לפעמים סטטוס בפייסבוק, הוא רק סטטוס בפייסבוק - ברשת - הארץ
לידיעת ב' מהשב"כ

לפעמים סטטוס בפייסבוק, הוא רק סטטוס בפייסבוק

שוטרים המתדפקים על דלתו של בן 13, זוג שסורב כניסה לארה"ב בגלל בדיחות בטוויטר. נראה שבארגוני החוק והסדר עדיין מפחדים מהאינטרנט

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ספי קרופסקי

המשטרה הבהירה אתמול בדף הפייסבוק שלה כי הנער בן ה-13 ממג'דל שמס שסטטוס שכתב גרם לסערה ברשת, נעצר בגין פרסומים "שנשאו סממנים לאומניים ומסיתים", ולא מכיוון שהתלונן על מחירי הכניסה לחרמון. גם אם הדבר נכון, והכותרות שפורסמו בתחילה קצת חטאו לאמת ולעילת המעצר, מדובר במקרה נוסף מהתקופה האחרונה שבו רשויות שונות בארץ ובעולם מגזימות בתגובתן להתבטאות שנועדה לחיות וככל הנראה גם למות ברשת.

רק בשבוע שעבר דווח בהרחבה על שני צעירים בריטים, לי בריאן ואמילי בנטינג, שכתבו בחשבון הטוויטר שלהם בהומור כי הם בדרכם "להשמיד את אמריקה", רגע לפני שנחתו בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. השניים נתפסו ישר עם הגיעם למדינה, מכיוון שלרשויות האמריקאיות התבטאות זו וכן אחת נוספת שנלקחה מהתוכנית איש משפחה, נשמעה כמו איום רציני ומפורש מצד השניים.

את החשש של הרשויות מהנעשה בחלל הקיברנטי הפרוץ ניתן להבין לפרקים. מספיקות גם כאן דוגמאות מהעת האחרונה כדי לדעת שהמקום הזה אינו כל כך תמים כפי שסברנו בעבר. רשתות אפלות, עבריינות רשת, סייבר-טרור ושאר מרעין בישין לא נעלמו מעיני הרשויות במערב.

כך למשל, בחודש שעבר פורסם כי האף-בי-איי מעוניין לפתח מערכת התרעה חדשה שתתבסס על חומרים שייאספו מרשתות חברתיות. במסמך של ארגון הביון פורטו הפעולות שהיישום החדש יידרש לבצע, ובהן איסוף מידע מהרשתות, כולל פייסבוק וטוויטר, וכן הצגת רמות שונות של איומים בצורת התרעות של שירותי מפות גוגל או יאהו. גם הפיקוח במדינות הלא-דמוקרטיות נהיה מהודק אף יותר. מהודק עד כדי כך שאפילו גוגל וטוויטר הגדולות נאלצו באחרונה לוותר למדינות האלו ולאפשר להן לצנזר תכנים ברשת.

אך לא תמיד האופן שבו הרשויות מטפלות באירועים מסוג זה הוא בהכרח מוגזם. כך למשל במקרה של גילברטו מרטינז ורה ומריה דה חסוס ברבו פגולה, גבר ואשה ממקסיקו, שעלולים לקבל גזרי דין של 30 שנות מאסר בגין עבירות של טרור, בגלל טוויטר – האישומים החמורים ביותר שהוגשו בשל שימוש ברשת המיקרובלוגינג. השניים, מורה ושדרן רדיו, הואשמו בהפצת דיווחים כוזבים לפיהם חמושים תקפו בתי ספר בעיר ורה קרוז. הפאניקה שהתעוררה בעקבות הדיווחים הכוזבים שלהם הובילה לעשרות תאונות אחרי שהורים מיהרו להוציא את ילדיהם מבתי הספר וסתמו את קווי הטלפון של שירותי החירום, ש"קרסו לחלוטין" בעקבות הפאניקה.

סביר להניח שהנער בן ה-13 ממג'דל שמס לא היה גורם לאירוע באותו סדר גודל שהתרחש במקסיקו. אז מה כן היה? אולי חשש מוגזם מצד המשטרה? פחד מהלא נודע שלפעמים מאפיין את הרשת? "רק נבל סאדיסטי, או שוטה, מספר בנסיבות חברתיות את האמת העירומה", המליץ בעבר רוברט היינליין. כדאי להם, לשומרי החוק, לחשוב על זה בפעם הבאה שיצאו לבצע מעצר נוסף על סמך משהו שנכתב ברשת בנושא כלשהו.

תגובות