הצד האפל של הרשת: גן עדן לפשע המאורגן

מאות אלפי גולשים משתמשים ברשתות שגם גוגל לא מכיר לצרכים פליליים כמו סחר באיברים, רשתות פדופילים ועוד פעילויות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

"רשתות אפלות" (דארקנט), המתנהלות על גבי שרתים שאינם מוכרים לגוגל או למנועי חיפוש אחרים ואינן בעלות סיומות אינטרנט מוכרות, משמשות עבור מאות אלפי גולשים כפלטפורמה לפעילויות בלתי חוקיות, בהן פדופיליה וסחר באיברים. כך מגלה תחקיר שישודר הלילה בתוכנית "צינור לילה" בערוץ 10.

צוות של כעשרה האקרים שפעל במסגרת התחקיר הצליח לחשוף את הפעילות. ד"ר נמרוד קוזלובסקי שסייע בתחקיר הסביר כי מדובר בשרתים שקיימים בטווח כתובות IP שלא שייכות לספקית אינטרנט כלשהי ועל כן לכאורה אינן קיימות. אולם למעשה הכתובות משמשות את הגולשים שנכנסים מדי יום לרשת.

קוזלובסקי ציין כי באופן פרדוקסלי, הרשתות הפועלות בדארקנט מתבססות ברובן על מערכת האבטחה - Tor טכנולוגיה שפותחה במטרה לסייע למתנגדי משטרים דכאניים לקיים שיח דיסקרטי, אנונימי ומוגן. הטכנולוגיה אומצה בין היתר על ידי ארגוני פשע מפני שהיא בנויה באופן שמקל מאוד על הסתרת עקבות הפועלים ברשת.

רשתות הפדופילים וסוחרי האיברים משתמשות בכמה רמות אבטחה, בנוסף לשכבת ההגנה הטכנולוגית של Tor. קוזלובסקי הסביר כי כמעט בלתי אפשרי להיכנס לאחת מהרשתות ללא קבלת סיסמאות מבעלי גישה לרשת. לדבריו, כל הקבצים המועלים לרשתות מוצפנים ולעתים גם מוטמנים בתוך קבצים אחרים הנראים תמימים לחלוטין.

"כליה למכירה" ברשת הנסתרת

בניסיון להימנע מעקבות, הפעילות בדארקנט מתבצעת פעמים רבות באמצעות תשלום מראש או באמצעות המטבע הווירטואלי ביטקוין, שפותח ב-2009 ומשמש במקומות שונים ברשת כמטבע עובר לסוחר. בחודש יוני האחרון תקפו האקרים את אחת מבורסות הביטקוין, אירוע שגרם לטלטלה בקרב המשתמשים. בתחקיר ערוץ 10 התברר כי בנק וירטואלי בקוסטה ריקה בשם ליברטי, המספק שירותים אנונימיים, הוא כלי חשוב להעברת כספים לביצוע העסקאות בדארקנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ