מסע לעתיד במעבדה הסודית "גוגל איקס"

מקום בו רובוטים חופשיים לעשות את כל מה שאתם אפילו לא דמיינתם שאפשרי

ניו יורק טיימס
קלייר קיין מילר וניק בילטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
קלייר קיין מילר וניק בילטון

מאונטיין ויו, קליפורניה. המקום הזה יביא לכך שהמקרר שלנו יוכל להתחבר לאינטרנט כדי להזמין את המצרכים שאזלו; לכך שצלחת שלנו תוכל להפיץ לרשת החברתית פרטים על המזון שאנחנו אוכלים; לכך שרובוט יוכל ללכת למשרד בזמן שאנחנו נישאר בבית בפיג'מה; ואולי גם לכך שנוכל לעלות במעלית לחלל החיצון.

אלה רק מעט מהחלומות שעשויים להפוך למציאות ב"גוגל איקס", המעבדה הסודית של ענקית החיפוש שבה מנסים לפתח מאה רעיונות שנראים היום כמו פנטזיה רחוקה. כמה עשרות מעובדי גוגל ידעו לציין את מאה הפיתוחים, חלקם עובדים במעבדה וחלקם במחלקות אחרות בחברה. עם זאת, איש מהם לא הסכים לחשוף את שמו, משום שהנהלת גוגל שומרת על חשאיות הפרויקט ורבים מעובדי החברה כלל לא מודעים לקיומו.

אף על פי שרוב הרעיונות ברשימה עדיין בשלבי פיתוח ראשוניים, שני גורמים שהתוודעו לפרויקט אומרים כי אחד המוצרים שתוכננו במעבדה ייחשף עד תום השנה. הם לא גילו באיזה מוצר מדובר.

משרדי גוגל בלונדון בשנה שעברה. מעבדת "גוגל איקס" מנוהלת בחשאיות רבה שמזכירה את הסי-איי-אי צילום: בלומברג

מהנדס בגוגל אמר כי החשאיות שמאפיינת את ניהול המעבדה מזכירה את הסי-איי-אי.

למעבדה יש משרד לוגיסטיקה בקמפוס שבעיר מאונטיין ויו שבקליפורניה ומשרד נוסף במיקום סודי. בניגוד למשרדי גוגל ברחבי העולם, שמאוישים ברובם במהנדסי תוכנה, מרבית העובדים במעבדה הם מהנדסי רובוטיקה וחשמל. חלקם הגיעו מענקיות טכנולוגיה אחרות כמו נוקיה ומיקרוסופט, אחרים מאוניברסיטאות מובילות כמו סטנפורד שבקליפורניה ואוניברסיטת ניו יורק.

"גוגל נמצאת היום בחזית הפיתוח של מוצרים חדשניים", אומר רודני ברוקס, פרופסור למדעי המחשב ולבינה מלאכותית ב-MIT, המכון הטכנולוגי במסצ'וסטס, "אולם חלק מהרעיונות שלהם לא מגיעים לכדי מימוש".

ברוב החברות בעמק הסיליקון, חדשנות משמעה פיתוח יישומים. אולם גוגל תופשת את עצמה כמקום שונה. גם לאחר שצמחה לתאגיד ענק וחברות סטארט-אפ החלו לנסות ללכת בעקבותיה, נותרה המעבדה של גוגל מקום שמשקף את שאיפותיה להפוך למרכז מחקר פורץ דרך ופיתוח. דוברת גוגל, ג'יל הייזלבייקר, סירבה לאשר רשמית שהמעבדה קיימת, אולם אמרה כי השקעה בפרויקטים חדשניים היא חלק חשוב בדי-אן-אי של החברה.

אחד הפרויקטים שעליו עובדים במעבדה הוא "מעליות החלל". מנהלי גוגל ויזמים בעמק הסיליקון מדברים כבר זמן רב על הרחבת הפעילות בחלל. "כבר היום אוספת גוגל מידע רב מהנעשה על כדור הארץ", אומר פרופ' ברוקס, "הם יוכלו לאסוף מידע גם ממערכת השמש".

רעיונות רבים שמתגבשים בגוגל מערבים רובוטים, שבמשך שנים שבו את דמיונם של מנהלי החברה. גורמים שמכירים את הרובוטים שנוצרו במעבדה אומרים כי הם יוכלו לסייע לגוגל באיסוף מידע והחלפת נהגי המכוניות שמצלמים את הרחובות ברחבי העולם.

נוסף על כך, במעבדה הסודית עובדים על פיתוח שיאפשר לחבר חפצים שונים לאינטרנט. עם החפצים שגוגל רוצה לחבר לרשת אפשר למנות עציץ שניתן יהיה להשקות בלחיצת כפתור וקומקום חשמלי שניתן יהיה להפעיל מרחוק. בנוסף, גוגל הודיעה בחודש מאי האחרון כי עד תום השנה מתכנן אחד הצוותים ליצור נורה שתחובר לאינטרנט ותוכל לתקשר אלחוטית עם רובוטים.

אחד ממייסדיה של המעבדה הוא סבסטיאן תורן, מומחה לרובוטיקה ולבינה מלאכותית מאוניברסיטת סטנפורד. תורן המציא בעבור גוגל את המכונית הראשונה בעולם ללא נהג. עובד אחר במעבדה הוא אנדרו נג, גם הוא מרצה בסטנפורד, שמתמחה ביישום מדעי המוח לבינה מלאכותית. תפקידו של נג "ללמד" רובוטים להתנהג כמו בני אדם.

הצלחת רבים מהרעיונות שעליהם עובדים מהנדסי גוגל מוטלת בספק. לחברה היו בעבר מיזמים רבים שנחלו כישלון, ובעלי המניות חוששים שהסיפור יחזור על עצמו גם הפעם. בהנהלת גוגל מרגיעים ואומרים כי הפרויקטים שמתבשלים במעבדה הם רק חלק קטן מעבודת החברה וסכום הכסף שמושקע בהם קטן יחסית. מנכ"ל גוגל, לארי פייג', הרגיע ביולי ואמר כי "יש כמה פרויקטים קטנים שאנחנו עובדים עליהם כרגע, אבל אנחנו זהירים מאוד ביחס לכספם של בעלי המניות שלנו. לא נהמר להם על הבית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ