רה"מ הכריז על הקמת מטה סייבר, שמעולם לא קם

מתקפת ההאקרים פגעה באלפי ישראלים, אבל הגוף שאמור לטפל במצבים הללו הוקם רק השבוע. גם כעת אין לו כל תקציב, כוח אדם או סמכויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבעה חודשים וחצי לאחר שראש הממשלה הכריז חגיגית על הקמת מטה לאומי ללוחמת סייבר, החל המטה את פעולתו בדיוק בשבוע שבו נחשפו הפרטים של אלפי ישראלים לעיני כל. אלא שגם כעת למטה הזה אין כל תקציב, כוח אדם או סמכויות. ראש המטה המיועד, בעברו מפקד יחידת 8200 של חיל המודיעין, אף סירב לקבל את התפקיד כשנוכח לראות שלא יינתנו לו הכלים הנדרשים למילוי תפקידו.

שלשום בלילה נתגלה כי שלושה האקרים, אחד מהם סעודי, פרצו לאתרי אינטרנט ישראליים וגנבו מהם פרטים אישיים של אלפי ישראלים. בין היתר, נחשפו באינטרנט מספרי כרטיסי האשראי של רבים מהם ובחלקם נעשה שימוש לקניות. ההאקרים אמנם הכריזו כי בידיהם פרטים של 400 אלף איש, אולם בפועל התברר שחלק מהשמות היו פיקטיביים ואחרים חזרו על עצמם עשרות פעמים. הבנקים בארץ, כולל בנק ישראל, הודיעו כי 14-15 אלף איש בלבד נפגעו. אתמול פנו אלפים לבנקים ולחברות האשראי כדי לברר אם פרטיהם נגנבו.

באופן אירוני, המתקפה הווירטואלית התרחשה בדיוק בזמן שהמטה החל לפעול רשמית. על הקמת המטה הצהיר בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים ב-18 במאי האחרון. ראש הממשלה אמר שקיבל את המלצותיו של אלוף במילואים, הפרופסור יצחק בן ישראל, על הקמת מטה לאומי שיתאם את פעולות ההגנה של ישראל מפני מתקפות אלקטרוניות על מחשבים ואת הפיתוח של מערכות האבטחה.

למרות הפרסום הנרחב שניתן להחלטה, חלפו שבעה חודשים לפני שהמטה יצא השבוע לדרך, ולדברי בכירים במערכת הביטחון, המהלך כולו עדיין חסר תוכן. למעשה, מלבד ראש מטה אין כלל מטה, וטרם הוחל בגיוס כוח אדם מיומן.

מי שהיה אמור לשמש ראש המטה הוא תת-אלוף במילואים יאיר כהן, שכיהן בעבר כמפקד יחידת 8200, היחידה לאיסוף מודיעין אלקטרוני של צה"ל. כהן, כיום בכיר באלביט, הודיע שהוא מוותר על התפקיד לאחר שלא קיבל התחייבויות להקצאת תקציבים למטה החדש. לראשות המטה הוצנח ד"ר אביתר מתניה, שהיה אחראי במשרד הביטחון בעשור האחרון על הכשרת הצוערים בקורס "תלפיות", המכשיר קצינים מובילים לתוכניות טכנולוגיות במערכת הביטחון.

במערכת הביטחון קיימת ביקורת על המינוי, כיוון שלד"ר מתניה אין ניסיון ניהולי או מבצעי מתאים וכי הוא מונה לתפקיד ברגע האחרון.

הפרופסור בן ישראל הגן אתמול על האופן שבו מוקם המטה ואמר ש"לוקח זמן להוציא החלטות אל הפועל, ושבעה חודשים וחצי זה לא זמן מוגזם". לדבריו, ד"ר מתניה "הוא בחור עם ראש על הכתפיים". לעומת זאת, גורם בכיר במערכת הביטחון שעוסק בשנים האחרונות בתחום לוחמת הסייבר אמר אתמול ש"כרגע המטה הלאומי הוא בלוף אחד גדול, ללא סמכויות או תקציב או כוח אדם. מכל הדיבורים לא נשאר דבר. שניים וחצי אנשים זה לא מטה. הדבר הזה אמור לקום במשרד ראש הממשלה, אבל אף אחד לא באמת מאמין שלראש הממשלה יש זמן לפקח על גוף כזה או שיש כרגע מישהו שבאמת יש לו עניין בהצלחת המטה". לדברי הגורם, "יש צורך בגוף שיתאם את הגנת הסייבר, אבל יש גופים אחרים שלא מעוניינים לסייע למטה הזה לקום ואין מי שבאמת דוחף את הנושא".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

צה"ל מכשיר מדי שנה מאות חיילים וקצינים העוסקים בנושא לוחמת הסייבר במסגרת אגפי המודיעין והתקשוב, אבל אלה עסוקים בצדדים הצבאיים והביטחוניים של הלחימה ברשת ולא בהגנה על אזרחים. אבטחת רשתות המחשב של תשתיות לאומיות חיוניות כמו חברת החשמל ומקורות נמצאת באחריות הרשות הממלכתית לאבטחת מידע, שהיא יחידה בשב"כ. המטה ללוחמה בטרור, הכפוף למועצה לביטחון לאומי, אחראי על קביעת הרשויות והחברות שייחשבו "גופים מונחים" שחייבים לנהל את רשתות המחשב ומאגרי המידע שלהם לפי הנחיות השב"כ.

בשנתיים האחרונות הוחלט שגם חברות פרטיות כמו בנקים, חברות אשראי, ספקיות אינטרנט וטלפון סלולרי יהיו גם הן גופים מונחים, אבל מדובר בתהליך ממושך המתעכב בין השאר בשל התנגדות חלק מהחברות וחקיקה לא מעודכנת. גורם במשרד ראש הממשלה אמר אתמול שמטה הסייבר הלאומי אינו אמור לעסוק בהגנה ממתקפות האקרים כמו זאת של השבוע. אם כך אכן המצב, הגוף היחיד שמגן על אזרחים פרטיים כרגע הוא היחידה לחקירת פשעי מחשב במשטרת ישראל, המונה עשרות בודדות של חוקרים העוסקים בעיקר במניעת פדופיליה ברשת.

גורמים עוינים כבר ניסו בשנים האחרונות כמה פעמים לחדור לרשתות מחשב ממשלתיות וביטחוניות. הדאגה המרכזית היא מפני פגיעה קטלנית בתשתיות, באופן הדומה לווירוס סטוקסנט ששיתק במשך חודשים את פעילותן של מאות צנטריפוגות בתוכנית העשרת האורניום האיראנית - ווירוס שפיתוחו והחדרתו למחשבים האיראניים יוחסו לישראל.

עד כה, במערכת הביטחון מעריכים שלא נפגעו רשתות מחשב חיוניות בישראל, אבל האקרים הצליחו בכמה מקרים לחבל בפעילות של אתרי אינטרנט של משרדי הממשלה, בין השאר במבצע עופרת יצוקה לפני שלוש שנים. עשרות אתרי אינטרנט של משרדי ממשלה וגופי ביטחון שותקו במשך מעל עשר שעות לפני חודשיים. תהיל"ה, הגוף הממשלתי המפעיל את האתרים, קבע שהאירוע נגרם בשל תקלה ולא תקיפה מכוונת, אבל מקור התקלה טרם נמצא וגורמי מקצוע עדיין מעריכים שייתכן שהיא נגרמה ממתקפת סייבר.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה ש"לפני מספר ימים התחיל ד"ר אביתר מתניה בתפקידו כראש המטה, במקביל לעבודות ההקמה שנמצאות בעיצומן. משיקולי ביטחון לא נוכל לפרט את התקציבים המושקעים בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ