הסמיילים הצליחו לשבור את החליפות

האמוטיקונים המחייכים, הזועפים והקורצים מצאו את דרכם גם אל מיילים רציניים בעולם העסקים. לא כולם מתלהבים

ניו יורק טיימס
ג'ודית ניומן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'ודית ניומן

מרי לו דינארדו בדקה שלוש פעמים כדי לוודא: האם זה היה סמיילי בסוף האימייל שקיבלה מהלקוח הרציני ביותר שלה?

לדברי דינארדו, נשיאת חברת יחסי הציבור TK/PR, מדובר ב"אדם מאוד רציני ואינטלקטואלי". מנהל בחברת נדל"ן, שמחזיק בתואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה מכובדת. "עבדתי מולו במשך שבע שנים. פתאום בעוד עסקנו בבעיות עם ספק, הוא מסיים עם הפרצופים המחייכים או הקורצים. כלומר, זה האיש שאני לא חושבת שאי פעם ראיתי חיוך על הפרצוף האמיתי שלו".

דינארדו הצטרפה לשורות של אנשי מקצוע, שמצאו את עצמם מקבלים סמיילים, קריצות ו-LOL בסוף מיילים. זאת בשל המעבר של האמוטיקונים מאימיילים והודעות טקסט של בני נוער לתכתובת עסקית של אנשים שמתגאים ברצינותם .

"אין ספק ששלחתי וקיבלתי אותם באופן יותר תכוף", אומרת מרתה הלר, נשיאת Heller Search Associates, חברת כוח אדם המתמחה בחיפוש בכירים מנהלים לחברות בפורצ'ן 500. "אני בדרך כלל אשתמש בסמיילי או בקריצה כשארצה להבהיר שההערה הקודמת שלי היתה בדיחה. למשל, שכרתי בחור שאחראי על מכירות ושיווק, כדי שיכניס את החברה שלי לעולם המופלא של מדיה חברתית, ושלחתי לו הודעה: 'שמעתי שיש משהו כזה שקוראים לו טוויטר', והוספתי סמיילי כדי שידע שאני לא כל כך בורה".

ליסה בייטס, מרצה לאפידמיולוגיה בקולומביה, אימצה לאחרונה את הסמיילי, כמו שאר עמיתיה, אם כי באופן "מדוד ומחושב", היא אומרת. "כעיקרון, אני הרבה פעמים סרקסטית וממהרת, וסמיילי ממוקם היטב יכול להקהות את העוקץ ולמנוע אי הבנה", היא כתבה באימייל. "אני מניחה שחסכתי לעצמי צרות מאי הבנה של טון הכתיבה שלי הרבה פעמים".

עם זאת אמוטיקונים (סמיילים) יכולים לייצור רמה נוספת של בילבול: הם לא תמיד נקראים באותה דרך בפלטפורמות טכנולוגיות שונות. "בפונקציית הטקסט של הבלקברי שלי יש תפריט צד של אמוטיקונים (כמה טפשי זה יכול להיות?) שמציג את הסמיילים הצהובים, אבל הם גם בוכים וכועסים, קורצים ומפריחים נשיקות וכו'", כתבה בייטס. "שלחתי למכר חדש אמוטיקון של חיבוק גדול, שלפרוטוקול היה אירוני, אבל בכל אופן, על האייפון שלו הוא הופיע כסמלים, לא כסמיילי, מה שלא נראה כמו חיבוק. מהצד שלו זה עשוי להיראות כמו... אה, איבר מין נשי מפושק לרווחה: ({}). הוא הסתובב במעבדה והראה לעמיתים את מה ששלחתי לו. מחציתם (הרוב גברים) הסכימו עם הפרשנות שלו, והאחרים (הרוב נשים) לא הסכימו ובטח חשבו שהוא סוטה נואש".

אם נתעלם מאי הבנות שכאלה, מאמצים מאוחרים כמו ד"ר בייטס והלר אמרו כי אמוטיקונים לא רק מסייעים להבהיר כוונה במדיום בו קשה מאוד להבין את טון הדיבור, אלא גם מסייעים להביע קירבה בין השולח למקבל. "אני רואה את זה כתרגיל בבניית קשר", אמרה הלר.

חוקרי תקשורת דיגיטלית רואים בקבלה הרחבה של אמוטיקונים משהו בלתי נמנע, אפילו אם הוא לא תמיד רצוי. "הם חלק מההדרדרות של מיומנויות הכתיבה - דקדוק, תחביר, מבנה משפט, אפילו יופי הכתיבה - שמגיעה עם הטכנולוגיה הדיגיטלית" אומר ביל לנקסטר, מרצה לתקשורת באוניברסיטת נורתרן בבוסטון. "אני בהחלט מבין את הצורך בבהירות. אבל שפה, כשמשתמשים בה כיאות, היא ברורה דיה בעצמה".

אולי זה לא מפתיע אם כן שכותבים ומורים לכתיבה הם שומרי החומות האחרונים בפני האמוטיקונים. "אני נפגעת מהם עמוקות", אומרת מריה מקרליין, עיתונאית בריטית שחקנית ושדרנית רדיו בבי-בי-סי 2. "אם מישהו ישלח לי בפייסבוק סמיילי זועם או שמש קטנה עם משקפיים, אני אתנתק מהם. וכך גם למי שיכתוב לי LOL ו-OMG הם לא יקבלו הזדמנות שנייה. זו עצלנות לדעתי. האם המילים שלך לא מספקות?"

מבקרת חריפה נוספת היא מישל פרינט, אשת קשר להורים בבית ספר יסודי במנהטן שעוסקת חלק ניכר מזמנה במתן תשובות לאימיילים של הורים. כל הנושא של האמוטיקונים רגיש אצלה.

"בשבילי זה כמו סרטים גרועים, שבהם בשנייה שהאבא תופס את הכלבלב, המצלמה מתמקדת בפנים הדומעו של הילד - כמו הבמאי שלא סומך על הקהל שלו שיפתח את הרגש בעצמו", כתבה באימייל. "זה מה שאמוטיקונים עושים. בבקשה אל תראו לי שאני צריכה להיות עם פרצוף עצוב או פרצוף שמח, או שאתה עם פרצוף שמח או פרצוף עצוב".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ