האם נפתרה תעלומת מבני הענק במדבר הסיני

הכבישים שמובילים לשום מקום נועדו לכייל את לווייני הריגול הסיניים, כך טוען מומחה. לא כולם מסכימים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מיליוני גולשים ברחבי העולם ניסו להבין בשבוע האחרון את תפקידם של המבנים המוזרים שצמחו בלב המדבר הסיני, ובימים האחרונים נראה כי נמצאה תשובה, לפחות חלקית. אולם המיסתורין ממשיך לאפוף את המבנים הענקיים במדבר גובי.

אולי המיסתוריים ביותר מבין המבנים שהחלו לעורר את העניין במה שמתרחש עמוק במדבר הסיני היו שתי רשתות של קווים/כבישים שלא הובילו לשום מקום. לדברי ג'ונתן היל, שדיבר עם אתר lifeslittlemysteries.com, הפיתרון הוא פשוט: מדובר במטרות לכיול לווייני ריגול סיניים. היל, טכנאי מחקר ומתכנן במתקן המשימה למאדים באוניברסיטת אריזונה, אחראי על כמה מהמצלמות של נאס"א בטיסות למאדים.

לדבריו של היל אין כל דבר חשוד או מדהים בקיומן של המטרות הללו בלב המדבר. כבר ידוע שסין משתמשת בלווייני ריגול, וגם מדינות נוספות כמו ארה"ב משתמשות במטרות כיול דומות. עם זאת, המטרות שהתגלו בסין הן גדולות מהרגיל למטרה שלשמה הוקמו - מה שעשוי להעיד על כך שללווינים הללו יש רזולוציה נמוכה יחסית.

היל התייחס גם למה שנראה כמטרה עגולה שבלבה חונים מטוסי קרב. "מדובר כמעט בוודאות במתקן כיול/מטרת אימונים ללוויני מכ"ם". כלומר, מסבירים באתר, הצבא הסיני בוחן באמצעות המתקן איך למצוא מתקנים חבויים, ואיך להסתיר אותם מעיני מכ"מים זרים.

אולם בניו יורק טיימס ציינו כי ייתכן שהתיאוריה הזאת אינה נכונה. "בכיול אתה מחפש מידה מדויקת", אמר דוויין דיי, היסטוריון צבאי העוסק בחלל. "יש לך קופסאות שהולכות וקטנות באופן מחושב. אתה לא זורק דברים בכל השטח ואז מצלם אותם".

גם הוא התייחס לנושא הגודל ואמר כי "אין סיבה לבנות משהו כל כך גדול כמטרת כיול ללוויין". מה-Union of Concerned Scientists מסרו  כי נראה שהמבנים הגדולים הם פשוט מטרות לאימוני ירי, בין אם של טילים ובין אם של מטוסים.

5 מתוך 5 |
צילום: גוגל
1 מתוך 5 |
צילום: גוגל
2 מתוך 5 |
צילום: גוגל

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ