דיווחים: איראן מתכננת להתנתק מהאינטרנט העולמי - ברשת - הארץ

דיווחים: איראן מתכננת להתנתק מהאינטרנט העולמי

הממשל מריץ גרסה ניסיונית של "רשת לאומית סגורה" והטיל צו המורה לבעלי עסקי אינטרנט-קפה לספק את נתוני הזיהוי והגלישה של לקוחותיהם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סעד קאמלי דגהאן, גרדיאן

השלטונות באיראן מגבירים את ההגבלות על השימוש ברשת, לקראת מועד הבחירות לפרלמנט הצפויות להתקיים במארס הקרוב. מגמה זו מתורגמת לשורה של חוקים דרקוניים כנגד בתי עסק פרטיים של אינטרנט-קפה וקידום תוכנית להקמת רשת אינטרנט לאומית סגורה.

על פי דיווחים בעיתון איראני, בתקופה האחרונה החל משרד התקשורת והטכנולוגיה בהרצה ניסיונית של תשתית מקומית חדשה, שנועדה להחליף בעתיד שירותי רשת קיימים. בעקבות המהלך, גובר החשש בקרב קהילת המשתמשים האיראנית כי השלטונות מתכננים להתנתק בקרוב מהרשת הכלל עולמית.

השבוע פתחה המשטרה האיראנית במבצע מקיף להרחבת ההגבלות על בתי אינטרנט-קפה. בתוך כך, הוטל על בעלי עסקים פרטיים אולטימטום בן שבועיים, לפיו הם נדרשים לאמץ כלל חדש המחייב אותם לאסוף פרטים מזהים של לקוחות לפני כל מתן שירות, במידה ולא יעשו זאת, הרשויות יסגרו את העסק.

איראנים בקפה אינטרנט בטהראןצילום: אי–פי

בעלי חנויות המספקות שירותי אינטרנט מחויבים, על פי צו משטרתי, להעביר את שמותיהם הפרטיים של הגולשים, כולל שם פרטי, שם האב, שם המשפחה, מספר תעודת הזהות, מיקוד ומספר טלפון בבית. לבד מהמידע האישי, יידרשו הבעלים למסור גם את כתובת האי-פי שלהם, רשימת האתרים בהם ביקרו הלקוחות, התאריך ומועד השימוש המדויק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשבועות האחרונים התלוננו משתמשי אינטרנט באיראן על האטה משמעותית במהירות הגלישה. מאתר החדשות הרפורמי רוגוזאר, שחזר רק לאחרונה לפעול לאחר שנסגר למשך חודשים, נמסר כי לפי גורמים בתעשיית התקשורת המקומית, ההאטה נובעת ככל הנראה מהניסיונות שמתבצעים כהכנה מוקדמת להנחת תשתיות של רשת לאומית.

ההשלכה הישירה של הקמת רשת לאומית היא היכולת לשלוט בה, בדומה לרשת סגורה. בנוסף יידרש אישור של ממונים מטעם השלטון לפני ביקור באתרים. כתב העיתון רוגוזאר הוסיף כי הסיבה למהלכים היא הוא חששה של איראן ממתקפות סייבר נוספות, דוגמת זו של תולעת הסטקסנט, ומנסה למנוע דליפה של מידע פנימי רגיש לרשת העולמית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ