הארץ

חברה ישראלית סיפקה לאיראן ציוד שיכול לאפשר לרגל אחר גולשי אינטרנט ואת היכולת לחסום תעבורה ברשת, כך דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

על פי הדיווח, החברה הישראלית Allot Communications העבירה את הציוד דרך חברה דנית בשם rantek. בחברה הדנית דאגו להחליף את האריזות ולהסיר כל סימן לכך שהציוד הגיע מישראל. מדנמרק הועבר הציוד למפיץ באיראן בשם חוסיין. בבלומברג מציינים כי המסחר החל עוד ב-2006.

בחברת אלוט דחו את הטענות ואמרו כי הם לא מאשרים שום מכירה של ציוד לאיראן, ואם אכן הציוד נמכר לאיראן, הרי שמדובר בהפרת חוזה. אולם, בלומברג מציינת כי שלושה עובדים לשעבר של החברה מסרו לה כי בחברה ידעו שהציוד מגיע לאיראן.

בבלומברג הסבירו כי Allot מכרה ל-rantek מכשירי NetEnforcer המשמשים למה שמכונה Deep Packet Inspection. מדובר בטכנולוגיה שמסייעת לספקיות אינטרנט להבחין אילו סוגי קבצים עוברים ברשת, ויכולה גם לאפשר להסתכל בתוך ההודעות המועברות עצמן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

גולשת באיראןצילום: רויטרס

DPI לא משמש בהכרח לריגול אלא שימושים מסחריים ובעיקר למטרות של שיפור התעבורה ברשת. עמוס רוזנבוים מחברת אואזיס טכנולוגיות הסביר ל"הארץ" כי DPI לא משמשת לריגול אחרי גולשים, אלא למה שמכונה "טראפיק שייפינג" - עיצוב תעבורה. כלומר, בזכות המעקב אחר סוגי הקבצים העוברים ברשת, ניתן לבחור ל"חנוק" את התעבורה לתוכנות מסוימות. הטכנולוגיה ספגה ביקורת חריפה בעבר בשל השימוש של ספקיות אינטרנט בה כדי לזהות קבצים של תוכנות שיתוף כמו ביטורנט ולחנוק את התעבורה.

בחברת אלוט הגיבו הערב לדיווח של בלומברג, ודחו את הטענות לפיהן מדובר בציוד לריגול אחר משתמשים. אלוט ביקשה להבהיר כי מוצרי החברה "אינם מיועדים למטרות ריגול ומעקב שבשימוש התעשיות הביטחוניות או הצבאיות. הייעוד העיקרי של מוצרי החברה הינו לבצע אופטימיזציה של תעבורת אינטרנט ברשתות תקשורת עבור חברות וספקי תקשורת ואינטרנט. מוצרי החברה אינם מאפשרים ניתוח או הפקת מידע מתוך תוכן תעבורת האינטרנט".

גורמים במכס בישראל ובמערכת הביטחון אמרו לבלומברג כי לא ידעו שהציוד שהועבר לדנמרק הגיע לבסוף לאיראן.

טכנולוגיות מערביות בשירות דיקטטורות מזרחיות

אלוט אינה החברה הראשונה שסופגת ביקורת חריפה בשל מסחר עם משטר טוטליטרי. למעשה, מערכות המעקב והצנזורה על האינטרנט במדינות רבות במזרח התיכון וגם בסין נוצרו בעזרת חברות טכנולוגיה מערביות.

ב-2009 למשל דווח על מעורבותן של נוקיה וסימנס במעקב של המשטר האיראני אחרי פעילי האופוזיציה,  שהתקוממו נגד תוצאות הבחירות, המזויפות, לדבריהם. הפעילים גילו כי איראן השתמשה במנגנון הניטור של נוקיה כדי לזהות ולעצור מפגינים. אסירים משוחררים גילו שהרשויות הצדיקו את מאסרם בשיחות ובמסרונים ששלחו בטלפונים ניידים של נוקיה. בנוסף לכך, "סימנס" הואשמה בכך שהתקינה במדינה מנגנון סינון אינטרנטי בשם Webwasher.

גם אירועי האביב הערבי בשנה האחרונה היו רצופים בדיווחים על חברות בינלאומיות שסייעו למשטרים הערבים לעקוב אחרי מתנגדיהם. רק לפני כמה חודשים חשפה קבוצת האקטיוויסטים כי חברה בשם  BlueCoat סיפקה לסוריה מערכת לניטור וצנזורה של תעבורת אינטרנט.

מנגד, הממשל האמריקאי מוביל פיתוחים שנועדו לאפשר למתנגדי משטר להמשיך לקיים תקשורת מאובטחת ומוצפנת גם במקרים של מעקבים על האינטרנט, או אפילו הפלה מכוונת של האינטרנט במדינה. הממשל מוביל שורה של פרויקטים טכנולוגיים, ובהם "מזוודת אינטרנט" אותה ניתן להעביר בחשאי בגבול, ולהשתמש בה לאחר מכן כתחנת ממסר שתקשר פעילים על הקרקע לרשת האינטרנט העולמית.

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון התייחסה לאחרונה לנושא בוועידה בנושא "חופש דיגיטלי" לפני כשבועיים, שבה השתתפה לצד מנהיגים בינלאומיים נוספים. בפתיחת הוועידה הם קראו למדינות ולעסקים פרטיים להילחם בנסיונות להגביל גישה חופשית לאינטרנט. לדבריהם, נסיונות שכאלו עושות בעיקר מדינות טוטליטריות, אבל גם מדינות דמוקרטיות.

קלינטון הזהירה כי הגבלות על האינטרנט מאיימות לא רק על הזכות לחופש ועל זכויות אדם, אלא גם על המסחר הבינלאומי ועל זרימה חופשית של מידע. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ