משרד החינוך: גלישה בפייסבוק מותרת מגיל 13

במנשר של המשרד נקראים הורים לעבור עם ילדיהם על רשימת חבריהם ולהסביר להם את הסכנות ביצירת קשר עם מבוגרים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הגלישה ברשתות חברתיות מותרת מגיל 13" - הודיע אתמול משרד החינוך בעלון שפרסם להורים, לרגל "היום הלאומי לגלישה בטוחה ברשת", שיצוין היום ביותר מ-70 מדינות בעולם.

במנשר שהפיקו משרדי החינוך וביטחון הפנים, וכן איגוד האינטרנט הישראלי, נקראים ההורים לעזור לילדיהם "להגדיר את מאפייני הפרטיות שלהם ברשת", ולעבור יחד עמם על רשימת חבריהם ולהסביר את "הסכנות הכרוכות ביצירת קשר עם מבוגרים שהם אינם מכירים".

"כל ילד מתחת לגיל 13 שנמצא בפייסבוק למעשה מזייף את גילו, כי אלו תנאי השירות של הרשת החברתית", אומרת לימור הררי, הממונה על אתיקה ומוגנות ברשת במשרד החינוך. לדבריה, "צעירים לא מבינים את תפיסת הרשת חברתית ביחס למה שנכון ומה שלא נכון לחשוף. ילדה בת 11 כותבת סטטוס כמו 'היום עברתי מגוזייה לחזייה' - זהו חוסר הבנה של מהו פרטי ומהו ציבורי".

סרטון שהופק לקראת היום הלאומי לאינטרנט בטוח:

קרדיט: מיקי מוטס

עוד נכתב בעלון שפורסם להורים שתוכנית סינון אינה מגינה על הילדים, וכי "הוצאת המחשב והטלפון מידי ילדיכם אינה פותרת התנהגות בעייתית".

לפני כחודש וחצי פרסם משרד החינוך חוזר מנכ"ל, האוסר על מורים ותלמידים להיות חברים בפייסבוק; אבל לדברי הררי "אפשר לפתוח קבוצה ולנהל בה למידה, בלי להיחשף האחד לחיים האישיים של השני, כי צריך לעשות הפרדה בין התחום האישי לחינוכי".

צביה אלגלי, מומחית לתרבות דיגיטלית ויועצת לאיגוד האינטרנט הישראלי, טוענת כי "עבריינות ברשת אינה גדולה מעבריינות אחרת, ושיעור הפדופילים ברשת זהה לשיעור באוכלוסייה. זו פשוט עוד זירה. כמו שאנחנו לא רצים כל היום לגינה, לראות מי מתקרב לילדים, גם כאן אין מקום להיסטריה. אבל יש מקום לחנך ילדים, כמו לכל דבר אחר". לדברי אלגלי, "יום האינטרנט הוא דווקא הזדמנות לראות את הדברים הנפלאים ברשת".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק

בארה"ב, הגיל המותר לגלישה בפייסבוק הוא 13, בשל האיסור המוטל על ילדים מתחת לגיל זה להירשם לשירותים שאוספים מידע על משתמשים. פייסבוק אמנם מבטלת באופן קבוע חשבונות של ילדים שנרשמו לאתר, אך לפחות 7.5 מיליון ילדים מתחת לגיל 13 השתמשו בפייסבוק ב-2010. שני שלישים מהם היו בני פחות מעשר. כך גילתה חברת המחקר Consumer Reports. מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית קרא בעבר להסיר את המגלה.

השתתף בהכנת הידיעה: עודד ירון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ