אסאנג': יש לכם אייפון? בלקברי? ג'ימייל? נדפקתם

ויקיליקס החל לפרסם מאות מסמכים על חברות מעקב וריגול: 25 ממשלות עוקבות אחרי משתמשים, בעזרתן של לפחות 160 חברות פרטיות

הארץ
הארץ

"למי כאן יש אייפון?", שאל ג'וליאן אסאנג', מייסד ויקיליקס את משתתפי פאנל בבריטניה, בעודו מרים את ידו. "למי יש בלקברי? מי משתמש בג'ימייל? ובכן כולכם נדפקתם.

אסאנג' ישב שלשום במסיבת עיתונאים בהשתתפות ארגונים נוספים כמו ה-Bureau of Investigative Journalism, ו-Bugged Planet ו-Privacy International, כדי להציג את הממצאים של מחקר בתחום הריגול אחר משתמשים. נציג הארגון הסביר בפאנל כי חברות ריגול יכולות להשתמש באייפון או בסמארטפונים אחרים למטרות מעקב.

אתר ויקיליקס החל לפרסם מסמכים על חברות מערביות הפעילות בתחום המעקב, האבטחה והמודיעין. על פי המסמכים, 25 ממשלות בעולם מרגלות באופן קבוע אחרי כלל האוכלוסיה באמצעות שלל אמצעי מעקב.

לדברי ויקיליקס, ישנן כיום בעולם לפחות 160 חברות אזרחיות המספקות שירותי ריגול אחרי פעילות אזרחים באמצעות מעקב בטלפונים סלולריים, הודעות טקסט, מחשבים אישיים, מערכות GPS וסוסים טרויאנים המוחדרים למחשבים.

תוכנות הריגול שבאמצעותן מתבצע המעקב מיוצרות בלא פחות מ-21 מדינות מערביות, בהן ישראל, בריטניה, ארה"ב, צרפת, גרמניה וקנדה. בין החברות הישראליות שמייצרות ציוד מעקב, ואשר מוזכרות בדו"ח של ויקיליקס ניתן בין השאר למצוא את נייס מערכות ואלתא מערכות (חברה בת של התעשייה האווירית).

"חברות מעקב בינלאומיות מבוססות במדינות היותר מתוחכמות מבחינה טכנולוגיה, אולם הן מוכרות את הטכנולוגיה שלהן לכל מדינות בעולם", נמסר מויקיליקס. "הענף אינו נתון למעשה לשום פיקוח. סוכנויות ביון, צבאות וכוחות משטרה יכולים לבצע באופן חשאי מעקב אחרי כמות עצומות של שיחות ולהשתלט על מחשבים ללא ידיעתם של ספקי שירותי התקשורת. כמו כן, ניתן לאתר את המיקום של משתמשים כאשר הם נושאים עמם טלפון סלולרי, גם אם הוא אינו מופעל".

תגובות