שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אנונימוס: מבדיחות רשת להאקטיוויזם פוליטי

הפעילים שהפילו בשנתיים האחרונות אתרי בנקים, חברות אשראי וממשלות ברחבי העולם התחילו את דרכם בפרסום תמונות של חתולים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד ירון

אנונימוס הוא לא ממש ארגון. חבריו, או לפחות חלק ניכר מהם, הם לא בהכרח האקרים, ובכל זאת הם עולים לכותרות פעם אחר פעם בהקשר של פעולות האקטיוויזם (שילוב של האקינג ואקטיוויזם). התקשורת ורבים אחרים מתקשים בהגדרת הקבוצה בשל אופיה האמורפי. בכך, היא הקדימה בכמה שנים את תנועות המחאה בישראל ובעולם - שאליהן שמחה להצטרף.

חרף המעורבות הפעילה של אנונימוס במאבקים שונים ונגד גופים שונים ומשונים בשנים האחרונות, הקבוצה החלה את דרכה במקומות כמו חדרי צ'ט IRC ובאתר הפורומים 4Chan, שמגן על אנונימיות חבריו. הם מזוהים בעיקר עם הפורום בפורום /b/ הפרוע, שנודע (גם לשמצה) בכך שאפשר לכתוב ולהעלות בו כמעט הכל.

היוזמות הראשונות של חברי 4Chan ואנונימוס בתוכם, הופנו למטרות פוליטיות הרבה פחות מתקיפת ממשלות. הכוח שהניע אותם בתחילה היה השעמום, ורוב היוזמות נועדו להצחיק את חבריו: "doing it for the lulz". רבים התייחסו אליהם כאל "טרולים" - בריוני רשת. אולם בשלב מסוים הבדיחות הפנימיות החלו להתפשט ברשת. החברים בקבוצה חתומים על תופעות רשת רבות (או ממים, כפי שהם מכונים) כמו Lolcats - תמונות חתולים עם כיתובים משעשעים, או ריק רולינג - הצגת סרטון של ריק אסטלי במיני מקומות בלתי צפויים.

לפני כמה שנים החלו ההאקרים להפנות את תשומת ליבם למטרות קצת יותר רציניות, כאשר הראשונה שבהן היתה הסיינטולוגיה. חברי אנונימוס תקפו אתרי סיינטולוגיה ברשת והפגינו נגדה ברחובות, בעולם וגם בארץ.

בשנים האחרונות חברי אנונימוס הגבירו בהדרגה את השתתפותם במאבקים שונים, החל מהמלחמה למען ויקיליקס, שכלל התקפות על אתרי הבנקים וחברות אשראי כמו ויזה ומאסטרקארד שחסמו את התרומות לאתר ההדלפות. לאחר מכן, שמו חברי אנונימוס שורה ארוכה של גופים, ממשלות וארגונים על הכוונת. בין היתר אפשר למנות את כנסת ישראל, שההבטחה להפיל את אתרה לא מומשה, ומנגד את אתרי משרד ההגנה הסורי ומשרדים נוספים שהופלו בידי חברי הרשת בעקבות הטבח המתמשך באזרחים במדינה.

הטבע האמורפי של הקבוצה בא לידי ביטוי בהתקפה שעל פי סרטון שהועלה לרשת, היתה אמורה להתבצע נגד פייסבוק אתמול, ב-5 בנובמבר. אולם כבר באוגוסט התנערו חלק מהחברים מהיוזמה והסבירו כי מדובר במבצע הסברה על סכנות הפרטיות בפייסבוק שנזנח על ידי כמה מהחברים. אולם חדר הצ'ט המיותם התמלא שוב בחיים , אחרי שחברים אחרים גילו אותו והחליטו לקדמו מחדש, בגרסה הרסנית. אולם, לבסוף, לא התבצעה כל התקפה בולטת על פייסבוק אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ