עתירה נגד המאגר הביומטרי: "סכנה לשלום הציבור" - ברשת - הארץ

עתירה נגד המאגר הביומטרי: "סכנה לשלום הציבור"

העותרים, ובהם האגודה לזכויות האזרח והתנועה לזכויות דיגיטליות, הדגישו בפנייתם לבג"ץ כי הם תומכים בהנפקת תעודות ביומטריות, אך מבלי להקים מאגר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ

עתירה הוגשה היום (שני) לבג"ץ נגד החוק המורה על הקמת מאגר ביומטרי. העותרים, ובהם האגודה לזכויות האזרח והתנועה לזכויות דיגיטליות, ציינו בפנייתם כי הם מתנגדים להקמת המאגר, אך תומכים בהנפקת תעודות ביומטריות.

בעתירה שהוגשה היום ציינו עורכי הדין אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח ויהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות, כי "מאגר המרכז מידע ביומטרי של כל תושבי המדינה הוא משאב מידע רגיש ואדיר, המהווה מנגנון מעקב ושליטה חסר תקדים. הוא מסב פגיעה קשה ובלתי נחוצה לכבוד האדם, לחירותו ולזכותו לפרטיות. הוא חותר תחת אושיות הדמוקרטיה, ובנוסף הוא מהווה סכנה לשלום הציבור ולביטחונו".

על פי החוק השנוי במחלוקת, תעודות הזהות והדרכונים של אזרחי המדינה ישודרגו ל"תעודות חכמות" ויכילו שבב אלקטרוני. בכך, נטען, יבוא הקץ לזיופי תעודות. אבל כדי לקבל את התעודות החדישות יידרשו האזרחים למסור טביעת אצבע ולעבור צילום תווי פניהם. הנתונים יאוחסנו במאגר ביומטרי מיוחד, שישמש את רשויות המדינה לזיהוי ואיתור אזרחים בבואם לקבל שירותים, כמו חידוש דרכונים והנפקת תעודות זהות.

החוק התקבל בכנסת ב-2009, אך על רקע הביקורת נגדו הוחלט לבצע ניסוי הבוחן את נחיצותו במשך תקופה של שנתיים.

צילום: bloomberg news

תגובות