מאגר מרשם האוכלוסין הגנוב פרוץ עדיין לכל גולש

מומחה לדיני אינטרנט: "עותקי התוכנה הופצו ואין דרך לעצור אותם. אבל זה לא הופך שימוש במידע לחוקי"

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

גם אתמול, חמש שנים אחרי גניבת מרשם האוכלוסין והפצתו, כל מי שרצה לגלות את מספר תעודת הזהות או אילן היוחסין של אזרח כלשהו לא היה צריך ללכת רחוק. חיפוש בגוגל אחר המלה "אגרון" מוביל מיד לפורומים שונים, ושם כבר יהיה מי שיספק את הלינקים לתוכנות שיתוף קבצים כמו אימיול או ביטורנט.

לדברי עו"ד ד"ר יובל קרניאל, מומחה לדיני אינטרנט במרכז הבינתחומי הרצליה, גם אם ניתן היה אולי לעצור את הפצת התוכנה בשלבים הראשונים, זמן קצר אחרי הגניבה, מרגע שהעותקים החלו להסתובב והגיעו לתוכנות השיתוף המבוזרות, לא היה סיכוי לעצור טכנולוגית את התפוצה.

אבל קרניאל מבהיר ש"עצם העובדה שמאגר נפרץ ונמצא ברשות הציבור לא הופכת את השימוש בו למותר. בעיקר אם המשתמש יודע או צריך לדעת שהמידע שאליו הוא מגיע הוא מידע שהשימוש בו מהווה פגיעה בפרטיות".

אבל לדברי עו"ד ד"ר נמרוד קוזלובסקי, מומחה למשפט וטכנולוגיה, במשך תקופה ארוכה לא נעשה דבר להבהיר למורידי המאגר והמשתמשים בו שהשימוש אסור. "העובדה שהרשות הממונה על מרשם האוכלוסין לא מצאה לנכון לידע את הציבור שאחזקת מאגר זה והשימוש בו מנוגדים לדין יצרה תפישה משפטית שגויה אצל רבים שהשתמשו בו, כי אין זה מעשה פסול וכי בחומרים המוחזקים אין פרטי זיהוי שפוגעים בפרטיות", אמר. "גם חלק גדול מהחוקרים הפרטיים שמשתמשים בו יגידו שאם היו יודעים שמדובר במאגר מידע לא חוקי, הם לא היו מחזיקים בו".

קוזלובסקי וקרניאל מבהירים כי מרגע שהמאגר יצא לרשת אין סיכוי להחזיר את המצב לקדמותו. "עכשיו לך תרוץ אחרי כל אותם חוקרים פרטיים וחברות שעשו שימוש במידע הזה. זה נכון לגבי מרשם האוכלוסין וזה יהיה נכון לגבי המאגר הביומטרי", אומר קרניאל.

קוזלובסקי אומר שאולי ראוי היה ללוות את פיצוח הפרשה בהסברה נרחבת על כך שמדובר בעצם במאגר לא חוקי. אבל ברור שזה נועד רק למקרים שלהבא, וגם אז אין מה לסמוך על מערכת המשפט בהגנה על המידע כי "במקום שיש אינטרס ותמריץ גניבות כאלה יבוצעו".

קוזלובסקי מציין שיש שלל טכנולוגיות להצפין את המידע, לחסום את השימוש בו מחוץ למערכת ולנטר כל הוצאה של מידע החוצה ולעקוב אחרי כל פריט מידע כשייצא מהמערכת. ובכל זאת, המדינה עדיין מתרשלת ביישום אותן הגנות טכנולוגיות. "אם נמשיך לנקוט בשיטה הקלוקלת, שמאגרי מידע ממשלתיים עם מידע רגיש לא יכללו הגנה טכנולוגית נאותה, אל לנו לקוות שהוראות חוק הגנת הפרטיות יספקו הגנה", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ