ממסדרונות הכנסת לרשת: הצצה לפייסבוק של הח"כים

הרשת החברתית מאפשרת לח"כים חופש ביטוי נרחב יותר מבכל נאום במליאה או ראיון בתקשורת. חלקם מבקשים להתייעץ עם הגולשים, ואחרים מטילים פצצה בסטטוסים ונאלצים להתמודד עם הביקורות הקשות

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

"אתה איש מושחת, תתבייש!! כותב כאן סיפורים ודמגוגיה זולה!!! בארצות הברית לא סובלים את פרצופך! גם אנחנו לא!!!", כך כתב הגולש דודי בעמוד הפייסבוק הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. גולש אחר בשם עודד הציע לנתניהו לפרסם בעמוד את תגובתו לאחד מאירועי היום. "לדעתי הוא הורס מצחוק, שיא ספרותי חדש בתולדות משרד ראש הממשלה, פנינים טהורות, עברית מתקתקה מפיו הצחור של שמש העמים", לגלג. הגולש שוקי פתח את הבוקר בברכה אישית בחרוזים לראש הממשלה: "בוקר טוב אדוני. היום מדליקים נר נוסף, נתפלל שלא ידליקו מסגד נוסף. הרי המסגד זקוף כנר. ומי ידע איזה דמיון הוא מעורר. יום יפה לך".

דודי, עודד ושוקי לא לבדם בשיח הפוליטי הסוער שמתנהל בעמודי הרשת החברתית של חברי הכנסת. הח"כים והדוברים שלהם, שאמונים על תפעול העמודים, לא תמיד מתחשבים בכך שהבמה שמאפשרת להם להעביר מסרים יחצ"ניים ולצבור לייקים עשויה גם לארח דיונים אמיתיים ואנושיים ולעורר הבעת דעות באופן פומבי.

השימוש העיקרי של הפוליטיקאים בעמודי הפייסבוק שלהם הוא יחצ"ני, וכך עלול להתקבל בקרב הגולשים רושם שהם סובלים מתסביך גדלות. מרבית הפעילות בעמודים כוללת העלאת כתבות שפורסמו על אודות הח"כים והודעות על עלייתם לשידור ברדיו או בטלוויזיה, בניסיון למשוך צופים ומאזינים להיחשף לדעותיהם. אלבומי התמונות של הח"כים כוללים לרוב תצלומים מחמיאים על רקע דגל הלאום, בעת נאומים בכנסת או בעת ביקור של אורחים מחו"ל. לצדם ניתן למצוא גם תמונות מחוגי בית במתנ"סים נידחים וביקורים בבתי ספר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

"הפייסבוק מאפשר ליצור קשר עם הציבור בגובה העיניים", אמר דוברו של אחד מחברי הכנסת, "אם כשהח"כ מתבטא בתקשורת הוא מדבר לציבור מלמעלה, אז כאשר הוא מפרסם סטטוס בפייסבוק מיד מגיבים לו ונוצר עמו קשר אמיתי יותר". לדברי הדובר, הסטטוסים בעמודי הפייסבוק של הח"כים מנוסחים בשפה עממית יותר וההקפדה עליהם פחותה ביחס להודעות שנמסרות לתקשורת. "זה כלי שמועיל לדמוקרטיה כי הוא יוצר הד לפעולות הפרלמנטריות", ציין.

השר סילבן שלום רוכב על חמור ביוון

הסודות הקטנים באלבום התמונות

אולם בין הסטטוסים הנוקבים ותמונות היח"צ מסתתרות גם תמונות אותנטיות מחייהם של הח"כים, שלעתים אף מעוררות גיחוך. כך שר החוץ אביגדור ליברמן פרסם את תמונותיו בועט בכדורגל באימון קבוצת יובנטוס, חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי הונצחה עם לוחמי מג"ב שסייעו לה לחלץ את מכוניתה ששקעה בחול, איתן כבל סיפק הצצה לשירות המילואים שלו ובנו של כרמל שאמה נתפס כשישב על כיסאו של ראש הממשלה במליאת הכנסת. המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, מחזיק אמנם בפרופיל עשיר בתמונות ובעדכונים, אך את התמונות המשעשעות יותר שלו ניתן למצוא בפרופיל של אשתו, אושיית הפייסבוק והטוויטר ג'ודי ניר מוזס שלום. בין השאר ניתן לחזות בשלום כשהוא רוכב על חמור בחופשה משפחתית, קונה גלידה או יושב על הספה ובידו צלוחית גרעינים.

בחלק מהמקרים לא נוצר דו-שיח בין חבר הכנסת לבוחריו, אלא מתפרסמות הודעות מטעמם של הח"כים, הגוררות שרשרת של תגובות נאצה. "את מגעילה אותי, אז הורדתי אותך מרשימת החברים שלי. ביוש", כתב הגולש מיכאל לחברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי. גם הפרופיל של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גדוש בביטויי מחאה של גולשים ומהווה במה למריבות בין ימין לשמאל. "כל הכבוד לך", כתבה לליברמן הגולשת ציפי, ובתגובה ענה לה הגולש סוואן בשורה של קללות וטען כי ליברמן גזען. בדומה לכך, גולש בשם ראובן כתב בעמוד הפייסבוק של ח"כ ניצן הורוביץ כי הוא מעריך את פועלו וחריצותו, אך לא צופה עתיד מבטיח למפלגתו מרצ. "חוששני שמרצ לא תעבור את אחוז החסימה וח"כ חרוץ ואכפתי כמוך ילך וייעלם", כתב לו, "עצתי - מצא לך בית אחר". גולשת בשם עליזה שיבחה את הורוביץ והדגישה ש"אני ובעלי מעריצים אותך עוד מימי ערוץ 10".

ח"כ זהבה גלאון עם מלכות דראג במצעד הגאווה

חלק מהח"כים והדוברים מוחקים תגובות לא אוהדות, אך הרוב נזהרים מכך גם במחיר של השארת הערות בלתי מחמיאות. אנשי ליכוד המתפעלים את הפרופיל הרשמי של ראש הממשלה סיפרו כי לא מחקו ממנו דבר למעט קללות. "שלא יגידו שאנחנו סותמים פיות", הבהירו, אך סיפרו כי יום אחד נדרשו למחוק כ-14,000 תגובות עוינות בערבית. דובריו של חבר כנסת הפעיל בפייסבוק סיפרו כי הם נמנעים מלמחוק תגובות המביעות ביקורת עניינית כלפיו וכלפי פועלו, למעט במקרים שבהם גולש כלשהו מציף את הקיר בתגובות וכך הם נאלצים למחוק אותן.

הסוגיות המהותיות הופכות לסטטוסים

במקרים מסוימים מנסים חברי הכנסת להפוך את הפייסבוק לבמה להתייעצויות ולקבלת חוות דעת על פעילותם העתידית. חבר הכנסת דני דנון שאל את הציבור מה דעתו על נוסח הצהרת הנאמנות למדינה שבכוונתו להעלות לדיון וזכה ליותר מ-500 תגובות. "הייתי אומר לך מה דעתי אבל אין לי 300,000 שקל מיותרים", נכתב באחת מהן. הסטטוס זכה ל-55 לייקים בלבד אך יותר ממאה גולשים שיתפו אותו, ככל הנראה בניסיון להשתמש בפרסום כדי ללעוג לדנון. גם שר הפנים אלי ישי ביקש מהגולשים להביע את דעתם על חוק המסגדים שהעלה לדיון וזכה לתגובות מעורבות.

פעמים רבות הגולשים משתמשים בעמודי הפייסבוק של הח"כים על מנת לנסות להשפיע עליהם. כך גולשים מיהודה ושומרון פרסמו מחאות ותחינות נגד פינוי יישובים בעמודיהם של חברי כנסת מהימין. על הקיר של יו"ר הקואליציה זאב אלקין פורסמו בקשות רבות של תושבים בעניין, ואלקין אף תויג עם ציפי חוטובלי ולימור לבנת מהליכוד בתמונה קבוצתית של ילדי המאחז רמת גלעד. במקרים אחרים, הח"כים חושפים טפחים מהעולם הפרטי שלהם ומעיסוקיהם בשעות הפנאי. כך חבר הכנסת איתן כבל הזמין את הגולשים לצפות בו כבשלן אורח בתוכניתו של השף ישראל אהרוני, חבר הכנסת אריאל אטיאס מש"ס המליץ להאזין לתוכנית רדיו שבה יושמע השיר "אליך, מר"ן", וחבר הכנסת אחמד טיבי חשף את שלל מכשיריו הסלולריים וציין כי הוא מחזיק בבלקברי וכי החליט, לאחר זמן רב, לעבור לאייפון במקום המכשיר מתוצרת נוקיה. חבר הכנסת אורי אורבך מהבית היהודי לא מסתפק בהעלאת כתבות וראיונות, אלא מפרסם סטטוסים נוקבים בענייני היום. "בני, אם אומרים לך בצבא 'שירת נשים או כיתת יורים', אני אסלח לך אם בכל זאת תלך על המוזיקה", כתב לפני כחודש וזכה ליותר מ-130 לייקים ולעשרות תגובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ