שלטון נסיך האופל

צורת המחשבה הקונספירטיווית שהיתה בעבר נחלתם הכמעט בלעדית של חוגים פראנואידיים, לעתים אנטישמיים, הצליחה, לא מעט בזכות הרשת, לעשות עלייה

עפרי אילני
עפרי אילני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרי אילני
עפרי אילני

גילי שכטר, מנהלת פורום קונספירציות בפורטל nrg.co.il מעלה בכל ערב, בעקביות מעוררת הערכה, רשימה של רעידות אדמה שהתרחשו בעולם ביממה האחרונה. מה הקשר בין תנודות ססמיות בלב האוקיינוס השקט לבין הנושאים האחרים הנידונים בפורום? "מאז 2002 יש עלייה של מאות אחוזים במספר רעידות האדמה", משיבה שכטר בנינוחות, "אבל אף אחד בארץ לא חוקר את זה". לטענתה, רעידות האדמה קשורות לשינוי מגנטי בקנה מידה גדול שיתרחש ב-2012, או לפעולות יזומות הנעשות באמצעות פיצוצים גרעיניים.

איור: מיכל רון

המכון הגיאולוגי האמריקאי טוען אמנם שמספר רעידות האדמה החזקות נותר יציב בשנים האחרונות. אך מבחינתה של שכטר, כאן בדיוק טמונה הקונספירציה. "האקדמיה מנסה לטעון שאין בכלל עלייה, כי המדענים תמיד מנסים לשמור על הסמכות שלהם, ולא לגלות שהם לא חכמים כמו שהם נראים", היא אומרת. "המטרה של הפוסט היומי היא להוכיח שמגמת העלייה קיימת".

שכטר, מנהלת רשתות מחשב במקצועה, עוסקת כבר שנים בחשיפת קונספירציות, וגם מפרסמת טור בנושא ב-NRG. ההגדרה שלה למושג קונספירציה רחבה למדי: ממבצעים חשאיים של הסי-איי-אי, דרך חייזרים המסתתרים בתוך גרגרי אבק, וכלה בפרשת משה קצב. "יש לי תפקיד מוסרי להביא מידע לציבור", היא אומרת. "קונספירציה היא פעולה חשאית שנעשית באופן לא חוקי ולא מוסרי לקידום סדר יום נסתר של בן אדם או של גוף כלשהו. זה חלק מהמציאות, וזה קיים בכל מקום משחר ההיסטוריה. אבל מרגע שהאינטרנט נכנס, יותר אנשים מגיעים למידע. יש עלייה ניכרת במודעות לכך שהדברים הם לא כפי שהם נראים, שמה שכתוב בעיתון לא בהכרח נכון. אנשים מתחילים לפתוח עיניים ולומר: 'מה קורה פה?'"

מסדר האבירים

בעבר צורת המחשבה הקונספירטיווית היתה מזוהה יותר עם חוגים פראנואידיים, לעתים אנטישמיים, בארצות הברית. היום, לא מעט בגלל הרשת, אפשר למצוא גם בישראל קבוצה נחושה של אנשים המאמינים שמוסדות השלטון מנוהלים על ידי רשתות קוסמופוליטיות מרושעות וסודיות. בתיאוריות חובקות-הכל הם אינם רואים סיפור מדע בדיוני, אלא מציאות ממשית לגמרי.

לפני שבועות אחדים עלה האתר הישראלי "תיק דבקה" לכותרות. זו לא היתה הפעם הראשונה, אך במקרה זה פירסם האתר מידע ממקור לא ברור על תוכנית לבצע פיגוע רדיואקטיווי בלב מנהטן, וגרם להעלאת הכוננות של משטרת ניו יורק. "דבקה", העוסק בנושאים המוגדרים "ביטחוניים", הוא ככל הנראה הפופולרי ביותר מבין אתרי החדשות ה"אלטרנטיוויים" בישראל. באתרים אלה העולם מלא במזימות מסמרות שיער, עסקות סודיות והתפתחויות אסטרטגיות מבהילות, שכמעט אף פעם לא יופיעו בכלי התקשורת הממוסדים.

עם זאת, התיאוריות המתפרסמות ב"תיק דבקה" הן ברוב המקרים חריגות וקיצוניות הרבה פחות מאלה המופיעות באתרים ופורומים אחרים חובבי קונספירציות שקמו בשנים האחרונות, רובם בעלי אוריינטציה ימנית.

בארצות הברית חובבי הקונספירציות עוסקים באובססיוויות בסי-איי-אי ובאף-בי-איי, המוצגים כמנגנוני חושך כל יכולים המושכים בחוטים בכל פרשה. בכמה מהפורומים הישראליים ממלאים השב"כ והמוסד את התפקיד הזה. כך, למשל, בבלוג הקונספירציות של חויובה פורסם "מידע לא בדוק" על "מסדר אבירים" של יוצאי ארגוני המודיעין, שבמסגרתו הם עורכים ארוחות מפוארות ו"דנים בעניינים שברומו של עולם". באחד הפוסטים אף "הודלף" מידע על אנשי תקשורת ובידור בכירים, שהושתלו לכאורה על ידי ארגוני הביון כדי לעקוב אחרי זמרים שהשפיעו על הנוער נגד הממסד.

לפי נתונים שפירסמו מפעילי הבלוג של חויובה, נכנסו אליו למעלה מ-100 אלף גולשים עד כה. לאחד הפוסטים המכוערים ביותר בבלוג, המתריע על העברת דם שנתרם על ידי ישראלים לרשות הפלשתינית, הופיעה הפניה בעמוד הראשון של "תפוז". עם זאת, בכמה פוסטים שפורסמו בחודשים האחרונים הם רומזים שנאלצו להוריד את הבלוג לתקופות מממושכות בגלל התנכלויות של הרשויות. "לא ניתן שישתיקו בלוגרים וגולשים באיומים בתביעות ותיקים במשטרה, בהחרמת ציוד מחשבים ופשיטות", נכתב בפוסט האחרון. בתשובה לפנייה שנשלחה בדואר אלקטרוני טוענים מפעילי הבלוג שסבלו בעבר מ"חוויות לא נעימות" בעקבות הכתיבה. לכן, לדבריהם, "אנחנו מעדיפים לשמור על אנונימיות, ואנחנו די מטשטשים את הזהות שלנו".

עם זאת, ברוב המקרים חובבי הקונספירציות הישראליים דווקא נוטים להפגין נאמנות לשירותי הביטחון. שחף פילוביץ, מנהל פורום "חשיפת מסמכים" באתר רוטר.נט, שנחשב אולי לבכיר חוקרי הקונספירציות בארץ, הרחיק לכת והזמין באחרונה את האלוף עמוס גלעד וראשי השב"כ והמוסד לתפוס את השלטון ב"הפיכת קטיפה". לטענתו, כדי להציל את ישראל מהבוגדים שעומדים בראשה, יש הכרח "להדק את החגורה הדמוקרטית" ו"לצעוד אל תוך תהליך שיקום זמני והכרחי של שנתיים עד ארבע", שבהן יוטל על זרועות הביטחון לנהל את המדינה "בלי בג"צ ובלי תנאים מוקדמים". פילוביץ לא הגיב לפניות להתראיין לכתבה.

את תפקיד מנגנון החושך שידו בכל ממלא אצל רבים ממאמיני הקונספירציות הישראלים אדם אחד: שמעון פרס, המכונה בכמה מהפורומים "נסיך האופל". מי שאינו מצוי בסצינת הקונספירציות הישראלית עשוי להיות מופתע כמה פשעים מסמרי שיער הודבקו לביוגרפיה של נשיא המדינה. קצתם נוגעים לאירועים שהתרחשו עוד לפני שנולד או אירעו אי שם בחלל החיצון.

ברית עם הברון רוטשילד

אם מקבצים את שלל הפוסטים המופצים בבלוגים ובפורומים השונים בישראל, מתקבלת תיאוריה סבוכה להפליא, שמזכירה הכלאה בין ספריו של דן בראון לפרוטוקולים של זקני ציון. לפי גרסה זו, הנפוצה בין השאר בפורום "חשיפת מסמכים" של פילוביץ, אסונותיה של מדינת ישראל מתחילים בוועידה שהתקיימה בסוף המאה ה-18, אז החליט המסדר הסודי של האילומינאטי הבוואריים לכרות ברית עם הברון רוטשילד כדי להשתלט על כדור הארץ. המועצה הסודית שהקימו עומדת מאחורי כל התפניות המשמעותיות בתולדות האנושות מאז ועד היום, ובכללן הקמת מדינת ישראל.

באופן פרדוקסלי, תיאוריות כאלה, שמאחוריהן עומדים בדרך כלל אנשי ימין קיצוני, דומות להפליא לתיאוריות האנטישמיות הנפוצות בעולם על "קונספירציה יהודית" לשליטה בעולם. בתיאוריות הישראליות התפקידים פשוט מתחלפים. מדינת היהודים, כך עולה מתיאור זה, פועלת למעשה נגד היהודים, בשירותה של "המועצה ליחסי חוץ" - קבוצת רשע בראשות משפחת רוקפלר האמריקאית, שבה חברים גם כל נשיאי ארצות הברית.

בתיאוריות אחרות, המועצה הסודית נשלטת על ידי המסדר הישועי או הבונים החופשיים, שמנהלים את ענייני הכנסת, בית המשפט העליון ורשת הקו-אופ (מה זה "הריבוע הכחול" אם לא סמל של אגודת סתרים?). בפורום של רוטר.נט טוען אחד המשתתפים הקבועים: "זהות חברי 'הבונים החופשיים' בהנהגת המדינה הוא המפתח להבנת המטרה אשר לשמה הוקמה מדינת ישראל".

בכל פעם שמדברים על הדמוקרטיזציה של מקורות המידע שמאפשר האינטרנט, כדאי לקחת בחשבון גם את הקהילות האלה, שעסוקות בקונספירציות ובהפצת שמועות מוזרות, לפעמים מבהילות. תוכנית ההפיכה שמסתובבת בפורום "חשיפת מסמכים" מעידה גם על המסקנות הפוליטיות המסוכנות שעלולות לצמוח בסביבות כאלה.

ואף על פי כן, כמו תופעות סהרוריות אחרות המתהוות ברשת, ספק אם יש דרך יעילה להילחם במפיצי תיאוריות קונספירציה - ולו רק מכיוון שכל צעד שיינקט נגד מפיציהן ישמש אישוש נוסף לטענה שבעלי הכוח מתגייסים כדי להשתיק את "חושפי האמת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ