לא ינום ולא יישן גולש ישראל - ברשת - הארץ
השבוע ברשת

לא ינום ולא יישן גולש ישראל

החדשות הישנות קמות לתחייה בפייסבוק, נתניהו חושב שהאגודל שלו מחזיק אותו בעניינים, ומשטרת הגולשים כבר מצאה לה יעד חדש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ספי קרופסקי

נסתרות הן דרכיה של רשת האינטרנט המשוכללת הזו, וייתכן בהחלט כי היא הולכת להיות הדבר הגדול הבא (וזכרו היכן קראתם את זה לראשונה). זו לא רק הטכנולוגיה שגורמת לחיינו להיות קלים בהרבה. זה גם ואולי בעיקר השינוי התודעתי שחלחל אלינו, משתמשי הקצה, בשבתנו כמוציאים ומביאים של מידע המגולם בצורת תמונות, טקסטים, סרטונים ומה לא.

ועל האולימפוס התודעתי הזה יושב לו ח', או ע', או משה, סטודנט משועמם ממושב בדרום או מובטל מהעיר הגדולה, אתם תבחרו, וחושב לו מה לבשר לעולם בדרכו שלו. כלומר, מה לכתוב בסטטוס שבפייסבוק או בציוץ שבטוויטר. יושב וחושב ולבסוף נזכר בכתבה מעניינת שקרא לפני כך וכך שנים, על טלנובלה של בגידות שהסתבכה במהלך שמחה משפחתית, או על תמונה שבה נראה מתנחל צעיר שופך יין או צבע או מה שזה לא יהיה על פלסטינית מזדקנת בחברון.

וזה כל מה שהסטודנט או המובטל או השד-יודע-מי-הוא היה צריך לעשות. לסיפור החדשותי, שתאריך התפוגה שלו עבר זה מזמן, יש חיים משלו בחלל הקיברנטי. גולש נוסף מגלה את הסיפור משל היה חדש, רענן וטרי, משתף אותו ברשת, וכך עושה עוד אחד, ועוד אחד, ונוצרת שערורייה חדשה, וזה מגיע למהדורה של רפי רשף, וכך מכובסת לה ידיעה חדשותית של לפני שנה, או שנתיים או יותר. היררכיה חדשותית? אחריות? סדר עולמי חדש, אם כבר; זה מעניין? פרובוקטיבי? שערורייתי? אז מה זה חשוב שזה כבר פורסם?

ובסדר העולמי החדש הזה, מבקרים מדי פעם גם אלה שמייצגים את העולם הישן. לדוגמה, האזרח בנימין נתניהו, שהחליט השבוע ולא בפעם הראשונה, לנסות ולהתחבר אל הנוער באמצעות רשת האינטרנט הזו, שכבר סיכמנו בפתח הרשימה על כך שהיא מאוד משוכללת, וחדשנית וזה. ובכן, האזרח נתניהו העלה סרטון קצר, 16 שניות אורכו, שבו הוא רוצה לברך את כל אלה שלחצו לייק והצטרפו לדף הפייסבוק שלו.

צילום מסך

"שלום לכם כל החברים בדף הפייסבוק שלי", אומר ראש הממשלה בקטע הקצרצר, "ותודה לכם על ה'לייק'. עכשיו אתם מוזמנים לעשות 'שייר' לסרטון הזה כדי שגם החברים שלכם יוכלו לקבל ממני עדכונים ולשוחח איתי שם", הוא מוסיף ונפרד מהצופה בהנפת אגודל, בקטע מגניב וצעיר השזור בחן ארצישראלי ובמושגים עבריים. את תגובת הגולשים לסרטון לא היה ניתן לקבל עד לפרסום הרשימה, אך סביר להניח שהיא תגיע במהרה.

אם בשבוע שעבר התגייסו הגולשים להשליט סדר סביבתי לאחר שזוג טינף לכאורה חלקת ארץ אהובה, הפעם התייצב המוסר הקיברנטי לצד הגולשת Tamar ST, שתיעדה אדם שעל פי עדותה הטריד אותה מינית ברחוב. הסטטוס שכתבה, תחת הכותרת "אזהרה לנשים בתל אביב, והמלצה לטובת כולנו" ובו גם תמונותיו של האיש זכו כבר ליותר מ-5,000 שיתופים מאז שפורסם השבוע.

היא לא הראשונה שמשתמשת במדיום האינטרנטי כדי להשיב מלחמה על חשדות להטרדה מינית, וקדמו לה יחידים וגופים בארץ ובעולם. אבל למרות שהדברים שכתבה ממרידים ביותר, ואף קשורים ככל הנראה לחוסר יכולתה של המשטרה להתמודד עם תלונות מסוג זה, יש בפרסומם בעייתיות לא קטנה.

בפייסבוק וברשת, הופך הגולש לשוטר, שופט ומה לא. לחשוד, נאלח ככל שיהיה, אין אפשרות אפילו להגיב לדברים ברוב המקרים (בשבוע שעבר, דווקא, הזוג הגיב אם כי באיחור וביוזמתו). אז האם עשתה נכון כשחשפה את תמונתו? האם עכשיו המשטרה תזדרז לטפל בנושא הבוער? תשובה על כך, בכל מקרה, נקבל רק בהמשך.

קרדיט: IsraeliPM

ואי אפשר לסיים את הרשימה מבלי להתייחס לתמונת המריבה, זו שסיכמנו בערך מהרגע הראשון שלא מופיעים בה חייל צה"ל וילדה פלסטינית. אז למה דווקא התמונה הזו זכתה לחיי נצח במושגי רשת? בדיוק בשל אותה סיבה שאנחנו, בממשלת הגולשים אוהבים למחזר מידע: זה משרת אג'נדה כלשהי (ולא משנה של מי)? זה מעניין או ממריד? יאללה, תעשו לייק, כמו ביבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ