זהירות: פייסבוק עלולה לגרום לכם להרגיש רע עם עצמכם - ברשת - הארץ

זהירות: פייסבוק עלולה לגרום לכם להרגיש רע עם עצמכם

חוקרים מאוניברסיטת יוטה גילו כי סטודנטים שנטו לבלות זמן רב יותר ברשת החברתית נטו לחשוב שחבריהם מאושרים יותר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עודד ירון

פייסבוק עלולה לגרום לכם להרגיש רע עם עצמכם, כך קובע מחקר חדש של סוציולוגים מאוניברסיטת יוטה.

לדברי המחקר של חווי-טזו גרייס צ'ואו וניקולאס אדג' שפורסם ב-CyberpsychologyBehavior and Social Networking journal, פייסבוק יכול לגרום לנו להרגיש עצובים, מפני שאנו משווים את עצמנו לתמונות של חברינו - שרובן מציגות אנשים שמחים. אולם, כידוע, התמונות בפייסבוק לא משקפות את מצבם האמיתי של החברים שלנו, זאת מפני שעל פי רוב, אנשים מעלים בעיקר את התמונות שצולמו ברגעים שמחים של החיים.

החוקרים ראיינו 425 סטודנטים ושאלו אותם אם הם מסכימים עם הצהרות כמו "לרבים מחברי יש חיים טובים משלי" ו"החיים הוגנים". בנוסף הם גם שאלו אותם על השימוש בפייסבוק, ובין היתר כמה חברים יש להם ברשת החברתית, ואת כמה מהם הם מכירים בחיים האמיתיים.

החוקרים הגיעו למסקנה כי ככל שסטודנטים מבלים יותר זמן בפייסבוק, כך זה גורם להם להרגיש יותר רע עם עצמם. "אלה שהשתמשו בפייסבוק לתקופות זמן יותר ארוכות נטו לההסכים יותר כי אחרים היו שמחים יותר, והסכימו פחות שהחיים הוגנים. יותר מכך, אלה שהיו להם יותר חברים שהם לא הכירו באופן אישי הסכימו שהיו לאחרים חיים טובים יותר".

החוקרים קבעו עוד כי מי שבילה פחות זמן בפייסבוק ויותר זמן עם חברים אמיתיים היה בעל סיכויים גבוהים יותר להיות מאושרים.

פייסבוק על אייפדצילום: רויטרס

הממצאים של החוקרים מתאימים למחקר של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, שגילה כי ילדים עשויים לפתח את מה שהחוקרים כינו "דיכאון פייסבוק" בעקבות החשיפה לתמונה המעוותת של חיי חבריהם כפי שהיא משתקפת ברשת החברתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ