עורכת בוויקיפדיה נגד מוזיאון ישראל: מסרב לאפשר לצלם מוצגים

המוזיאון מסרב לבקשות עורכת באנציקלופדיה החופשית בטענה שפרסום התמונות יוביל לשימוש מסחרי בהן; ויקיפדיה: מדובר בפנייה אישית ועצמאית של העורכת

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

אוסף שנהבי מגידו הוא מהאוספים הארכיאולוגיים היפים שנחפרו בישראל. מדובר בכ-380 פריטים מגולפים עשויים שנהב שנחפרו בתל מגידו בתחילת המאה הקודמת. אולם מי שירצה לראות את תמונות השנהבים באתר הפופולרי ויקיפדיה צפוי להתאכזב. באתר מופיעה תמונה אחת ברזולוציה נמוכה של שנהב אחד בלבד. הסיבה לכך היא סירובו של מוזיאון ישראל לאפשר לאנשי ויקיפדיה לצלם את הממצאים המוצגים באגף העתיקות שלו, כדי להעשיר את האתר. המוזיאון עומד בסירובו על אף שעל פי החוק הפריטים הארכיאולוגיים כלל לא שייכים למוזיאון אלא לרשות העתיקות, שלה אין התנגדות לצילום החפצים.

בחודשים האחרונים מנסה לשווא עורכת פורטל הארכיאולוגיה בוויקיפדיה העברית, חנה יריב, לשכנע את אנשי המוזיאון לאפשר לה לצלם. כשטענו במוזיאון ישראל כי הבעיה היא עם רשות העתיקות, פנתה יריב לסגן מנהל הרשות, עוזי דהרי, שהוציא נוהל שקבע כי הרשות אינה מתנגדת לצילום, זאת בתנאי שהוא לא יפגע בממצאים ולא ישמש למטרות מסחריות. הסתייגות נוספת נוגעת לממצא שלא חלפו עשר שנים מחפירתו, שכן זוהי, לפי החוק, תקופת ה"בלעדיות" של החופר בחקר הממצא. בנוהל רשות העתיקות נכתב עוד: "הרשות אינה מתנגדת לכך שהמוסד המארח יחליט מטעמו שלא להתיר צילום... אולם זאת על דעת המוזיאון בלבד ואל לו להודיע לציבור כי רשות העתיקות מתנגדת לצילום".

כעת טוען המוזיאון שהוא חושש שהשימוש החופשי בתמונות שמאפשר האתר יוביל לפרסומים מסחריים שישלבו את התמונות. על כך משיבה יריב כי רוב השימושים המסחריים הם פרסומים מדעיים, והם ממילא לא יסתפקו בצילום לא מקצועי מבעד לזכוכית התצוגה ופרסומים אחרים, אם יהיו, הם נדירים ובכל מקרה הדבר רק יוסיף יוקרה ומבקרים למוזיאון.

פסל של אריה עשוי מבזלת, שהתגלה בחפירות בתל חצור ומוצג במוזיאון ישראל. הפריט צולם על ידי ויקיפדיה ללא היתרצילום: חנה יריב

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בשני מקרים יריב אף החליטה להפר את כללי המוזיאון ולצלם פריטים ללא היתר. הדבר נמשך רק זמן קצר עד ששומרי המוזיאון תפסו אותה ודרשו ממנה להפסיק לצלם. "הצילומים האלו הם האינטרס של כולנו, הם לא מבינים שהם חיים בעבר?", אומרת יריב. באתר ויקי-שיתוף, אליו מועלות התמונות שניתן להשתמש בהן באופן חופשי, ניתן למצוא צילומים של אוספים רבים של פריטים ארכיאולוגיים ממוזיאונים ברחבי העולם. בין היתר מופיעים שם צילומים מהלובר בפריז, מהמוזיאון הבריטי בלונדון ומהמוזיאון המצרי בקהיר.

יריב היא חשבת וכלכלנית בכירה לשעבר ברפאל, כיום פנסיונרית ומבכירות העורכים בוויקיפדיה העברית. עד היום היא כתבה או הוסיפה מידע רב לכ-300 ערכים בתחומים שונים, ובעיקר בארכיאולוגיה של המזרח התיכון. במקרים שבהם אין לה תמונה עבור הערך, היא יכולה להשתמש בתמונה שנלקחה מאתר אינטרנט או ממקור אחר, אך לעשות בה "שימוש הוגן" בלבד. כלומר, שהתמונה תתפרסם רק בערך אחד, רק בגרסה העברית ולרוב רק תמונה אחת מאותו מקור. כך למשל, תמונת השנהב ממגידו שמופיעה באתר נלקחה מאתר של משרד החינוך. אולם אין צילומים של שנהבים נוספים ולא ניתן להשתמש באותה התמונה לערך על "תל מגידו" או באותו הערך בשפה אחרת. בין השורות, בוויקיפדיה גם מעלים טענה שלפיה מוזיאון ישראל מרוויח מהאיסור, שכן כל מי שרוצה צילום של פריט מאוספיו יכול להזמין אותו בתשלום משירות הצילומים של המוזיאון.

במוזיאון ישראל דחו את הטענות והציגו לדוגמה את שיתוף הפעולה בין המוזיאון לעורכים בוויקיפדיה בתחום האמנות הישראלית. "המוזיאון אינו מרוויח דבר מאיסור צילום", נמסר בתגובת המוזיאון, "אך מאחר שכללי ויקיפדיה קובעים כי כל תמונה הנמסרת לוויקיפדיה נכנסת אוטומטית למאגר התמונות ומותר להשתמש בה לשימושים מסחריים - אין הדבר מאפשר אישור גורף לבקשות לצילומים. ככל הידוע אף רשות העתיקות אינה מרשה שימוש בתמונותיה לצרכים מסחריים. בנוסף לא כל החפצים באולמות הם של רשות העתיקות. יש חפצים מושאלים ממקורות אחרים או חפצים בבעלות המוזיאון שטרם פורסמו, וכן חפצי חופרים שטרם פורסמו. כל אלה אסורים בצילום. הבהרנו לוויקיפדיה כי עם רשות מיוחדת למי שפונה ניתן לפתור את הבעיה, אך הם לא קיבלו זאת ומתעקשים על קבלת אישור גורף. כמובן שהמוזיאון לא ישנה את המדיניות שלו הבאה לשמור על ערכי החפצים ומגליהם".

בוויקימדיה ישראל, התומכת בפעילות ויקיפדיה העברית והפעילה פרויקט משותף בין העורכים בוויקיפדיה למוזיאון מבקשים להבהיר: "פנייתה של חנה יריב הינה פנייה אישית ועצמאית שלה כעורכת בוויקיפדיה לאחר מאמצים רבים שעשתה בחודשים האחרונים באופן עצמאי כדי לגרום למוזיאון לשחרר ולהנגיש חומריו לציבור. למרות פנייתה הלגיטימית והמוצדקת, חשוב להבהיר כי חנה אינה ויקיפדיה, וויקיפדיה אינה חנה ולכן אינה מייצגת אותה, כפי שגם ביקשה חנה להבהיר פעמים רבות. ויקיפדיה, המהווה ציבור רחב של קהילת כותבים עורכים, אינה עומדת מאחורי הדרישה וההתקפה נגד המוזיאון, שלו כאמור שיתוף פעולה פורה בין קהילת העורכים ואף העסיקה אצלה עורך מוויקיפדיה ("ויקיפד הבית") במשך מספר חודשים במטרה לשפר את הקשר בין המוזיאון לוויקיפדיה".

חנה יריב, עורכת בוויקיפדיה בעבריתצילום: חגי פריד

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ