתו.

עומר שאל: מהי הרזולוציה האופטימלית לצפייה באתר הארץ החדש?

עומר שלום, הרזולוציה האופטימלית היא 768X1024, בשלב זה אתר הארץ אינו נוהג לפרסם טורי דעה בנפרד מאלו שמתפרסמים בעיתון. עם זאת, הרשה לי להפנות אותך לקפה דה-מרקר - זירה שוקקת של דעות ומאמרים. הטובים שבהם מוצפים מדי יום לעמוד הבית של הארץ. http://cafe.themarker.com/

תודה לכל המשתתפים. אנו מקווים שהצלחנו לענות על שאלותיכם ומודים לכם על הערותיכם! נמשיך במאמץ לספק לקוראינו את החדשות והפרשנויות הטובות ביותר, באתר האיכותי בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ