הטיפ היומי |

כך תמנעו מהונאות לייקים

דף פייסבוק חדש מבטיח שהלייק שלכם יציל ילדות מסרטן, תמונת האחת הגיעה ממונטנה והאחרת מקמפיין למסטיק בברזיל. עם שנייה של תשומת לב תמנעו מליפול במלכודות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

דף חדש בפייסבוק המתחזה לדף הקשור לאגודה למלחמה בסרטן מבקש מהגולשים לעשות לו לייק ולשתף את הדף בטענה כי כל הצטרפות "מוסיפה שני שקלים לאגודה למלחמה לסרטן. זו כמובן הונאת לייקים שמנצלת את תמימות הגולשים כדי לצבור לייקים וגולשים לצורכי פרסום או למטרות אחרות. למותר לציין שהאגודה למלחמה בסרטן לא רואה שקל מהעניין.

שתי התמונות של חולות הסרטן שהועלו לדף הן מזוייפות. הראשונה, "של שירה בת השש" היא בעצם של ילדה חולת סרטן בשם קיילי בלד מבילינגז מונטנה, והיא לקוחה מדיווח מ-2009 באתר kulr8.com.

הלילה הועלתה תמונה נוספת, של מאיה, שאצלה "התגלה סרטן בראש בגיל שמונה חודשים ,כול שיתוף שלכם נתרום לה שקל לקבלת ניתוח בחול -עלות הניתוח כ80.000 אלף שקל ! שיתוף", כפי שנכתב בדף הפייסבוק. מאיה, יהא שמה אשר יהא, לא חולה בסרטן תודה לאל, אלא צולמה לקמפיין פרסומי למסטיקים בברזיל.

דף זה נפתח לאחר שנחשף כי דף אחר ובו ביקשו לייקים כדי למנוע הרדמה של כלבים היה מזוייף אף הוא, כפי שדווח בחורים ברשת. לכך קדם דף שהבטיח סרטון מרגש על המפגש בין גלעד שליט להוריו.

מדובר כאמור בדפים מזויפים שמנצל את התמימות של הגולשים כדי להוסיף לייקים - אז הפעולה היחידה שמומלץ לעשות היא לדווח על הדף בפייסבוק.

גם בדף האמיתי של האגודה למלחמה בסרטן הזהירו מפני הדף המזויף, והבהירו כי אין לו כל קשר אליהם. "שימו לב, עלה דף בפייסבוק המתחזה לדף האגודה למלחמה בסרטן. מטרת הדף לגרום לגולשים ללחוץ "לייק", תוך הבטחה שכל לחיצה כזו תורמת 2 שקלים לאגודה למלחמה בסרטן. מדובר ב"הונאת לייקים", תוך ניצול ציני של רגשות הגולשים. למותר לציין, שהכסף אינו מגיע לאגודה למלחמה בסרטן. אנא היזהרו", נכתב בדף.

בחורים ברשת הציעו כמה עצות כיצד להימנע מליפול במלכודות המגעילות האלה, ולהן הוספנו כמה משלנו:

1. בדקו את מי שהם מתחזים אליו - אם הם טוענים שהם האגודה למען הסרטן, גשו לאתר העמותה, שם בוודאי תמצאו את הלינק לדף הפייסבוק של העמותה - אם זה לא אותו הלינק, יש מקום לדאגה. בנוסף, בדף הפייסבוק של האגודה למלחמה בסרטן תוכלו לראות שכבר היו גולשים שדיווחו להם על ההונאה.

2. כסף לא גדל על העצים - אין כמעט כל סיכוי שהילדה תזכה לתרומה של שני שקל על הלייק שלכם. בחורים ברשת ציינו כי היו רק מקרים מועטים שבהם חברות ממש קיימו מבצעים כאלה, וגם אז זה נעשה בכפוף לתקנון מאוד ברור. אם אין תקנון כזה בנמצא, הרי שהדבר

3. גוגל וגוגל תמונות - את הדיווח הראשוני על התמונה של "שירה" קיבלתי מיאנה גימפלביץ', חברה לעבודה לשעבר. אולם, לקח לי בדיוק 10 שניות לבדוק את התמונה השנייה שצצה בינתיים באתר - פתיחת גוגל תמונות וגרירה של התמונה לשם הבהירה כי מדובר בפוסטר של פרסומת ברזילאית למסטיק.

בנוסף כדאי לגגל את הנוסח של הפנייה הספציפית - ייתכן שזה יסייע למצוא אזהרות שאחרים כתבו עליה.

4. חוכמת ההמונים - אם תגדילו את התמונה שצורפה לכתבה תוכלו לראות שאתם לא הראשונים שהגיעו לדף. יש די והותר אנשים שכבר מודעים לכך שמדובר בהונאה, כמו שהיו כאלה שדיוחו על כך לדף האגודה למלחמה למען הסרטן, יש רבים לא פחות שמודיעים על כך בדף עצמו, לעתים גם בלי לברור את מילותיהם.

5 בדקו את המידע - כדאי לוודא שיש מידע מקיף, כולל מידע התקשרות, אבל לפעמים די בביקור בדף ה-info של דף המתחזה. הונאה מושקעת כמובן תהיה קשה להבחנה. אבל בדף המתחזה לאגודה למלחמה בסרטן למשל כתוב:

"About: כל אחד שיצטרף לדף זה יתרמו שני שקלים למען חולי הסרטן אז עשו שיתוף בבקשה לחצו שיתוף -תרומה -{הקש בדלת}"
"Description: כל אחד שיצטרף לדף זה יתרמו שני שקלים למען חולי הסרטן אז עשו שיתוף בבקשה לחצו שיתוף -תרומה -{הקש בדלת}".

ההמשך הוא העתקה של תיאור המחלה מאתר האגודה למען הסרטן. ובנוסף קיים לינק לאגודה למלחמה בסרטן.

לעומת זאת בדף האמיתי של האגודה למען הסרטן כתוב:

"About: ברוכים הבאים לעמוד הפייסבוק הרשמי של האגודה למלחמה בסרטן"

"Description: גולשים וגולשות יקרים,
ברוכים הבאים לעמוד של האגודה למלחמה בסרטן, כאן תוכלו להכיר את הדרכים בהם כל אחד מאיתנו יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון לחלות בסרטן, וכן כיצד אבחון מוקדם יכול להציל חיים.".

לאחר מכן יש כתובת אימייל וטלפון.

6. בדקו את המידע 2 (למיטיבי לכת) - כפי שנכתב ב"לא רלוונטי" כבר ב-2004. אם חשוב לכם לעשות לייק למען קיילי, שירה או מסטיק ברזילאי, תרימו צלצול לאגודה למען הסרטן, או לצער בעלי חיים ותבררו. לחילופין שלחו להם אימייל באתר הרשמי (אם אתם לא בטוחים, תמיד יש 144).

7. ואם כבר הזכרנו אותו - לא רלוונטי, אותו מפעיל חנן כהן, הוא אתר שמסייע לברור את המוץ מן התבן בסיפורים שמופצים באימיילים עוד מהימים שבאינטרנט היה חור. קפיצה לשם יכולה לעתים קרובות לפתור סוגיות לא בהירות.

כדאי לזכור שבניגוד לכל מה שדפים כאלה מבטיחים, אף אחד לא ימות אם פשוט לא תעשו לייק (ויש להניח שגם אם תעשו לייק לא תהרגו אף אחד). לפעמים, מסחטה רגשית היא רק מסחטה רגשית, ולייק הוא לפעמים רק לייק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ