רשימת קריאה |

שעת חירום עיתונאית

דרור פויר נואם וכותב על עשיית תקשורת כמו רוקנרול; קובי אריאלי מזכיר שהתקשורת הומוגנית כתמיד, וגם, הגרסה החדשה של הפוסטר של אובמה, והמספרה של אילן בן-דב

עודד ירון
עודד ירון

מאות עיתונאים נאספו אתמול לכנס חירום לדיון במצבה העגום של העיתונות לנוכח הלחצים מבעלי הון, ומהחוקים של השלטון. אבל, כפי שאמר דרור פויר בכנס, הבעיה מתחילה הרבה לפני זה.

הפגיעה הגדולה ביותר בעיתונאי ובעיתונות, ומכאן גם בדמוקרטיה ובאזרחים, לא נעשית רק על ידי הח"כ הנלהב מדי, היא נעשית על ידי בעל הבית. בעל ההון, על ידי מה שנקרא כוחות השוק. עיתונות חופשית היא לא רק תוצאה של דמוקרטיה איתנה או שופטים נכונים, היא גם תוצאה של עיתונאי חזק, מוגן, מיוצג, לא מבוהל.

הנאום של פויר נגע בנקודה כואבת אצל רבים כמו יובל בן-עמי, שהנאום של פויר "הציל את יומו". גם נורית קנטי כתבה בעין השביעית שגם אם חוק לשון הרע לא יעבור, העיתונות לא תהיה חופשית: איך יכול עורך שמנסה לשרוד בשכר שהוא מתחת לשכר המינימום לעמוד מאחורי תחקיר שיעצבן מישהו?

כצפוי גם דבורית שרגל סיכמה את הרשמים מהכנס. והביאה גם דעות אוהדות כמו של רינו צרור ופחות אוהדות כמו דברי אדם שוב וקובי אריאלי בפייסבוק:

האמת הגדולה והעצובה היא העובדה המשוגעת, המטורפת, חסרת התקדים והמדכאת מאוד, שהתקשורת היא המקום האחרון במדינה שבו אין שום אינטגרציה בין השבטים השונים המרכיבים את ישראל. ב-2011, כשהממשלה היא ממשלת ימין חזקה מאין כמותה, כשהמשק כולו מנוהל בידי אנשים מצבעים ומרקעים שונים ומגוונים, כשהמטכ"ל מורכב מבליל של בני מיעוטים תרבותיים, כשהרחוב הישראלי כולו הולך ונעשה מגוון ופסיפסי – התקשורת היא עדיין מעוז אשכנזי, יהודי, שמאלני, תל אביבי וגברי.

צרות מחוץ לביצה

בינתיים בארה"ב תנועת הכיבוש האזרחי נרעשת בגלל סרטון של שוטר שמרסס סטודנטים בגז פלפל באוניברסיטת דייוויס בקליפורניה. גלן גרינוולד עוסק בשורשים של האירוע ב-Salon.com

דרך אגב, גם האיש שמאוחרי הפוסטר המפורסם ביותר של אובמה מבקש להזכיר לו משהו בגרסה חדשה של הפוסטר. "אדוני הנשיא, אנחנו מקווים שאתה לצידנו", כתוב בפוסטר, שחתום "אנחנו ה-99%". הפעם לא מככב שם אובמה הצופה פני עתיד, אלא מישהו עם המסיכה המפורסמת של גאי פוקס שהפכה לסמלה של קבוצת אנונימוס.

ועוד משהו מהביצה שלנו: המספרה של אילן בן-דב

העתיד הוא עכשיו

עפר לאור מ-HomeTheater בחן את התחזיות שלו מלפני חמש שנים. כמו תמיד עם נבואות, חלק היה מוטעה, בעוד שחלקים אחרים היו נכונים להפליא. כך או כך, גם הטעויות וגם התחזיות המדויקות יוצרות טקסט ששווה לקרוא.

פייסבוק והגבול המטריד

השיתוף האוטומטי של פייסבוק מעורר עניין וכרגיל עם כל תכונה חדשה של פייסבוק הוא מעורר תחושה לא נעימה אצל כמה, כמו מולי ווד מ-CNET, שכתבה כי פייסבוק הרסה את השיתוף. גם רוברט סקובל הבלתי נלאה מוצא פגמים בשיטה של פייסבוק, אבל הוא מתעסק בעיקר ב"פריקי ליין", ועד כמה פייסבוק תצטרך לשחק עם העניין כדי שאנחנו לא נבהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ