שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תמיר כהן
תמיר כהן
תמיר כהן
תמיר כהן

לפני כמה שבועות, במהלך שיחת טלפון עם עו"ד ערן פרזנטי המייצג את ארגון זיר"ה, שנלחם למען שמירה על זכויות היוצרים ברשת, הוא סיפר כי אחד מיעדיו הוא חסימת אתר מגה-אפלואד. שנינו גיחכנו מעט, הוא גיחך מהסיבה שזו נראתה לו כמשימה בלתי אפשרית, ואני בגלל שסברתי ש"אין מצב שהם יילכו כל כך רחוק". מסתבר שמלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים, וה-FBI עשה לארגון זיר"ה את העבודה. שלושה ימים בלי מגה-אפלואד והמציאות האינטרנטית מעולם לא היתה שוממה וריקה יותר.

בסוף השבוע האחרון שודר פרק נוסף בעונה החמישית של הסדרה קליפורניקיישן, פרק שישודר בארץ, רחמנא לצלן, רק בעוד שבוע. האינסטינקט, שפעל כמו שצריך בחמש העונות הקודמות של הסדרה ובעונות רבות של סדרות רבות אחרות, לא חיכה לשידור בארץ וניגש להוריד אותו ברשת. האינסטינקט ידוע כיצור מפונק מאוד והוא מעדיף את התוכן שלו מתורגם, כך שהכתובת היא אתרי ההורדות הישראליים שצלחו את גל הסגירות האחרון. אחרי שהפרק אותר, התגלתה בעיה חדשה: באיזה שרת להוריד? המבחר היה מצומצם מאוד וכלל רק ארבעה שרתים שכולם בתשלום. אף אחד מהם לא מהימן ושווה השקעת תשלום חודשי כמו מגה-אפלואד ז"ל.

תחיית השרתים המתים לא תתרחש בקרוב, כך שנותר רק לצפות להיוולדו של האתר החדש הבא, שאין ספק שיגיע. או כפי שהיטיב לתאר זאת פרזנטי באותה שיחה: "אין לי ספק שתוך זמן קצר ייוולד המגה-מגה אפלואד". אך עד הלידה הצפויה, עשרות אלפי הגולשים הישראלים - שהתרגלו לראות בטלוויזיה שלהם מה שהם רוצים, מתי שהם רוצים ואם אפשר גם עם תרגום מובנה ובאיכות dvdrip - נאלצים לסבול ולחפש אחר אלטרנטיבות.

המצדדים בסגירת האתרים הללו טוענים, ובצדק, שזכויות היוצרים של בעלי התכנים נפגעות. הרדיקלים טוענים שההורדות ברשת מדרדרות את הנוער, שיוצרות מציאות של גניבה לאור יום וחינוך לקבלת דברים ללא תשלום (לעתים אפילו ללא "תודה רבה" למתרגמים והמקודדים). אך האם ישנה אלטרנטיבה?

קרדיט: MrKimDotcom

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

ללקוחותיו הישראליים של קים דוטקום, מבעלי מגה-אפלואד, ישנן לא מעט שאלות בנושא החלופות, הרי הם התרגלו לסחורה איכותית, יש להם סטנדרטים. הם תוהים האם לקוחות הטלוויזיה הרב-ערוצית צריכים לבחור למי לשלם בידיעה כי הבחירה תוריד כמחצית מהתוכן בו הם לא יכולים לצפות בגלל שהזכויות שייכות למתחרה? האם בדומה לשירותים מקוונים בארה"ב, גם בישראל תועלה האפשרות למנוי בתשלום לאתרי הורדה שתעניק אחוזים גם ליוצרים? האם אתרי היוצרים המספקים תוכן מקוון יתאימו עצמם לצרכן ולא יפציצו אותו בפרסומות, יספקו תוכן באיכות HD וסנכרון מלא עם הסטרימרים? הדרישות הללו כרגע נותרות ללא מענה, בטח בישראל.

צרכן ההורדות ברשת, שעל פי הגדרת הממשל הפדרלי את אתר מגה-אפלואד הוא כעת מעורב בפשיעה בינלאומית, לא באמת רואה את עתידו במשפחת הפשע המאורגן או המקוון. הוא בסך הכל התרגל לסטנדרטים מסוימים. הוא רוצה לקבל תוכן איכותי עם שאר העולם, וכפי שמגה אפלואד וחבילות הגיימר שמציעות ספקיות אינטרנט למיניהן הוכיחו, הוא גם מוכן לשלם על זה.

אבל ניסיון העבר הוכיח שבעלי הזכויות יעשו כל שביכולתם כדי לסגור אתרים, ולגרור משתמשים לבתי המשפט. בכל הנוגע ליצירת חלופות, הם לוקחים את הזמן שלהם. ואם בארה"ב כבר אפשר למצוא אתרים כשרים למהדרין לסטרימינג בתשלום, בארץ עדיין קשה, והפתרונות הנוכחיים הם מוגבלים לכל הפחות.

אז, חובב ההורדות לא יחכה לתשובות מגורמים רשמיים, אלא בדומה למציאות מעבר לקו הירוק, הוא יקבע עובדות בשטח. שטח הענן כמובן. לא יהיה יומרני מדי להניח שבקרוב הדומיין MegaMegaupload.com יהיה שווה לא מעט כסף. השאלה היא האם יימצאו הגורמים שייקחו בחשבון את הסיכון בדפיקה בדלת של הגברים בשחור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ