בעקבות חסימת Wnet: "הרבה אתרי שיתוף קבצים סגרו את עצמם"

"הם נבהלו, נרדוף אחרי כולם" אומר עו"ד פרזנטי המייצג את חברות התוכן, ומכוון לצעד הבא נגד שרתי האחסון: מגה-אפלואד הוא מחסן גדול לפיראטים

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמיר כהן
תמיר כהן

ביום שני השבוע הודיע אתר שיתוף הקבצים TOPDOWN.ME בעמוד שלו בפייסבוק כי "האתר נסגר בגלל חשש לתביעה עקב הפרת זכויות יוצרים". מדובר באחד האתרים הבולטים בקהילת שיתוף הקבצים הישראלית, אך בשונה מ-WNET ו-HORADOT, שהוסרו בצו בית משפט לאחרונה, הוא לא קיבל שום צו דומה ואפילו לא איום ממשפטני חברות התוכן. הסרת האתר נעשתה ביוזמת מפעיליו.

האתר עלה אתמול שוב לאוויר. הודעה בפייסבוק, שבה נכתב כי האתר חזר זמנית ו"יכול להיות שהוא ירד בקרוב לעוד זמן קצר", מספרת את סיפורו של סיבוב נוסף במלחמת גופי התוכן באתרים הפיראטיים.

צו בית המשפט שהוציא בית המשפט המחוזי בתל אביב בתביעת הוט נגד אלכס שטיפלמן, מפעיל אתר WNET, לפני כמה שבועות הורה לספקיות האינטרנט "למנוע גישה מלקוחותיהן לאתר האינטרנט עד למתן פסק הדין". הצו הזמני שסיפק בית המשפט גרם לגולשים רבים להרגיש ש"האינטרנט ריק", כפי שהגדירו זאת בפורומים שונים. "בשביל חדשות אעשה מנוי לעיתון, מבחינתי אין טעם לאינטרנט בלי WNET", כפי שכתב אחד מהם.

עורך הדין ערן פרזנטי המייצג את "זיר"ה", התאגדות של 11 גופים שונים בתחום המדיה הנלחמת בהורדות הפיראטיות, סיפר ל"הארץ" כי מדובר רק בצעד ראשון במסגרת המלחמה באתרי התוכן הלא חוקי "אנחנו נרדוף אחרי כולם. נגיע לכולם לאט-לאט", אמר, "נתקוף את כל מי שנזהה שהוא עוסק בפעילות המפרה זכויות יוצרים, וכך יהיו פחות ופחות אתרים כאלה". על האפקט שיצר מהלך הורדת שני אתרי ההורדות הגדולים אמר פרזנטי כי "הרבה אתרים סגרו את עצמם בשבוע האחרון. הם פשוט נבהלו. בקרוב מאוד יהיו הליכים נוספים נגד אתרים רבים. אין סיכוי שהנזקים שהם גורמים לבעלי זכויות היוצרים יעברו בלי תגובה קיצונית".

לחצו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

צילום מסך

כוונת הארגון להילחם באתרי האינטרנט המשתפים קבצים מאיימת גם על ספקיות האינטרנט שהודו כי הן נמצאות בין הפטיש לסדן משום שחבילות הגלישה הגדולות והיקרות יותר משמשות בעיקר להורדת קבצים. אך כפי שכל חברות הגלישה ציינו, הן מחויבות לציית לצו בית המשפט. לשאלה אודות התארגנויות וקריאות לחרם נמסר מהספקיות כי לא התקבלו פניות ניתוקים או איומים בחרם.

צו בית המשפט מעורר מחלוקת לא רק בקרב הגולשים הנאמנים לאתרי ההורדות, אלא גם בקרב משפטנים המעורים בתחום. ד"ר נמרוד קוזלובסקי המתמחה בדיני מחשבים, טכנולוגיות מידע והגנת הפרטיות מאוד נחרץ בהתנגדותו למהלך. " צו להורדת אתר באופן גורף הוא צו חריג ובעייתי מאוד", אומר קוזלובסקי, "יש סימן שאלה גדול האם ניתן יהיה לתת צו שמורה על חסימת אתר והאם זו בסמכות בית המשפט כאשר נאמר שיש בו תוכן מפר – אבל לא כולו מפר. מספיק שניתנת לבית המשפט סמכות לחסום אתר כלשהו אז זו פגיעה חמורה בחופש הביטוי וזמינות תכנים דיגיטליים. זה צו יוצא דופן שלא לוקח בחשבון את העובדה שיש באתר גם תוכן שמותר לפרסם. זה כמו שהמשטרה תסגור רחוב שלם אחרי שמישהו ביצע בו פשע", אומר קוזלובסקי.

מגה-אפלואד על הכוונת

אתרי ההורדות הישראליים בגירסתם הנוכחית ניסו להתגבר על האיומים המשפטיים בשתי דרכים עיקריות. האחת, באתרים עצמם לא הופיעו לינקים ישירים להורדה אלא מעבר לאתר נוסף או לשרת דוגמת מגה-אפלואד - כך שבאתרים הופיעו סיקורים בלבד, והשנייה, מיקום האתרים בשרתים בחו"ל. WNET לדוגמא נמצא על שרת צרפתי ואילו TOPDOWN ממוקם על שרת הולנדי. אך הדרכים לעקוף את האיסור, שלצד היותו עבירה אזרחית מהווה גם עבירה פלילית היכולה לגרור עד 5 שנות מאסר, כשלו. על פי הדין הישראלי, שאלת מיקום השרת אינה מכרעת לגבי הקביעה האם מדובר באתר ישראלי או אשר כפוף לדין הישראלי. אתר יכול להיות מאוחסן בשרת זר ועדיין להיחשב כאתר ישראלי לעניין הדין, כפי שסיפר ד"ר קוזלובסקי.

עורך הדין פרזנטי המייצג את ספקיות התוכן מאשר את תחושת הגולשים שלא מדובר רק בסיבוב נוסף במאבק. "אנחנו מודעים לכך שזה לא ייגמר כל כך מהר ושתמיד יהיו עוד ועוד אתרים, אבל אנחנו לא נשתוק על הדברים האלה, בשביל זה קמה זיר"ה שמייצגת תעשייה המפרנסת מאות משפחות. הפרזיטים האלה גונבים לשם הגניבה ועוד עושים על זה כסף".

משחקי החתול והעכבר עלו מדרגה נוספת כאשר אנשי WNET סיפקו לינקים לגלישה דרך שרתים חיצוניים שעוקפים את ספקית התוכן. איכות הגלישה אמנם נפגעה, ולא מוצגות תמונות באתרים, אבל עדיין ניתן להגיע לקבצים ולהסירם. עם זאת, באתרים ממשיכים להמשיך במשחק, מתוך אמונה כי אנשי זיר"ה יהיו אלה שיתייאשו ראשונים כפי שהם מבטיחים בעמודי הפייסבוק שלהם: "בקרוב יינתנו כתובות חלופיות".

בזיר"ה מודים שהם מכוונים גם מעט גבוה יותר מאתרי ההורדות המקומיים, ופוזלים לעבר אתרי האחסון עצמם כמו מגה-אפלואד או ראפידשר. "מגה אפלואד הוא מחסן בו חוגגים הפיראטים", אומר עו"ד פרזנטי. "לא יהיה פשוט לסגור אותם והלוואי והיינו יכולים לעשות את זה", הוא אומר ומוסיף כי "ברור לנו שברגע שנסגור את מגה-אפלואד יקום 'מגה-מגה-אפלואד' אבל אנחנו נרדוף אחרי כולם". ד"ר קוזלובסקי טוען שברגע שבית המשפט הישראלי יורה לספקיות לחסום אתרים כמו מגה-אפלואד זה "יהיה תקדים מסוכן. זה לא בסמכותו של בית המשפט לפסוק דבר כזה".
ובאירופה: מרימים ידיים

ובאירופה: מרימים ידיים

בית המשפט האירופי לצדק קבע בסוף החודש שעבר כי לספקיות אינטרנט ביבשת אין אישור לנטר את תעבורת הגולשים כדי לאתר שיתוף קבצים המפרים זכויות יוצרים. בית המשפט של האיחוד האירופי הממוקם בלוקסמבורג השיב לערעור קבוצה בלגית העותרת נגד הפרת זכויות יוצרים בתעשיית המוזיקה המקומית, ופסק כי הניטור מהווה אמצעי בלתי מידתי הפוגע בחופש העיסוק, בפרטיות המידע האישי ובחופש של האזרח לשלוח ולקבל מידע ברשת.

בבריטניה הממשלה החליטה לפני כמה שבועות לחזור בה מהתוכנית לחסימת אתרי אינטרנט הכוללים תכנים המפרים זכויות יוצרים, בעיקר בגלל התנגדות ספקיות האינטרנט במדינה לאפשר לבעלי אינטרס להורות להם לחסום את הגישה לאתרים מסוימים. החלטת השר לחדשנות מסחרית עוררה כצפוי את זעמם של בכירים בתעשיית המוזיקה הבריטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ