ניצוצות ברשת

שחור בולט: אתרים מהצד האחר

על רקע הלבן הגדול של האינטרנט בימינו, אתרים שחורים יכולים לבלוט בקלות, ולהעביר עוצמות ורגשות שקשה להשיג בדרכים אחרות

יונית רושו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונית רושו

בימים בהם רוב האתרים הטרנדיים ברחבי העולם שומרים על כללי המינימליזם והצבע השולט הוא לבן, האתרים שבחרו במראה שחור בולטים על רקע כל הלבן הזה.

אתר שחור יכול להיות אינטראקטיבי, חוויתי, מודרני ומכובד באותה המידה שיכול להיות אתר לבן, ובנוסף הוא יכול לשדר עוצמות ורגשות הייחודיים לו.

אתר המעוצב כתקליט שחור על רקע שחור, בו כל עמוד לכאורה, הינו שליש מהתקליט. לחיצה על הנושא מסובבת את התקליט ומציגה את התוכן בפנים.

השחור תורם לקריאות והופך את החוויה למיוחדת. קוד האתר מצהיר שהוא בנוי בשפת בניית האתרים בגרסה החדשה html5 על אף שלא נעשה שימוש אמיתי ביכולות של השפה:


www.circle-ent.com

שחור כדי להדגיש צבע

מגמה מאוד בולטת מציפה את הרשת: העצמת תמונות על ידי הניגודיות החזקה בין הצבעוניות שלהן לבין הרקע השחור. כשאתר שחור, הצבע בולט מלמעלה בשכבה תלת ממדית.

באתר האלגנטי הבא מוצגות התמונות בצבעים חיוורים ואחידים. כשהתמונות מוצגות מעל הרקע השחור, הן מודגשות ונראות עמוקות, חדות ונושמות. שתי האופציות להצגת גלריית התמונות מחדדות את מקצועיות האתר:


www.alisonshurville.co.uk

הניגודיות באתר הבא מרגשת. גריד האתר בנוי שורות-שורות של תמונות. ללא טקסט, ללא הסברים, ללא תוכן למעט תפריט הניווט העליון והתמונות הממלאות בחן את כל העמוד. מעבר עכבר מעל כל תמונה מציגה אותה בצבע:


www.brunozalum.com

מיקומים קבועים של אלמנטים הולכים ונעלמים. כבר לא מקובעים להציג את התפריט למעלה או בצד, ואת אזור התוכן עם הטקסטים במרכז המסך. כפי שתיארתי  בטור על הטרנדים של 2012, אתרים רבים אינם כוללים חלוקה טריוויאלית של אזורי התוכן בעמוד, אלא גריד מורכב ומיוחד. האתר השחור הבא מציג אינסוף תמונות קטנות ושחורות כמו הרקע. רק במעבר עכבר הן מתגלות ונוצר אפקט מרגש ומסקרן. הגולש סקרן לראות ולחשוף עוד תמונות:


www.dabosslogic.com


שחור כדי להדגיש טקסט

טענה נפוצה גורסת, שרקע שחור פוגע בנוחות קריאת האותיות. אך בחירת הגוון השחור ועיצוב הטיפוגרפיה באופן מקצועי, יכולים להפוך את הקריאות לקלה. גוון האות, סוג האות ואפילו הרווח בין האותיות יכולים להשפיע ולגרום לאתר שחור להיות קריא. אינפוגרפיקה אינטראקטיבית:


www.scandalousdirt.com

שחור כדי להדגיש תמונות

תמונות לבנות על רקע שחור יוצרות חדות ומיקוד. כשהטקסט המתאר את התמונה מוצג בצבע אפור, התמונות מודגשות יותר. דרוש אומץ כדי להראות אותיות אפורות על רקע שחור ולא לכל מעצב יש ביטחון כה גבוה בנקיטת צעד עיצובי שכזה. באתר שבו עמוד הבית הוא תפריט ניווט אחד ענק בגוונים אדומים על רקע שחור, נוצרת הרגשה של ניגון על קלידים כשעוברים מעל הקישורים בתפריט. לחיצה על כל קישור מכניסה את הגולש לעמוד המציג גלריית תמונות לבנות מודגשות על הרקע השחור שעוטף מסביב:


work.felixng.co

שחור כדי ליצור אפקט קיצוני

לבן על גבי שחור, כידוע, יוצר קונטרסט חד. צעד אחד קדימה לקח זאת האתר הבא, שיוצר אפקט קיצוני של תעתועי עיניים: בגלילת העמוד למטה, האותיות הענקיות שבמרכז המסך הופכות מטושטשות. האפקט הבלתי צפוי גורם לגולש להמשיך לגלול והיחשף לתוכן שבעמוד. כמובן שהאפקט הקיצוני יישאר בזיכרון הגולש גם כשיצא מהאתר. האתר כתוב ב- html5:


tedxportland.com


הרבה אלמנטים, בלאגן, נצנוצים והבזקים יוצרים באתר הבא מראה מוגזם. אין ספק שזהו אפקט קיצוני:


www.thekennedys.nl


שחור כדי לבנות אווירה

קודר? עצוב? מכובד? מבוגר? שחור מתקשר עם הרבה רגשות. האסוציאציות והרגשות שהשחור מעלה יכולים ליצור את האוויר של האתר, במיוחד כשהשלג שברקע מגיב לתזוזת העכבר:


mikebusby.ca

ולסיום, אתר מצוין ואינטראקטיבי, שבעמוד הבית שלו עליך להקליד את השכר השנתי שלך בדולרים. יתר האתר מציג מה אפשר לעשות בכסף שהרווחת ובזמן שעובר. התצוגה היא על ידי שכבות אינטראקטיביות, שזזות בקצב שונה על פי גלילת העמוד. כשגוללים אותו השכבות נעות לקדמת המסך כדי למשוך אליהן את עין הגולש וליצור עניין. כמו שפירטתי בטור על אומנות הגלילה, כך גם פה- הייחודיות והתנועה גורמים לגולש להמשיך לגלול ולהיחשף לתכנים ולרעיון שהאתר מנסה להעביר:

mahifx.com

רושו יונית היא מנכ"לית בניית אתרים דיינמיק-ווב ומרצה במסלול לעיצוב אינטראקטיבי במכללת שנקר. בוער לכם להציג אתר או אפליקציה ברמה בינלאומית? אני ממתינה לכם בפייסבוק ואהיה כאן בשבוע הבא.

לחצו לטורים קודמים בסדרה

7 הטרנדים שיעצבו את הרשת ב-2012

7 הטרנדים שכבשו את הרשת ב-2011

אמנות הגלילה: לצלול בסטייל לתוך הרשת

המלך מת, יחי המלך החדש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ