הצעיר שהשיב את אתר ההורדות מהמתים

ל"גרנד ואן דאם" כאב לחזות בגסיסת סצנת השיתוף; הוא רכש את אתר ההורדות TOPDOWN.ME וכעת הוא רוצה לשנות את התרבות הפיראטית בישראל

תמיר כהן
תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמיר כהן
תמיר כהן

בשבועות האחרונים זירת ההורדות הפיראטיות ברשת המקומית והגלובלית חטפה מכה אחר מכה. מה שהחל בארץ עם סגירתם של האתרים הורדות.נט, IDOWN ו-WNET התעצם עם מעצרו של קים דוטקום (במקור שמיץ) וחסימת אתר האחסון מגה אפלואד על ידי ה-FBI. פתאום נראה כי אימת ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) המייצג את בעלי זכויות היוצרים בישראל נפלה על כל האתרים שסברו כי אם נפלו ארזי ההורדות הללו, גורלם של אזובים כמותם נחרץ.

אחד מבעלי האתרים הקטן יחסית דאז, TOPDOWN.ME, פרסם הודעה בעמוד הפייסבוק של האתר בה הודיע על הסרת האתר מהרשת בשל החשש מפני זיר"ה. זמן קצר חלף וצעיר ישראלי בן 24, שלדבריו מתגורר בהולנד כבר למעלה משנה, רכש את האתר בסכום זעום של 7,000 שקלים. " לא יכולתי לראות שעומדים להרוג את השיתוף מידע בארץ", סיפר ל"הארץ" הצעיר שהסכים להזדהות רק בכינוי Grand VanDam בשיחת סקייפ ממקום מושבו בהולנד. ואן דאם, במקור תושב תל אביב, עזב את הארץ לפני כמה שנים ומאז הוא נודד בכמה מדינות בעקבות יוזמות עסקיות. ולא, שיתוף קבצים ברשת אינה אחת מהן.

תחת ניהולו של ואן דאם, TOPDOWN הפך לאתר שיתוף הקבצים הבולט בישראל עם נתוני גלישה, לטענתו, העומדים על כ-100 אלף גולשים ייחודיים (יוניקים) ביום - פוטנציאל רווחי גדול המוערך בכמה עשרות אלפי שקלים בחודש. אך לואן דאם יש מודל עסקי אחר. או שבעצם, אין לו כלל מודל עסקי - מדובר במשהו המזכיר יותר עמותה המקדישה את עיסוקה עבור המטרה שלשמה קמה. "אני לא מרוויח שקל משיתוף קבצים ברשת. השיתוף הוא חינמי לחלוטין וככה הוא צריך להיות. זה שהיום אנשים מתרגמים את זה לכסף ,זה מבחינתי לא נכון. בטופדאון אין בכלל פרסומות, כך שאין דרך לעשות ממנו כסף ", הוא מספר ומנסה להפריך את הסברה הרווחת שזכתה לחיזוק עם תיעוד אורחות חייו של קים דוט קום.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

צילום מסך

ציון שמו של הבחור הגרמני שנעצר באחוזתו בניו זילנד מרגיז אותו מעט. "בגלל טיפוסים כמוהו אנשים לא מבינים את המטרה של הפעילות שלנו ברשת. האתר שלנו לא מכניס אגורה. הכסף מסנוור אנשים. הם נהיים חמדניים, אני לא רוצה להיות מיליונר, זה הורס אנשים. אני רוצה להרוויח את הכסף שלי ביושר ליהנות מהחיים".

אולי זה נשמע נאיבי מדי להאמין לסיפור של בחור המסרב להיחשף וקנאי מאוד לפרטיותו, אבל שיחות של כמה שעות עימו מקלפות את מעטה הציניות. "80% מאתרי ההורדות שנשארו ברשת מעתיקים תכנים ממני, באישור שלי. לינקים לשרתים והכל", הוא מפתיע. "מצדי שלא ייכנסו אליי, אלא רק למתחרים. כל עוד הם שומרים על הקוד האתי שלי שמחייב לכתוב שהקידוד והעלאה נעשו על ידי צוות TOPDOWN שהשקיע ועשה את העבודה, אין לי שום בעיה. אני בעד מתחרים, יש את את MORIDIM ו-DOWNCENTER ועוד כמה אתרים קטנים, לא חסר אתרים. אני תומך בכל אחד מהם, אני מדבר איתם, נותן להם עצות לשימור האתר, לשמירה על הפרטיות ועל האנונימיות".

הבעלים של האתר MORIDIM.NET בו יש פרסומות, אישר את הדברים ל"הארץ". "האתר שלנו די חדש ואין לנו את כמות הגולשים כמו בטופדאון וגם לא את הצוות שלהם".

ואן דאם מודע לפליאה ולציניות הטבעית, כמה שציניות יכולה להיות כזו. "אני מבין שזה מאוד מוזר לכם כי אתם חושבים שכולם פה כדי לעשות קופה. אבל אתם לא מבינים איך הכל מגיע לרשת. האנשים שבאמת מביאים לכם את כל זה נמצאים מאחורי הקלעים ולא מרווחים אגורה. מי שמעלה לשרתים מסוימים מקבל קצת כסף, אבל זה אולי 1,000 שקל בחודש, לא משהו רציני. בגלל SOPA ובזכות שרתים חינמיים הם לא מרוויחים הרבה. מתרגמים מקבלים רק קרדיט, בעל האתר לא מקבל כלום ".

עם זאת, למרות רוח הנתינה המתמיהה שלו, הוא מספר כי מדי יום הוא מנהל מלחמה יומיומית עם המתחרים. "אני נלחם באנשים שמנסים לפגוע בי, כאלה שמנסים להפיל את האתר כמו שאתם מכירים עם ההאקר הסעודי. כל יום אני נלחם בהאקרים מטעם אתרים אחרים או בעלי אינטרסים שמנסים לפגוע. אנשים תוקפים אתרים אחרים כי הם לא מבינים מה זה שיתוף מידע באמת. חושבים שכל דבר זה מתחרים ושצריך להיות לבד ברשת. זו לא חוכמה להיות לבד. אחרי הכל אם תיפול לא יישאר אף אחד אחריך ".

גם המנהל של MORIDIM.NET מספר על המלחמה על הבכורה בין אתרי השיתוף. "אנחנו רוצים להתקדם ולהיות האתר המוביל ועובדים גם על תכנים בלעדיים שלנו - אבל זה לא רק בגלל הכסף", הוא טוען, "זה בגלל הריגוש".

לטענת ואן דאם האתרים הגדולים שנסגרו פגעו בקהילת השיתוף כי הם "גרפו יותר מדי כסף". השאלה מה זה יותר מדי כסף בתעשייה הזאת מסקרנת רבים ו-ואן דאם חושף כי מדובר בלא מעט. "אתר כמו טופדאון עם 100 אלף יוניקים ביום יכול להרוויח בקלות 50 אלף שקל בחודש. אני מקבל לא מעט הצעות לפרסום ואפילו לשותפות ואני יכול לעשות כמה אלפי שקלים ביום, אבל אני לא פה בשביל הכסף".

הפיראטים רוצים צדק שיתופי

ברוח המחאה החברתית בקיץ (אותה פספס כי שהה בהולנד) לואן דאם יש משנה כלכלית ברורה מאוד. "אני יודע שאני עובר על החוק, אבל כל הארגונים שזיר"ה מייצגים גונבים הרבה יותר ממני", הוא אומר. "כל הארגונים האלה יכולים להוזיל את המחירים בחצי ועדיין להרוויח מיליונים וזה לא קורה. הם מעדיפים לגבות יותר ויותר כסף על משהו שלא מגיע להם. הטייקונים בעולם חמדנים, ובזכותי האדם הממוצע יכול ליהנות".

"האני מאמין" של ואן דאם וחבריו

אם התרגלתם לטיעונים המחפשים אמתלות משפטיות כדי להצדיק את מעשה הגניבה מבעלי הזכויות, ואן דם לא משתמש בהן והוא מדגיש זאת כמה וכמה פעמים. "כן, אני מפר חוקים. חוקים שנועדו לטייקונים להיות יותר עשירים. אני מוכן לשבת בבית הסוהר יחד עם קים אם יגידו לי שמה שעשיתי הצליח, שיום יבוא אנחנו לא נשלם על משהו 400 שקל כשהעלות שלו אמורה להיות 5 שקל. אף אחד לא יהיה עני אם לבעלי הטייקונים והדירקטורים שלהם לא יהיה לי צי רכבים, יאכטות וטירות. כל אחד צריך להרוויח ביושר, המדינות בעולם חייבות להיות קצת קומוניסטיות לגבי הטייקונים ולקחת שליטה. כמו שראינו במחאה החברתית בקיץ: כשהעם נלחם - העם מוצא צדק. כל האמצעים כשרים. לאורך ההיסטוריה ראינו שכדי לזכות בחופש אנשים הקריבו המון. הנזק שאנחנו גורמים רק משפר את העולם".

הוא מתעקש שהוא לא רובין הוד פוסט-מודרני, אלא מישהו שפשוט רוצה לשנות את התרבות בה הוא חי. הוא טוען כי הרבה בזכות העשייה שלו ושל חבריו אנו עדים היום לתוכן הזמין היום לצפייה ישירה באתרים רבים כמו וואלה, מאקו, נענע10 ו-MSN.
"אם הכל היה בחינם ברשת אז לא היו עכשיו אתרים כמו טופדאון. בעלי זכויות יוצרים בחיים לא היו נותנים לך משהו בחינם. מבחינתם למכור לך גם אויר. הם פשוט מנסים להילחם בנו אבל לא יעזור להם, השיתוף יתקדם שלב אחד קדימה עוד השנה. לא אחכה שיבואו לסגור אותי, אני אתקדם ואפתח את האתר. ברור לי שהחברות יתייאשו בסופו של דבר. זה לא ייגמר עד שהתוכן יהיה נגיש כל כך עד שלמשתמש לא יהיה נוח להוריד מאתרי שיתוף ".

ואן דאם, כמו מושא כינויו, נלחם לא מעט לאורך השנים, אך לצד החרב, באמתחתו הצעה יונית מפתיעה למדי. "אם בעלי זכויות היוצרים יעשו מעין תוכנית שיתופים שבעלי אתרי הורדות ישימו קישור מיוחד שמפנה לאתר המקורי ודרכו ניתן יהיה להוריד את הסרט - כמו באמזון - כל בעל תוכן יעבוד בשיתוף עם אתרים, כדי למכור דרכם", הוא מתאר את המודל. "ב-90% מהמקרים אנשים יעדיפו לקנות מקורי מאשר לחפש לא חוקי. אפשר למכור סרט כזה ב-2.99$ וכולם ירוויחו מזה".

הוא מדגיש כי גם במצב הנוכחי רבים משלמים עבור ההורדות. "אנשים משלמים הון לשרתים, הם עושים פשוט מה שהכי נוח להם. הרבה אנשים לא מבינים איך לחפש ברשת, אז הכי נוח שיהיה לך מנוי פרימיום כי ככה אתה מוריד ללא הגבלה וכל זה בזמן שאתה יושב בסלון מכין סלט ויש לך סרט תוך חמש דקות". את המסר הזה הוא ביקש להעביר באמצעות הכתבה לאנשי זיר"ה, אך כצפוי, ההצעה לא התקבלה באהדה.

עו"ד ערן פרזנטי המייצג את ארגון זיר"ה לא התרגש יתר על המידה מהיוזמה. "אם בעלי הזכויות היו רוצים לעשות את זה, אז הם לא היו צריכים את בעלי האתרים. הרעיון שלו נורא יפה אבל הוא היה צריך להעלות אותו לפני שהוא הקים אתר לא חוקי, ובטח שלא לדבר מעמדה של הסתתרות - זה ניהול משא ומתן מוזר. מה עוד שזיר"ה לא יכולה להגיע להסדר כזה על פי חוק כי לא כל תוכן הוא מקורי שלה ויש לה זכויות מוגבלות על תכנים מסוימים. זה לא משהו שיעבור דרך זיר"ה אלא דרך כל חברה וחברה. באמת תמים לחשוב שהוא עושה שירות לציבור מתוכן שהוא לא שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ