גולשים בירכו על מות הילדים בתאונה: "יופי, פחות מחבלים" - ברשת - הארץ

גולשים בירכו על מות הילדים בתאונה: "יופי, פחות מחבלים"

לצד תגובות מזועזעות על התאונה ליד ירושלים, הביעו גולשים בפייסבוק שמחה על כך ש"רק פלסטינים" נפגעו, בין השאר גם בעמוד של רה"מ

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ספי קרופסקי

עשרות גולשים בפייסבוק בירכו היום (חמישי) על כך ש"רק פלסטינים" נפגעו בתאונה שבה נהרגו לפחות חמישה ילדים מצפון לירושלים. בין השאר, נכתבו תגובות ברוח זו בעמודים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, משטרת ישראל ואתר וואלה!

"שהערבים ימותו, למה אנחנו מביאים להם סיוע", הגיב אחד הגולשים בדף של נתניהו, שהביע בעצמו צער על התאונה, ובתגובה שפרסם במהלך ביקורו הרשמי בקפריסין, מסר כי הציע לרשות הפלסטינית כל סיוע שיידרש. גולש אחר כתב בתגובה: "הם ירצו כסף, כי הכסף חשוב להם מהילדים שנהרגו". אחרים הגדילו לעשות וכתבו בתגובה לתאונה שבה התהפך אוטובוס לאחר שהתנגש במשאית: "אפשר לשלוח עוד משאית?" ו-"הייתי שולח דאבל טריילר למחוק את כל החארות האלה".  

בתגובה לדיווח ראשוני על התאונה בעמוד הפייסבוק של אתר וואלה! כתב גולש: "תירגעו, אלו ילדים פלסטינים", בעוד גולשים אחרים כתבו: "יופי פחות מחבלים!" ו-"שבכל יום יהיו אוטובוסים כאלה". בדף של המשטרה פורסמו תגובות דומות, ובין השאר נכתב: "שהם יגדלו הם יהיו מחבלים... אלוהים הקדים תרופה למכה".

חלק מהתגובותבפייסבוק

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מנגד, גולשים מסוימים הזדעזעו מהתגובות הללו והגיבו להן בחריפות: "מצחיק שכל מה שמפריד בין 'ישתבח שמו' ל-'אלוהים ישמור' זו העובדה שכל חטאם של המנוחים הוא מוצאם", כתב אחד הגולשים בדף של המשטרה, בעוד שגולש אחר כתב בדף של וואלה! חדשות: "פשוט מזעזע לראות את התגובות... כולם בני אדם... חבל ששכחנו את זה. כולנו, ערבים ויהודים, פה כדי להישאר. חבל על כל בנאדם שמת וחבל על כל בנאדם שחי בלי נשמה".

יש לציין כי התגובות המסיתות נכתבו על דעת הכותבים בלבד, ובעבור הגורמים המתפעלים את הדפים מטעם משרד ראש הממשלה, המשטרה ואתר וואלה! קשה ביותר לעקוב אחר כל תגובה. כמו-כן, גם אם הוחלט למחוק תגובה מסיתה כזו או אחרת, ניתן לכתוב אותה שוב ושוב - אלא אם הגולש שכתב אותה נחסם.  

מי שמתפעל את עמוד הפייסבוק מטעם המשטרה הבהיר בדף עצמו בתגובה להודעות: "גולשים יקרים, אנו מדגישים שוב - אין מקום בעמוד לתגובות גזעניות. אתם מוזמנים להגיב בצורה עניינית על הפוסט. נמחק ואף נחסום גולש או גולשת שישתמשו בשפה לא נאותה".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי הם מעדיפים לא להתייחס לנושא. גדי להב, העורך הראשי של אתר וואלה! מסר בתגובה כי "אנחנו מנטרים את הדף כל כמה דקות ומוחקים תגובות לא ראויות כמו אלה אך כיוון שהתגובות עולות ללא אישור בפייסבוק בין לבין תגובות מסוג זה מופיעות שם לזמן קצר. זה בשום אופן לא מעיד על הנעשה בדף".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ