גברים מטרידים שוברים שתיקה ברשת

דור כהן ואלון שחר מאמינים שכדי להילחם בהטרדות מיניות, גם התוקפן צריך להבין שהוא נפגע מהתנהגותו. לשם כך הקימו את אתר "תא וידוי" בו גברים יכולים לשתף

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

האינטרנט מסייע לנשים לשתף את סיפורי ההטרדות המיניות שספגו, בעזרת שורה ארוכה של אתרים כמו הכצעקתה, שעלה לרשת לפני קצת יותר משנה. אבל, האתרים האלה בדרך כלל לא נותנים מקום לצד השני - לתוקפן, שבמקרים רבים גם הוא קורבן של נורמות חברתיות בעייתיות - כך לפחות מאמין דור כהן.

כהן (26), סטודנט לפסיכולוגיה ומדע המדינה בחיפה ועובד בהוסטל לנערות בסיכון, וחברו אלון שחר, סטודנט בירושלים, החליטו לשנות את המצב הזה ולפתוח את "תא וידוי", אתר שייתן גם לגברים מקום לחשוף סיפורים מהצד השני.

בינתיים האתר מכיל וידויים ספורים, אבל, כהן מספר שמאז שהאתר נחשף ברשתות החברתיות אנשים נוספים שלחו סיפורים. לחלקם זה קל יותר, אחרים צריכים יותר זמן לכתוב ולעבד את הדברים, הוא סיפר בשיחה עם "הארץ".

כהן סיפר כי הרעיון נבט אצלם בעקבות גל ההתעניינות בתופעה של "אונס אפור", מה שמכונה אונס בפגישה, בעקבות התפוצצות פרשת המרכז לאמנות הפיתוי.

"הבנתי שאותן נורמות מקולקלות לגבי מה היא גבריות ומה היא נשיות ומה היחסים ביניהן, פוגעות גם בגברים. כמו בכל מאבק של מדכא ומדוכא גם המדכא נפגע", אמר. "גברים נפגעים גם כשהם נדחפים לעשות דברים שהם לא רוצים לעשות".

"באותה תקופה הבנתי שיש אינספור גברים שמסתובבים עם הסיפורים בבטן והם צריכים לצאת. אנשים הולכים אחרי כך שנים עם רגשות אשם. הרעיון ב'תא וידוי' הוא לשים את האצבע על תחושות האשמה האלה, כי הן מאוד מאוד לא מדוברות. לא בשיח הציבורי ולא בווירטואלי".

"בגדול,  הספרה הפמיניסטית מדוברת רק על ידי נשים הרבה פעמים. המקום של הגברים בפמיניזם הוא קטן מדי", הוא אומר. כמובן שהוא מבין למה זה כך. אבל הוא מדגיש כי "בכל מקרה פמיניזם חייב לפנות גם לגברים. כל מאבק של מדכא ומדוכא שלא יכלול הבנה של המדכא את הצורך לשנות את ההתנהגות שלו, ובכך שיחסי הכוח פוגעים גם בו לא יוכל להביא שינוי אמיתי".

כהן סיפר אתמול (ראשון) שמאז שפתחו את האתר וחשפו אותו ביום שבת,היו יותר מ-2,000 כניסות. עם הכניסות הגיעו גם עוד סיפורים.

"זה מוכיח שיש לזה מקום ויש בזה צורך שלא נענה עד כה. צורך למקום אמפתי שאפשר לשמור בו על אנונימיות. יצירת מקום בטוח שגברים יכולים לספר ולדעת שלא יתקפו אותם".

ומה עם תגובות?

"יש אפשרות לתגובות אבל כל תגובה עוברת דרכנו. יש לנו מדיניות שלא תאפשר תגובות פוגעניות וגזעניות. המקום המכבד, האמפתטי והמכיל חייב להישמר".

ומה אם מישהו ישלח לכם סיפור על שבו הוא למעשה מודה באונס?

כהן משיב לכך שהאתר לא מיועד להם. "אנחנו בעצם באים לתקוף את הנורמות החברתיות הקלוקלות. אונס הוא בשום אופן לא חלק מהנורמות החברתיות".

הוא מסביר כי סיפורי אונס לא יפורסמו באתר, אלא אם מדובר במקרים אפורים - שבהם האדם הבין רק בדיעבד שמה שהוא עשה היה למעשה בגדר אונס. כך או כך, במקרים כאלה הם מתכננים לפעול לפי הוראות החוק המחייב דיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ