צ'רלס ארתור, גרדיאן

הנהלת הרשת החברתית טוויטר הודיעה שבכוונתה לחסום ציוצים שתוכנם אינו חוקי, בהתאם לחוקי המדינות. ההודעה הובילה מיד לביקורת נוקבת של אישי ציבור וגולשים נגד האתר. אחד המבקרים הבולטים למהלך הוא האמן הסיני מתנגד המשטר איי וייויי, שהצהיר כי "אם טוויטר תתחיל לצנזר, אני אפסיק לצייץ".

הנהלת טוויטר מצדה מתעקשת שאין בכוונתה להשתמש במערכת שחוסמת תכנים בצורה גורפת, וכי כל מקרה ייבחן לגופו. ההנהלה טענה שגם לפני ההודעה נחסמו ציוצים בעקבות תלונות של ממשלות וארגונים, ושלמעשה המערכת כבר הוכנסה לשימוש. גורמים בטוויטר הבהירו שלא ישנו את המדיניות בכל הנוגע לחופש הביטוי.

"תמיד היתה לנו מדיניות של הסרת תוכן לא ראוי", אמר אלכס מקיליברי, בכיר בטוויטר, והוסיף כי החברה עבדה זמן-מה עד שגיבשה את הנהלים של המגבלה החדשה.

בהודעה של טוויטר נכתב כי צרפת וגרמניה, לדוגמה, מגבילות תוכן פרו-נאצי. באתר הסבירו כי על פי התיקון הראשון לחוקת ארה"ב, ציוצים המבטאים דעות כאלה חוקיים בארה"ב, אך בלתי חוקיים בגרמניה ובצרפת.

טוויטר לא מתכוונת להסתיר את הצנזורה. בסין, למשל, נוהגת גוגל לציין כאשר מצונזרת תוצאה של חיפוש. טוויטר טוענת שתפעל באופן דומה, וכי במקרה שייחסמו ציוצים ייכתב: "הציוץ של (שם המשתמש) נחסם".

ג'ף ג'רוויס, פרשן תקשורת, טוען שהמהלך מביא את האתר ל"מדרון התלול של הצנזורה": "אני מבין למה טוויטר עושה את זה, היא רוצה לחדור לעוד מדינות ולהסתדר עם החוקים המקומיים, אבל כפי שגוגל למדה בסין - כשאתה נעשה סוכן הצנזור, העניין הוא בעייתי בהחלט".

ביז סטון, ממייסדי טוויטר. "לא נחסום תכנים באופן גורף"צילום: אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ