ספי קרופסקי

השבוע גילינו עד כמה הגולש הישראלי רגיש לענייני הסביבה לאחר שתמונות של פסולת ביער הנשיא צברו תאוצה בפייסבוק. תחת הכותרת "הצעת נישואים שהסתבכה", כתב המתעד: "זהו סיפור של ישראלי מכוער. הוא רומנטי, אבל מכוער. אתמול או שלשום הוא קנה קצת זבל בצורה של בלונים, כוסות פלסטיק ובקבוקי יין נתזים זול והחליט להציע נישואים לחברתו...".

מרגע הפרסום, ביום שלישי, יותר מ-2,000 בני אדם שיתפו את התמונות המקוריות, שאחת מהן אף התמקדה על מה שנראה כתמונה של בני הזוג. "אם אתם מכירים, תייגו", נכתב מתחת לתמונה ומסע הציד אחר השניים יצא לדרך.

מספיק למנות את כמות הגולשים העצומה שהתגייסה לנושא כדי להבין שהמודעות הסביבתית ברשת הישראלית צומחת. אך כשההמון המשולהב זוכה לזווית אחת, יחידה ולא מקצועית על אירוע מסוים, מעצבן ככל שיהיה, יכול מאוד להיות שנעשה לצד השני עוול לא קטן. וכך החליט הזוג הסורר למסור את תגובתו לאירועים: "חברים יקרים, אני מבינה שמסתובבת בפייסבוק כתבה שמנסה לפגוע בשמחה של אחרים. רק לידיעתכם, הצעת הנישואים היתה בשעות הערב, המקום היה חשוך, לא היתה שום אפשרות לנקות את המקום. בבוקר שלמחרת המקום נוקה! רוכב האופניים שהפיץ את הכתבה אולי הקדים אותנו בקצת".

האם תגובתם היא בסך הכל ניסיון להרגיע את מד הלחץ הסביבתי או שכך אכן היה? האם רוכב האופניים החרוץ באמת הקדים אותם בזמן קצר או מנגד תיאר תופעה בזויה? קשה עדיין לקבוע. מה שברור הוא שבעידן שבו הרשת מאפשרת לנו להיות פעילים חברתיים גדולים באמצעות תנועה של אצבע, מוטב לפחות להמתין דקה, לבדוק, לוודא, לפני שמניחים את הראש מתחת לגיליוטינה.

ירייה מהמותן

רבים כבר ניסו ואחרים ימשיכו לנסות לפצח את מהות קיומנו ברשת. מדענים, עיתונאים, אנשי שיווק ומומחים מנסים מזה שנים להניח זכוכית מגדלת על המקלדת הפרטית שלנו, רק כדי לקבל רעיון כללי בנוגע להעדפותנו; לשרטט קווים גסים בינינו לבין הגולש הבא ולסווג אותנו באריזות יפות ומדודות לקבוצות של גיל, אוכלוסייה, מקצוע וצבע אהוב.

אך השבוע גילינו כי כל המחקרים, הכתבות והעבודות שנערכו בנושא יכולות לזוז הצדה. רשימה קצרה שהפכה לוויראלית ושפורסמה באנגלית ובעברית בנוגע להרגלינו, ובכן, להתמודד עם לחצים פיזיולוגיים באזור המתניים, הראתה לנו עד כמה קל הוא הפילוח הקיברנטי הזה.

וכאלה הם פני הדברים: משתמש בטוויטר יכתוב – "אני משתין", מי שגולש בפייסבוק יכתוב - "השתנתי", ב-Foursquare כתוב – "כאן זה איפה שאני משתין", ביוטיוב – "תראו אותי משתין", ובלינקדאין – "אני פישר מקצועי". טוב לדעת. באמת.

המופע של לפיד

גם השבוע קשה להתעלם מהרומן הנרקם בין יאיר לפיד לבין פייסבוק. נכון שלא מדובר ברומן חדש, אך מאז שהודיע לפיד על הצטרפות לפוליטיקה ניכר כי העמוד שלו הפך למקום הכי סוער ברשת הישראלית, לטוב ולרע. על סערת הסמים הקלים והקוקה קולה כבר כתבנו, אבל ניכר כי מאז המצב רק הולך ומחמיר: תמונות של ג'וינטים, לינקים לפוסטים סוררים על הפוליטיקאי הצעיר, שירי אהבה, סרטונים ביוטיוב ומה לא.

אז נכון שיש משהו רומנטי בגישתו של לפיד לפיה צריך לתקשר עם הציבור ללא מתווכים, באמצעות הרשת. אבל לנוכח העלייה החדה במד הפופולריות של העמוד, לפיד יתקשה לשמור על זה מבלי לקבל סיוע מקצועי. אחרת כל העניין יהפוך לפארסה יותר גדולה ממה שהיא כבר כיום.

קרדיט: יובל בינדר

בינתיים, היו מי שלא המתינו לתהליך האבולוציוני של דף הפייסבוק, והסתפקו במצב הקיים כדי לצחוק על מערכת היחסים המוזרה בין לפיד לבין הרשת. כך למשל נפתחה קבוצה חדשה בשם israliest yair, שהציבה לעצמה כמטרה ללעוג על הסתירות בהתבטאויותיו של הפוליטיקאי המתחיל. בנוסף, השבוע העלה הגולש יובל בינדר סרטון מדובב המבוסס על סרט של דיסני, עם שיר המתמצת בקצרה את עלילותיו של לפיד עד כה.

אצלנו בחצר

נדירות הפעמים שבהן אתה הופך להיות החדשות ולא רק כותב עליהן, אך השבוע זה קרה לנו כאן באתר "הארץ". גם אנחנו נפלנו קורבן למלחמות ההאקרים המתנהלות בחודש האחרון במזרח התיכון, וכל אתרי הקבוצה ובראשם אתר זה הופלו על ידי האקרים עוינים שביקשו את רעתנו. עם זאת, כמובן שזה לא מנע מגולשים רבים לצחוק על המצב, ולתהות: למה הם בחרו להפיל דווקא אותנו?

היום הגיעה גם התנצלות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ