פייסבוק מודיעה: העולם קטן משחשבתם

מחקר של פייסבוק ואוניברסיטת מילאנו קובע: שש דרגות של הפרדה כבר לא רלוונטיות. מעתה אמרו: 4.74 דרגות של הפרדה ביניכם למשתמש בג'ונגל בפרו

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
עודד ירון

כשפייסבוק נפתחה לכלל הציבור לפני כמה שנים, בימי השיא של מייספייס, התעורר שוב העניין בניסוי העולם הקטן של של סטנלי מילגרם מ-1967. המחקר גילה כי בין כל שני אנשים מפרידים באופן ממוצע רק שישה מכרים, מה שזכה לכינוי שש דרגות של הפרדה ברבות השנים. מחקר חדש של פייסבוק ואניברסיטת מילאנו מגלה שהעולם קטן אף יותר. החוקרים גילו כי המרחק הממוצע בין שני אנשים עומד כיום על 4.74 דילוגים בין מכרים.

למעשה מילגרם לא טבע את הביטוי "שש דרגות של הפרדה", אלא ג'ון גוויר, שכתב מחזה בשם הזה. את הרעיון הוא שאב מהסיפור הקצר שרשראות של פרידיש קארינתי, סופר הונגרי, שפורסם ב-1929. קארינתי כתב כי בין כל שני אנשים מפרידים חמישה מכרים. אבל, מילגרם היה הראשון שבדק את העניין באופן מדעי. המחקר המקורי שלו התבסס על 296 מתנדבים שהתבקשו לשלוח חבילות לשני אנשים ספיציפיים דרך חבריהם לאדם מסוים בבוסטון.

המחקר החדש, שהתבצע מוקדם יותר השנה, מתבסס על בסיס נתונים יותר גדול - 721 מיליון משתמשי פייסבוק. החוקרים השתמשו באלגוריתמים שפותחו באוניברסיטת מילאנו. עם זאת החוקרים מציינים כי קשה להשוות באופן במדויק בין שני המחקרים.

החוקרים שפרסמו את הממצאים , כתבו כי המרחק בין כל שני אנשים הצטמצם בשלוש השנים האחרונות ככל שפייסבוק גדלה. מחקר של מיקרוסופט גילה ב-2008 המרחק בין שני אנשים היה 6.6 קשרים, בעוד שבפייסבוק מצאו באותה שנה כי המרחק הממוצע היה 5.28 קשרים (או דילוגים), כאמור, עכשיו זה ירד ל-4.74. זאת למרות שמתברר מהמחקר כי רוב המשתמשים ברשת לא צוברים מאות חברים. למעשה למחצית מהמשתמשים יש רק מאה חברים ופחות.

"כשלוקחים בחשבון את המשתמש המבודד ביותר שחי בטונדרה הסיבירית, או ביער הגשם בפרו, סביר להניח שחבר של חבר שלך מכיר חבר של חבר שלו", כתבה פייסבוק בבלוג. היא הוסיפה כי למעשה אם מסתכלים בתוך מדינות כמו ארה"ב, שוודיה, איטליה, למעשה הקרבה עולה באופן משמעותי ורוב האנשים מרוחקים 4 דילוגים זה מזה (כלומר שלוש דרגות קרבה). החוקרים מציינים גם כי ברוב המקרים, 84% מהחברים של משתמשים נמצאים באותה מדינה. כמו כן, התברר שלאנשים יש בדרך כלל מספר דומה של חברים כמו שכניהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ