רב הכותל התלונן במשטרה: אבני הכותל הנסחרות ב-ebay "מקוללות" ולא "מבורכות"

האבנים מוצעות למכירה באתר תמורת 4.99 דולרים, או 9.95 למשלוח מחוץ לארה"ב. המוכר לא מבטיח סגולות מיוחדות אך מכנה את האבנים "מבורכות"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29
ניר חסון
ניר חסון

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, הגיש תלונה למשטרה בגין דף באתר האינטרנט ebay המציע למכירה אבנים מהכותל המערבי (לחצו לצפייה באתר המכירה).

האבנים מוצעות למכירה באתר תמורת 4.99 דולרים, או 9.95 למשלוח מחוץ לארצות הברית. המוכר מצהיר כי האבנים לא נלקחו מהכותל עצמו אלא מרחבת הכותל. גודל האבנים המוצעות למכירה הוא אינץ' רבוע, והעסקה כוללת גם קופסה מהודרת לשמירת האבן. המוכר לא מבטיח סגולות מיוחדות אך מכנה את האבנים "מבורכות".

בהודעה שהוציאה אתמול לשכתו של רב הכותל נאמר שהרב קיבל פניות מיהודים מהעולם שראו את הדף וחשבו שיש בכך חילול הקודש. בתגובה פנה רבינוביץ לאתר ודרש להסיר את הדף. במכתבו מציין רבינוביץ כי שימוש שכזה באבני הכותל הוא אסור "מדאורייתא" בגין איסור "מעילה". רבינוביץ מסתמך על פוסקים אחרים, שקבעו ששימוש שכזה באבני הכותל לא יביא ברכה לרוכש אלא קללה. "גם אם מדובר על אבנים מאזור הכותל שנלקחו ללא רשות, יש בזה הונאה כאילו יש בזה איזה סגולה וברכה, ולא הוא! קללה יש בזה", כתב רבינוביץ.

בין היתר מצטט רב הכותל את הרב יצחק זילברשטיין, חתנו של פוסק הדור יוסף אלישיב, שמספר על אשה שחלתה ובעלה האמין שאם יניח אבן קטנה מאבני הכותל המערבי מתחת למראשותיה היא תחלים. אולם, למרבה הטרגדיה, מיד כשעשה זאת היא מתה. לטענת הרב מדובר לא רק בעבירה הלכתית ובסכנת קללה אלא גם בעבירה על חוק העתיקות, ועל כן הוגשה גם תלונה למשטרה.

רב הכותל
עמוד המכירה

למרות התלונה, נכון לאתמול בלילה היה הדף עדיין זמין לרוכשים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ