ויקיפדיה האיטלקית נגד ברלוסקוני: שובתת למען חופש הביטוי

ממשלת ברלוסקוני מעוניינת להגביל את האפשרות לפרסם ביקורת ברשת, ובוויקיפדיה מאיימים להשבית את האתר לצמיתות אם החוק יעבור

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ויקיפדיה סגרה את האתר האטלקי שלה במחאה על חוק פרטיות שמקדמת ממשלתו של סילביו ברלוסקוני, לפיו הממשלה תוכל להטיל מגבלות חדשות על חופש הביטוי של עיתונים ואתרי אינטרנט.

האנציקלופדיה החופשית הזהירה בהודעה שהציבה באתר כי היא עשויה אף לסגור את האתר לתמיד. זאת בשל הוראות החוק המכריחות אתרים לתקן מידע שנחשב מזיק לתדמיתו של אד,ם בתוך 48 שעות מרגע קבלת תלונה. זאת מבלי שניתן יהיה לערער על הדרישה.

הצעד של ויקיפדיה מגיע במקביל לעצרות מחאה נגד צעדי הממשלה. העצרות התקיימו בעוד הפרלמנט דן בתיקון שיאסור על עיתונים לפרסם הקלטות סמויות של המשטרה במהלך חקירות. המפגינים התאספו מול הפרלמנט כשפיותיהם חסומים ברוכסנים.

מפגינות מחוץ לבית הפרלמנט. היוםצילום: רויטרס

"עמודי התווך שעליהם ויקיפדיה בנויה - נייטרליות, חופש ואמינות התוכן שלה - עשויים להיפגע קשות", נמסר בהודעה באתר. "החובה לפרסם באתר את התיקון, בלי שאפילו תינתן לנו הזכות לאשר את הטענה היא הגבלה בלתי מתקבלת של חופש הביטוי והעצמאות של ויקיפדיה".

ברלוסקוני, שמנסה להקשיח את חוקי הפרטיות מז שנבחר לכהונה שלישית ב-2008, אמר כי ההגבלות נועדו להגן על זכויות הפרטיות של אזרחים.

אבל קבוצות עיתונאים ומתנגדים נוספים מאשימים את הממשלה בניסיון לכסות על פרשיות שחיתות עם חוקים שמאיימים על חופש הביטוי.

טיוטת החוק התעכבה בפרלמנט זה יותר משנה, אבל הממשלה החייתה אותה בדיוק בעת בה ברלוסקוני שוב נקשר בפרשה של הזמנת נערות ליווי. על פי תמלילי האזנות הסתר שפורסמו בעיתונים וברשת, ברלוסקוני התפאר ש"עשה שמונה בחורות" בלילה והתלוצץ שבשל כל ההתהוללויות שלו, הוא היה רק ראש ממשלה בזמנו הפנוי.

ברלוסקוני עומד בפני שלושה משפטים בנושאי שחיתות, ובפני משפט אחד בגין קיום יחסי מין עם קטינה. הוא מכחיש את כל הטענות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ