בין התלמוד לאחרית הימים: כתביו של ניוטון עולים לרשת

הושלם הליך דיגיטציית הכתבים התיאולוגיים של המדען אייזיק ניוטון, המצויים באוסף הספרייה הלאומית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

קץ העולם יגיע בשנת 2060, עוד 48 שנים בלבד. למסקנה הזו הגיע המדען אייזיק ניוטון, מי שנחשב לאבי הפיזיקה המודרנית. חישובי הקצים שערך בראשית המאה ה-18, לא נשענים על עקרונות מתמטיים וכוחות פיזיקליים, אלא על ניתוח תיאולוגי של חזון יוחנן וספר דניאל. החישוב הוא ש-1,260 שנים (מספר הלקוח מספר דניאל) אחרי ראשיתה של הממלכה הנוצרית האחרונה יגיע העולם לקצו כפי שאנו מכירים אותו, ותחל אחרית הימים. הממלכה האחרונה היא זו של קרל הגדול, שהוכתר ב-800 לספירה, וכך מוביל החישוב ל-2060. בניגוד למחשבי קצים אחרים בתקופתו, ניוטון נחשב מתון שכן הוא ביקש להרחיק את הקץ אל מעבר לימי חייו, כדי למנוע ערעור באמונה הנוצרית.

מי שירצה ימצא בכך רמז לרציונליזם המיוחס לו בשל עבודתו המדעית. "אני מציין לא כדי לקבוע את זמנו של הקץ אלא לשים קץ להשערות הפזיזות של האנשים ההוזים החוזים תדיר את הקץ, ובעשותם כך מערערים את האמון בנבואות המקודשות", כתב ניוטון. עתה ניתן יהיה לבחון את החישובים הללו, כמו גם את יחסו ליהודים ואת תפישותיו לגבי מבנה בית המקדש, באתר הספרייה הלאומית, אליה הועלו העתקים דיגיטליים של כל הכתבים התיאולוגיים של ניוטון.

לצפייה בכתבי ניוטון באתר הספריה הלאומית

בניגוד לדימוי הציבורי שלו, רוב עיסוקיו של ניוטון לא היו בתחומי המדעים, אלא דווקא בתיאולוגיה, במיסטיקה ובאלכימיה. בניגוד לטקסטים המדעיים שלו, שנמצאים ברשות אוניברסיטת קיימברידג', התגלגלו הכתבים התיאולוגיים של ניוטון לרשות הספרייה הלאומית בירושלים. בימים אלה הושלם הליך הדיגיטציה של הכתבים והעלאתם לאינטרנט, בשיתוף "פרויקט ניוטון" שנערך בקיימברידג'. הפרויקט כלל דיגיטציה ותעתוק של כל כתבי היד של ניוטון, כך שכיום ניתן לראות באתר לא רק את כתב היד המקורי אלא גם לקרוא באותיות דפוס את הנכתב בו.

סיפור הגעת כתבי היד המקוריים של ניוטון לספרייה בירושלים הוא רצף של מזל וצירופי מקרים. כ-150 שנה אחרי מותו של ניוטון העבירו בני משפחתו את אוסף כתבי היד שלו לאוניברסיטת קיימבריג', בה לימד. ברוח ההשכלה והנאורות החליטה האוניברסיטה לשמור לעצמה רק את הכתבים המדעיים, וכתבי היד שעסקו בתיאולוגיה הוחזרו למשפחה כלאחר כבוד. ב-1936 התגלגלו הדפים הללו למכירה פומבית בבית המכירות סותבי'ס שבלונדון. אלא שבאותו היום ממש נערך בבית המכירות המתחרה בצידו השני של הכביש, כריסטי'ס, מכירה של תמונות אימפרסיוניסטיות שמשכה תשומת לב רבה יותר. למכירה בסותבי'ס באו כנראה רק שני אנשים - הכלכלן הבריטי החשוב ג'ון מיינרד קיינס והמזרחן היהודי ואספן הספרים, אברהם שלום יהודה. השניים חילקו ביניהם את השלל. קיינס רכש את כתבי האלכימיה של ניוטון, ויהודה את כתביו התיאולוגיים. לאחר מותו של יהודה הועברו כתבי היד שרכש לספרייה הלאומית.

בין עשרות אלפי העמודים שמצויים ברשות הספרייה ניתן למצוא כתבים מיסטיים רבים. ניתוחים של כתבי הקודש, ניסיונות שלו להבין כיצד תיראה אחרית הימים, ואיך נראה בית המקדש בירושלים, וכן מפות ששרטט כדי להמחיש מאורעות היסטוריים-מיתיים האמורים לסייע בחישוב הקץ. "בתפישה שלנו ישנה סתירה בין מדעי הטבע והרציונליזם לבין תיאולוגיה, מיסטיקה ואמונה, אבל בראש שלו, כבן התקופה שלו, חלק מהבנת חוקי הטבע היא ההבנה של איך מתנהל העולם", מסבירה ד"ר מילכה לוי-רובין, אוצרת אוסף מדעי הרוח בספרייה הלאומית, "במת ההיסטוריה היא שדה מחקר עבורו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

על פי רובין, יש לכתבים התיאולוגיים של ניוטון גם חשיבות מעבר לשעשוע האינטלקטואלי או רכילות מתקופת הרנסנס. ניוטון השתייך לקבוצה של תיאולוגים שהצליחה בסופו של דבר לשנות את פני הנצרות בכלל ואת יחסה ליהודים בפרט. עד לתקופתו שלטה תפישה של "דוקטרינת העד", לפיה ההשפלה שחוו היהודים לאורך הדורות משמשת הוכחה ניצחת לאמיתות הנצרות. כחלק מרוחות הרנסנס באירופה שבו התיאולוגים לכתבי הקודש, גם לאלה הכתובים בעברית ובקריאה מחודשת הם מעלים תפישה אחרת על מקומו של היהודי בהיסטוריה. תפישתם רואה ביהודים כמי שתפקידם טרם הסתיים, וכי העם היהודי ישוב לארצו ויתנצר כחלק מהשלבים שיביאו לשובו של ישו.

בשנת 2007 אצרה פרופ' ימימה בן מנחם, תערוכה מכתבי היד של ניוטון המצויים בספרייה. באחד הקטעים שתרגמה כתב ניוטון: "ניתן למצוא את הסוד של תחייה מחודשת זו בכל הנביאים: מה שגורם לי לפליאה על שכה מעט מהנוצרים בימינו יכולים למצוא זאת שם. שהרי הם אינם מבינים שהשיבה הסופית של היהודים שהוגלו, כיבוש ארבע המלכויות בידיהם והקמת מלכות צדק פורחת ביום הדין היא היא נבואת הסוד. לו הבינו, היו מוצאים זאת בכל הנביאים הכותבים על אחרית הימים (...) קץ הבכי והתלאות, שיבת השבייה היהודית אשר תקים מלכות נצחית ומשגשגת, פריחת עצמות הצדיקים כדשא, ומשפטם של הפושעים שתולעתם לא תמות".

Read this article in English: Israel National Library uploads trove of Newton's theological tracts

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ