הטוקבקיסטים זועמים על אישור החוק לחשיפתם

"זאת סתימת פיות שאיננה מתאימה לתקופה הזו, אורלב רוצה להצטייר כמנומס אבל כולם מכירים את השטיקים שלו. שיתבייש", כתבה גולשת

רויטל בלומנפלד ויהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד ויהונתן ליס

הצעת החוק שתאפשר חשיפת פרטי המגיבים באתרי אינטרנט אם יידרשו לכך - המכונה "חוק הטוקבקיסטים" - שעברה שלשום בקריאה ראשונה בכנסת, עוררה סערה גדולה בקרב גולשים באינטרנט. אתרי החדשות שדיווחו על קידום החוק, זכו בתוך זמן קצר לגל של תגובות גולשים זועמות - כאשר אמירות דוגמת "פשיזם" ומשטרת מחשבות", כמו גם פניות ליוזם החוק ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), נכתבו לא אחת.

"זאת סתימת פיות שאיננה מתאימה לתקופה הזו, אורלב רוצה להצטייר כמנומס אבל כולם מכירים את השטיקים שלו. שיתבייש", הגיבה גולשת באחד מאתרי החדשות. "הוא מפחד מביקורת עליו, כי כך יחשפו את אי תפקודו", הוסיף אחר. הגולשים הזועמים קושרים את חוק הטוקבקיסטים לרצף הצעות החוק האחרונות שיש בהן פגיעה בזכויות השיוויון וחופש הביטוי.

אל הטוקבקיסטים הזועמים הצטרפו בלוגרים עם טורי דיעה מושחזים אודות רצף החוקים האחרונים והתאגדותם תחת "מחאת הבלוגרים, אומרים 'לא' לחוק ההשתקה" של אתר הבלוגרים הגדול, סלונה. האתר, בו רשומים כ-6,000 בלוגרים, התגייס למחאה. "פחד. החושך סוגר עלינו", כתבה אתמול העורכת הראשית של אתר סלונה, רונית הבר, בבלוג שלה. "החוק הזה מיותר וצנזור הטוקבקים חייב להישאר באחריות האתרים... אם החוק יעבור, יהיו בהחלט אנשים שיעצרו לשונם ויש המון דברים שאפשר ללמוד גם מסטטוסים וגם מבלוגרים, אי אפשר לסתום לכולם את הפיות".

החוק שאושר שלשום בקריאה ראשונה, ברוב של תשעה חברי כנסת מול אחת - ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) יאפשר - לבתי משפט לחשוף את זהותו של כותב טוקבק משמיץ או כזה הפוגע בקנין רוחני של אדם אחר, כדי שניתן יהיה לתבוע אותו. בניגוד לתיקון לחוק לשון הרע, שעורר עימותים חריפים סביב הפגיעה האפשרית בחופש הביטוי, החוק הנוכחי מקודם בכנסת בשקט יחסי ובהסכמה רחבה יותר.

רונית הבר, עורכת אתר סלונה. "אי אפשר לסתום לכולם את הפיות"צילום: אלון רון

אורלב הביע ביטחון בכך שהחוק החדש לא ירתיע טוקבקיסטים לכתוב באנונימיות את דיעותיהם. "אני חושב שכאן אנחנו נשרת את השירות החברתי הראוי, שמחד גיסא נרצה לשמור על חופש הביטוי, על האנונימיות, שאנשים יוכלו לדבר בכיכר העיר ללא מורא, ואידך גיסא - שכיכר העיר הפתוחה הזאת, האינטרנט, לא תהיה במה לעבריינים, לאנשים מעוולים ולאנשים שגוזלים את זכויות הפרט", אמר במליאה.

עד להעלאת החוק לקריאות שנייה ושלישית צפוי נוסחו של החוק לעבור עוד כמה שינויים מהותיים. לאחר שהתברר שמסירת כתובת IP עלולה לזהות את כותב הטוקבק עוד לפני שבית המשפט יכריע בעניין חשיפת זהותו - בכוונת החכי"ם להורות לספקיות למצוא פריט מידע חלופי שיאפשר לבית המשפט לשמור על האנונימיות של מנסח הטוקבק כל עוד לא הוחלט אחרת. שינוי מתוכנן נוסף הוא בחינת הליך המאפשר הסרה לאלתר של מידע פוגע מאתרי האינטרנט עוד לפני ההליך המשפטי על ידי ספק השירות.

יחימוביץ', היחידה שהצביעה נגד החוק, העריכה כי על אף הצהרותיו המפורשות של אורלב, מעסיקים רבי כוח יוכלו לנצל את החוק כדי לרדוף עובדים שכתבו בגנות מקום העבודה שלהם בעיצומו של גל פיטורים. "יכול להיות שנאמרו דברים קשים נגד אותו מקום עבודה", אמרה יחימוביץ'. "אבל מה נשאר לו, לאותו עובד, חוץ מלכתוב טוקבק? גם אז ירדפו אותו?". עו"ד דן חי, חבר המועצה הציבורית להגנה על הפרטיות במשרד המשפטים, הביע תמיכה בחוק. לדבריו, " הצעדים בחקיקה צריכים להיות עוד יותר מרחיקי לכת מכפי שמציע החוק הנוכחי. צריך להיות איזון בין הזכות להשאר אנונימי ברשת, לבין ניצול האנונימיות כדי לפגוע במישהו אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ