לילדות של אובמה לא יעשו לייק

נשיא ארה"ב הבהיר כי אינו מרשה לבנותיו להצטרף לפייסבוק. גם הגברת הראשונה הבהירה כי היא "לא חסידה גדולה של פייסבוק בשביל ילדים קטנים"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

המדיה החברתית אולי סייעה לברק אובמה להיבחר לנשיאות ב-2008, לעמוד הפייסבוק שלו יש יותר מ-2 מיליון מעריצים, והוא אף סירב להפרד ממכשיר הבלאקברי שלו כשנכנס לבית הלבן, אך בכל הקשור לשתי בנותיו - האינטרנט הוא מחוץ לתחום.

בתו הגדולה של אובמה, מליה, חגגה ב-4 ביולי את יום הולדתה ה-13, ובאופן תיאורטי יכולה להצטרף לפייסבוק. ואולם בראיון למגזין "פיפל", אובמה הודה כי לאפשר לזרים לחטט בענייני המשפחה שלו נראה לו כמו מעשה "לא הגיוני במיוחד". כשהזכירה הגברת הראשונה מישל אובמה את גילן של הילדות - 13 ו-10 - הוסיף הנשיא ואמר: "נראה איך הן ירגישו לגבי זה בעוד ארבע שנים".

עם זאת, בעמוד הפייסבוק של הנשיא עצמו עולות מדי פעם תמונות של המשפחה המחויכת במגוון מצבים - כולל תמונה שלהם שוחים בים. בראיון אחר, לערוץ אן-בי-סי, אמרה מישל אובמה שמעבר למגבלות שמטיל השירות החשאי על המשפחה הראשונה, היא "לא חסידה גדולה של פייסבוק בשביל ילדים קטנים. זה לא משהו שהם זקוקים לו. זה לא חיוני עכשיו". שכנשאלה אם מבחינתה הבנות יוכלו לפתוח חשבון ברשת החברתית כשיעזבו את הבית הלבן, השיבה: "תלוי מתי נעזוב את הבית הלבן ובנות כמה הן יהיו".

מישל וברק אובמהצילום: פיט סוזה, הבית הלבן

על פי הערכות החוקרים, מעל שליש מהילדים בגיל 12 בארה"ב משתמשים במדיה החברתית, ומעל 3.6 מיליון בני 12 ומטה לפחות נכנסים לעמודי הפייסבוק - גם אם לחלק מהם אין חשבון משלהם. הורים מסוימים נלחמים בתופעה על ידי חסימת העמודים או על ידי דרישת סיסמת החשבון. זאת, כדי לשלוט בחילופי המסרים של ילדיהם, וכדי לוודא שהם אינם מקבלים מסרים פוגעניים או נמצאים בקשר עם פדופילים. נוסף על כך, ישנם הורים שנוהגים לחשוף את הילדים לספרים ולהסברים בעניין הסכנות האורבות ברשת. מנגד, הורים אחרים מעודדים את ילדיהם להיות פעילים ברשתות החברתיות כדי שלא יפגרו אחר בני גילם בעידן הדיגיטלי.

כך או כך, למשפחה הראשונה של ארה"ב אין כל בעיה להישאר מאחור בהיבטים מסוימים של ההתקדמות הטכנולוגית - וגם להודות בכך. בבית הלבן, למשל, יש קולנוע מפנק להקרנות, אך, כפי שהודה אובמה: "רק באחרונה התקינו אצלנו באגף המגורים בקומה השנייה מקליט וידאו דיגיטלי. אנחנו קצת מאחור בעניין הזה". ואולם, בני המשפחה ממילא אינם נוהגים לצפות בטלוויזיה יחד: הנשיא מעדיף משחקי ספורט ואת סדרות הטלוויזיה "אימפריית הפשע" ו"מולדת" - הגרסה האמריקאית ל"חטופים" הישראלית. ומנגד, מישל אובמה והבנות מעדיפות את הסדרה הקומית "המשפחה המודרנית".

אובמה עם מייסד פייסבוק במטה החברה בקליפורניהצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ