ספי קרופסקי

עמוד הפייסבוק של יאיר לפיד זכה לפופולריות רבה לפני שהודיע על כניסתו לפוליטיקה, אבל מאז שיצא לדרכו החדשה, הוא הפך גם למוקד עניין ולזירת ויכוחים לוהטת.

אם בזמן הודעת לפיד על ריצה לכנסת היו חברים בעמוד כ-30 אלף גולשים, היום (שלישי), קצת יותר משבועיים לאחר מכן, לדף יש יותר מ-44 אלף חברים, מספר מכובד ביותר בעבור דמות ציבורית ישראלית. לזינוק בפופולריות תרמה גם העובדה שלפיד בחר להשתמש בדף שלו בפייסבוק כאמצעי היחיד לתקשר עם הציבור. במקום ראיונות ותגובות לכלי התקשורת, לפיד בחר להגיב דרכו לחלק משאלות הגולשים - בעיקר בנוגע לתכניותיו העתידיות.

אך בימים האחרונים נראה שלפיד או מי שמנהל את העמוד מטעמו כבר מתקשה לשלוט בעמוד הפופולרי, שמושך בעלי אינטרסים שונים שעוסקים בהתגוששות בינם ואף בינם לבין לפיד עצמו. כך למשל, אתמול נוצרה מהומה לאחר שלפיד ענה לשאלת גולשים התומכים בלגליזציה של סמים קלים, והסביר כי הוא מתנגד לכך. זה הוביל למיני מהומה בעמוד, וגולשים מסוימים התומכים בשינוי פקודת הסמים התלוננו על כך שלפיד חסם אותם או מחק את ההודעות שלהם, פעולה שיש לציין שהוא רשאי לבצע בעמוד שלו.

אבל מדובר רק בתסמין לבעיה גדולה יותר. בשל הקושי לנהל עמוד פייסבוק שממשיך לצבור גולשים ומעמד בקצב מסחרר, הפך לפיד לתואם סירי – העוזרת הווירטואלית העונה לשאלות במכשירי האייפון. לפיד, או הסירי האנושי, הפך במהרה לסוג של כותל מערבי בעבור שואלי הקושיות הללו.

איור: ערן וולקובסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק

כך למשל נדרש לפיד לענות על תוצאת משחק הכדורגל אתמול בין מכבי חיפה למכבי תל אביב (והוא ענה אגב וקיווה לניצחון קבוצתו האהודה מתל אביב), ואף התבקש לענות על עמדתו בנוגע לקוקה קולה. נכון לעכשיו הוא עדיין לא ענה לכך, אולי מתוך רצון לא להרגיז את מעריצי הפפסי?

אך לפיד בהחלט מיהר לענות היום לשאלה מדוע הוא משתמש בפלטפורמה האינטרנטית להעברת מסרים, ולא באמצעים אחרים. "אני שואל את עצמי מה הטעם של עמוד הפייסבוק הזה?", תהה הגולש טל פוגלמן, "הרי כולנו מאוד רוצים לדעת את האג'נדה החברתית, פוליטית, אופנתית, גסטרונומית וכו'... שלך - אבל ברור בהחלט (וגם לפי אופי התשובות שלך) שזהו לא המקום. אז באמת אבל... בשביל מה?".

לפיד, מצדו, מיהר להסביר: "טל, קודם כל מפני שזה מאפשר לי להקשיב (מקומות לדבר יש לי מספיק) ולענות על שאלות לפחות בבסיסן. דבר שני מפני שאני יכול דרך פה להעביר מסרים ללא תיווך וכל מי שקורא אותם יודע שזה מה שאני באמת חושב".

הדף אמנם מאפשר ללפיד לתקשר עם הגולשים בלי תיווך של התקשורת, אך לנוכח סערת הסמים הקלים וסערות מינוריות נוספות, כלל לא בטוח שהוא יצליח להחזיק מעמד במצב הנוכחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ