באינטרנט, מצליחות נשים לספר על ההטרדות מבלי להיחשף

כ-300 נשים חלקו את סיפוריהן באתר כצעקתה, שנועד לתת מענה ל"הטרדות, לתקיפות, לספקטרום שלם של חוויות שפשוט עוברים מהן מהר מדי לסדר היום", מספרת שיר, מקימת האתר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

"גם אני, כרבים אחרים, צעדתי היום לכיכר רבין, להשתתף בהפגנה. בערך באמצע המערכון של החמישיה הקאמרית התחלתי להרגיש לא כל כך נוח. הסתובבתי מעט אחורה וראיתי איש אחד, שלא היה שם קודם, עומד קרוב. קרוב מדי. לא נוגע, אבל כמעט קרוב מספיק כדי להריח את סוג מרכך השיער שלי, את הבושם, אותי. החל מאותו רגע כבר לא רציתי להיות שם. הלכתי... אולי בפעם הבאה אשאר בבית, שהוא המרחב המוגן שלי". את הקטע הזה העלתה לפני כמה שבועות תושבת תל אביב לאתר "הכצעקתה". כמו רבות אחרות, היא ביקשה לשתף את הגולשים בתחושותיה.

האתר עלה לרשת לפני מעט יותר משנה. הוא חלק מרשת עולמית של אתרים בשם "hollaback". מאז החל לפעול, דווחו בו יותר מ-300 מקרים - מהטרדה מינית ועד אונס. הקימה אותו צעירה בשם שיר, שהותקפה ברחוב בירושלים. "הקמתי את האתר הזה כי הרגשתי שחסר מענה להמון הטרדות, לתקיפות, לספקטרום שלם של חוויות שפשוט עוברים מהן מהר מדי לסדר היום. גם אם זה לא עובר לפסים פליליים, ראוי לפחות לתת על המעשים האלה את הדעת או לפחות שיהיה איפה לספר עליהם", היא אומרת.

"נשים שולחות אלינו דיווחים על הטרדות שהן עברו ברחוב, הטרדות מגדריות ומיניות. גם חברי קהילת הלהט"ב. אנחנו מפרסמות את הסיפורים האלה תוך כדי שאנחנו יוצרות מרחב בטוח לכל איש", מסבירה ד"ר ענבל וילמובסקי, ממייסדות האתר. בימים אלה היא עורכת מחקר ובין השאר ממפה ומנתחת את הדיווחים המופיעים בו. היא מדגישה כי צוות האתר מסנן את התגובות ומונע פרסום תגובות שיפוטיות. "כל אשה שמפרסמת היא זו ששולטת בסיפור שלה, בדיווח שלה. אם היא מבקשת שנשנה, שנוריד משהו, שנחסום תגובה, או שהיא רוצה שכן יהיו עצות - היא זו שמחליטה".

"הרעיון הוא בעצם ליצור איזו שהיא פלטפורמה גם עבור כל אשה באשר היא לשתף ולצעוק בחזרה", מוסיפה וילמובסקי. "גם במובן התודעתי זה לראות סיפור שמצטרף לסיפור שמצטרף לסיפור. נשים רואות שיש פה איזו שהיא תופעה ומבינות שהן לא לבד. גברים שקוראים את האתר, אומרים ‘וואו. לא ידענו שנשים חיות בכזאת מציאות'".

אתר "hollaback" הוקם לפני חמש שנים בניו יורק, ומאז החלו לפעול אתרים דומים במקומות רבים בארצות הברית ומחוץ לה - באירופה, בדרום אמריקה ואף במצרים. באתרים המקבילים בעולם מעלים הגולשים סרטונים המתעדים הטרדות מיניות. בארץ, החליטו מפעילי האתר מהעלת סרטונים אלה, כדי להימנע מסיבוכים משפטיים.

ד"ר ענבל וילמובסקי, מקימת האתר "הכצעקתה"צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ