דליפת מרשם האוכלוסין הובילה למהפכה בעולם החרדי

תוכנת אגרון הפכה כלי רב עוצמה במגזר והביאה עידן חדש בתחום השידוכים; על פי החשד היא גם שימשה להגדלת תקציבי ישיבה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

חשיפת פרשת דליפת רישום האוכלוסין, האירה אתמול גם עד כמה הכתה תוכנת ה"אגרון" גלים במגזר החרדי, כאשר נחשף שחמישה מבין ששת החשודים הם למעשה יהודים חרדים. על פי החשד, עקבות התוכנה הלא חוקית מובילים אף לפרשת ההונאות החמורה שהתגלתה לפני כשנה בישיבת "המתמידים" בירושלים, בה נעשה שימוש בתעודות זהות מזויפות כדי להביא להגדלת תקציבי הישיבה. על פי הדיווח בשירות החדשות הטלפוני החרדי, "קו החשיפות", באמצעות התוכנה זויפו תעודות זהות של בחורים חרדים, שאכן מופיעים במרשם האוכלוסין המקורי, כולם רווקים בגילאים המתאימים.

בשנים האחרונות הורידו אלפים בישראל את תוכנת "אגרון" למחשבים האישיים שלהם, ואולם בשום מגזר היא לא הפכה פופולרית כמו אצל החרדים: ממוסדות חינוך ועד למשרדי שידוכים, מעסקנים שהצליחו למקד את פעילות ה"שנור" שלהם רק בקרובי משפחה של בעלי הון ועד רכלנים ומציצנים למיניהם - "אגרון" הפכה כלי רב עוצמה בעולם החרדי. בחברה גדולה וצפופה כמו החברה החרדית, שבה רב הנסתר על הגלוי, ובה מתנהלת תחרות עיקשת על כל כסא פנוי בכל סמינר נחשב, "אגרון" מספקת קצת סדר ושליטה לכל דורש.

לתוכנה שימושים רבים. כך למשל היא הובילה את עולם השידוכים לעידן חדש, שבו ניתן להתחקות באופן מיידי אחר אילן היוחסין של כל מועמד ומועמדת, לוודא את יהדותם, וחשוב לא פחות, את מוצאם העדתי כמה דורות אחורה. התוכנה מקלה גם על הליך המיונים במוסדות החינוך הנחשבים, שם יש משקל רב לייחוס ולעבר המשפחתי ולמידע נוסף שהמוסדות יעדיפו לא לדרוש לדעת בטפסים הרשמיים. לא תמיד מדובר בשימוש רשמי שעושות הנהלות המוסדות, אבל בכל פעם שצצה שאלה הנוגעת למועמד או מועמדת, שום עסקן או חבר ועד ההורים לא יתקשה לבדוק אותו מול ה"אגרון".

"במגזר החרדי לא מבינים מה הבעיה בשימוש ב'אגרון', זה נפוץ בכל מקום", סיפר ל"הארץ" מקורב לאחד החשודים המרכזיים. "אני לא מדבר על רמאות, רק על מידע גלוי שמסתובב ואנחנו פשוט יודעים לעשות בו שימוש".

חרדים בישיבהצילום: כפרי ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ