האתר שיודע מה הורדת בלילה שעבר

שלושה חברים שרצו לבדוק את התיאוריה שלהם בנו כלי שיכול להפחיד כל משתמש ביטורנט, ולספר לו איזה קבצים הוא הוריד

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמה ג'יגה סדרות, סרטים או משחקים אתם מורידים מדי יום בביטורנט? נכון שאתכם אף אחד לא יתפוס? אם אתם עדיין בטוחים בכך, אולי כדאי שתבקרו ב-youhavedownloaded.com האתר שישמח לזעזע אתכם, ולספר לכם בדיוק איזה קבצים הורדתם לאחרונה.

האתר אולי שזור בהרבה הומור, ובתחתיתו הוא מבקש מהגולשים לא לקחת אותו ברצינות. אבל הוא מתבסס על טכנולוגיה אמיתית, מעין Crawler שאוסף מידע על הורדות בביטורנט לפי כתובות ה-IP של מוריד הקבצים. לדבריהם הם צברו מידע על יותר מ-52 מיליון משתמשים, יותר מ-110 טורנטים וכמעט שני מיליון הורדות.

סורן טר-סאקוב, מפיק האתר, הבטיח בראיון אימייל להארץ כי מדובר בדבר האמיתי. "למעשה אתה יכול לראות זאת בעצמך. הרבה אנשים מאשרים שאנחנו רואים את המידע שלהם. כמובן שרבים אחרים גם מכחישים. אבל אנשים מכחישים פשעים באופן די שכיח".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לשאלה איך זה עובד טר-סאקוב העדיף לשמור על חשאיות. "אם אני אסביר, זה כבר לא יהיה קסם", השיב.

טר-סאקוב סיפר שרוב התגובות לאתר היו טובות לפחות אחד מהמשתמשים התרעם בפייסבוק על כך שהם לא מציגים את חותמות הזמן של כתובות ה-IP הדינמיות, כך שייתכן שאתה צופה בהורדות של מישהו אחר, שהשתמש בכתובת הזו לפניך. יש לציין כי ברוב המקרים ספקיות האינטרנט אינן מקצות כתובת IP קבועות למשתמשים, אלא כתובות זמניות מתוך טווח הכתובות שברשותן. טר-סאקוב השיב לכך שהם אמנם לא מציגים את הזמן שבו הורדו הקבצים, אולם זה אפשרי, ומלבד זאת יש להם גם את החתימה של מחשב הספיציפי.

אם אתם יכולים לעשות את זה, אז גם ארגוני מדיה למיניהם כמו ה-RIAA גם יכולים, נכון? איך אפשר להתגונן?

הוא מבהיר שלא מדובר במשהו שהוא כה פשוט לביצוע. אבל, "אנשים צריכים להיות חכמים. עם זאת, אני לא בטוח שאפשרי להתגונן. ביטורנט הוא פרוטוקול פתוח מטבעו. כמה צלצולי השכמה דומים עשויים לדחוף אנשים לשימוש בטכנולוגיות יותר אנונימיות - כמו Tor".

הוא הסביר שהם לא עובדים בעבור חברות המדיה, וגם באתר קשה שלא להבחין בחוסר החיבה שיש להם לארגונים שרודפים אחרי מורידי הקבצים. אז למה בעצם הם עשו זאת?

"זה התחיל בדיון תיאורטי. אז הבנו שהדרך הפשוטה ביותר לבדוק תיאוריה היא ליישם אותה במציאות. אז זה מה שעשינו. זה לא הה בשביל הצחוקים, יותר מתוך סקרנות מדעית".

אם מישהו חושש שיום אחד הרשומות הללו עלולות לשמש נגדו בבית משפט טר-סאקוב הבהיר שהוא גם לא חושש מדפיקה על הדלת שתלווה בצו המורה למסור את רשומות האתר. "בוא נגיד שנקטנו באמצעי הזהירות הדרושים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ